“15 günde anlaşmalı boşanma için mahkemeden gün bile alınamaz”

0

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Susurluk Belediye Meclis Üyesi Murat Kula, üyeliği düşürülen AK Parti Meclis Üyesi İbrahim Dürmüş ile ilgili mahkemenin jet hızıyla aldığı kararı eleştirdi. Kula, “Anlaşmalı boşanma için mahkemeye başvursanız 15 günde gün alamazsınız. Siz 15 gün geçmeden karar aldınız geldiniz” dedi.

AK Parti Susurluk Belediye Meclis Üyesi İbrahim Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesiyle ilgili mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından Susurluk Belediyesi’nin Bursa Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuru da reddedildi. CHP ve İYİ Parti Meclis Üyeleri yürütmeye durdurma kararının bu kadar hızlı alınmasını Nisan Ayı meclisinde gündeme getirdi. Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, hem yerel hem yüksek mahkemenin üyeliği düşürülen AK Partili İbrahim Dürmüş’ün geri dönüşünü onayladığını söyledi. İbrahim Dürmüş’ün üyelik durumuyla ilgili olayların Susurluk meclisinde yaşanmasının Susurluk halkı adına hoş olmadığına dikkat çeken Başkan Güney, “Seçilen her meclis üyesi Susurluk için çalışmalı. Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz, Susurluk halkıyla ilgili ne yapmıştır. Bunun takdirini halk zaten verecektir” dedi. Halkın iradesiyle seçilen her meclis üyesinin göreviyle ilgili kaygı duyması gerektiğini ifade eden Başkan Güney, “Susurluk için çalışan, hizmet üretenlere halk Allah razı olsun der” diye konuştu.

İYİ PARTİLİ ÖZTÜRK: “KİMSE ETİKTEN BAHSETMESİN”

AK Parti Meclis Üyesi Şafak Mut’un 1. İdare Mahkemesi ve Bölge İdare Mahkemesi’nin İbrahim Dürmüş ile ilgili verdiği kararları okuması mecliste tansiyonun yükselmesine neden oldu. Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesiyle ilgili önergeyi veren İYİ Parti Meclis Üyesi Ömer Öztürk, AK Parti ve MHP’lilerin siyasi etik eleştirilerine tepki gösterdi. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin 2020 yılındaki raporuna istinaden Dürmüş’ün düşürülmesinin gündeme geldiğine dikkat çeken İYİ Partili Öztürk, “Bizim yaptığımız yasal bir olaydı. Kimse etikten bahsetmesin. Büyükşehir belediye meclisinde etik nasıl oluyormuş ben tarif ederim” dedi.

ÖZTÜRK: “MECLİS ÜYESİNİN BAŞVURACAĞI MERCİ DANIŞTAY’DIR”
Yazı İçi

Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesinin ardından yaşanan sürece dikkat çeken Öztürk, “Üyelik düşürülür düşürülmez ertesi gün dava açılıyor. Mahkeme hemen ertesi gün belediyeden savunma istiyor. 15 gün bekleme süresi olmasına rağmen 14’üncü gün yürütmeyi durdurma karara veriyor. Mahkeme sonuçlanmamıştır. Sadece yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Ayrıca üyeliği düşürülen meclis üyesinin başvuracağı tek merci Danıştay’dır” şeklinde konuştu.

CHP’Lİ KULA’DAN SAMİMİ DEĞİLSİNİZ TEPKİSİ

15 günde anlaşmalı boşanma için mahkemeden gün bile alınamayacağını belirten Kula, AK Partililerin mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının kesin bir kararmış gibi lanse ederek kamuoyunu yanılttığını söyledi. Mahkemenin aldığı karara saygı duyduklarını ifade eden CHP’li Meclis Üyesi Murat Kula, AK Partilileri samimi davranmamakla suçladı. Üyeliği düşürülen meclis üyesiyle ilgili mahkemenin aldığı kararın çok hızlı olduğunun önemle altını çizen Kula, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun uğradığı haksızlığı da meclis gündemine taşıdı.

“DEMOKRASİ VE HUKUK DEVLETİNE İNANAN BİR PARTİYİZ”

Kula, “Dokunulmazlığı olan milletvekilini hapse atıyorsunuz. Anayasa Mahkemesi’nin iki kez hak ihlaline karar verip TBMM’ye kararı tebliğ etmesine rağmen AK Parti ısrarla uygulamadı. Ama belediye meclis üyesi için hemen karar çıkıyor. CHP’li vekil için Anayasa Mahkemesi kararını yok sayıp, AK Partili meclis üyesi için mahkemenin ara kararını uyguluyorsunuz. Mahkemen kararlarına saygılıyız. Demokrasi ve hukuk devletine inanan bir partiyiz” dedi.

DÜRMÜŞ ANNESİNİN AMELİYATI NEDENİYLE İZİNLİ

Mart ayı meclis toplantısında devamsızlığı nedeniyle üyeliği düşürülen ve mahkeme kararıyla geri dönen İbrahim Dürmüş, annesinin ameliyatı nedeniyle izin aldığı toplantıya katılmadı. Dürmüş’ün izni oybirliğiyle kabul edildi.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds