27 milyon net kar

0

Bandırma Orman İşletme Müdürü Taner Nişancı, 2021 yılında 49 milyon 283 bin liralık orman ürünleri satışı yapıldığını ve net karın 27 milyon 241 bin 126 lira olduğunu açıkladı.

Bandırma, Erdek, Susurluk, Manyas ve Marmara Adası’nı kapsayan geniş bir sorumluluk alanına sahip Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü, 2021 yılında 49 milyon 283 bin liralık orman ürünleri satışı yaptı. İşletme Müdürü Taner Nişancı net karın 27 milyon 241 bin 126 lira olduğunu söyledi.

“SUSURLUK POTANSİYEL MESİRE ALANI”

Aralık ayında Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğünün potansiyel mesire yeri olabilecek alanların tespitini istemesi üzerine, birçok alanda mesire incelemesi yapıldığından bahseden Nişancı özellikle Susurluk’a dikkat çekti. “Susurluk Kaymakamı Muammer Köken, Balıkesir Orman Bölge Müdürü Birol Dündar ve Susurluk Orman İşletme Şefi Mustafa Bilgin ile Susurluk’taki mesire alanlarını inceledik. Değirmendere’yi, Susurluk’ta Çaylak mesire yerini, eski askeriyenin bulunmuş olduğu alanı ve Gürece Göleti’nin olduğu yerleri potansiyel alanlar olarak belirledik ve teklif ettik. Bize talimat geldiğinde kuruluş raporlarını yaparak Orman Genel Müdürlüğü’ne sunacağız.’’ şeklinde konuştu. Nişancı, Gürece Göleti’nin bulunduğu alanın ve Çataldağ Ormanları’nda kayın ormanlarının bulunduğunu ve ekosistem olarak zengin olduğunu şu sözlerle dile getirdi.

Yazı İçi

‘’Bu alanlar ekoturizme elverişli bir alan. Mevzuat Mesire Yerleri Yönetmeliği’ne göre A tipi B tipi C tipi statülerimiz var. Bunların hangisinin yapılacağı kuruluş raporlarından sonra belli olur. Şu anda konuşmak erken ama potansiyel olarak Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü olarak ülke sınırlarında bu ekoturizmin içerisine girebilecek planlarımız var.’’

“GAL ARISINA KARŞI TORYMUS SİNENSİ BÖCEĞİ”

Erdek ve Bandırma Çakıl Köyü’nde kestanelerin verimli olduğunu belirten Nişancı, bu kestanelerin gal arısı tehdidiyle karşı karşıya olduğunun altını çizerek bu konuda gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Nişancı “Kestane Gal Arısı dediğimiz bir böcek var. Bu böcek kestane verimini düşürüyor. Biz bu sene Emre Köyü’nde laboratuvar kurduk. Torymus sinensis böceğini üretiyoruz. Koçanlarını getirip, laboratuvara attık. Nisan mayıs gibi kestane ormanlarına salacağız. Bu zarar Erdek’teki kestane ormanlarında da var. Burada popülasyonu çoğalttığınız zaman buradaki parazitler, zararlar azaldığında o kısma doğru uçuyorlar. Çünkü bu yayılarak giden bir şey. O laboratuvar vasıtasıyla bu hastalığın önüne geçeceğiz. Orada da aşılama şu anda yapılamıyor. Çünkü zaten kestane gal arısı da aşılama yöntemiyle yayıldı ülkemize. Türkiye’deki kestane ağaçlarını tehdit eden bir boyuta geldi. Onun mücadelesini de laboratuvarda parazitini üretip doğaya salarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

 

 

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds