Merkezi Bandırma’da bulunan 911 Arama Kurtarma Derneği Başkanı Mustafa Gürsoy, İstanbul’da meydana gelen bina göçüğü nedeniyle yaptığı açıklamada imar barışı nedeniyle kontrolsüz bir şekilde  kullanımına izin verilen binaların tehlike saçtığını söyledi.

911 Arama Kurtarma Derneği Uyardı

Kartal’da çöken Yeşilyurt apartmanında bu gün itibariyle 21  kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Başkan Gürsoy; “Geçmişte ülkemizin tüm kentlerinde örneğini gördüğümüz kaçak yapılaşma imar barışı ile yasal statüye kavuştu. Geçmişte ne şekilde imar edildiği bilinmeyen mimari ve statik projeleri bulunmayan yani yıkılması gereken binalar onay alarak kullanıma açıldı.

Zaten bundan önce kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılması gereken binlerce bina varlığını korumaktaydı. Bunun üzerine birde bu kanun ile kaçak çıkılan katlar, kaçak yapılaşma sonrası imar edilen binalar eklenince tehlike daha da büyüdü.

911 Arama Kurtarma Derneği Uyardı

Ülkemizde zaten beklenen büyük bir deprem var. kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yeniden yapılması gereken binaların yanı sıra imar barışı sonrasında yasal statüye kavuşan bu binaların ne derecede güvenli olduğunu da bilmiyoruz. Bu günden itibaren yetkililerin bu binaları mercek altına alarak uygunluğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Doğal afetler sonrası yıkılan binalar bir derece kabul edilebilir. Ancak imar barışı sonrasında yıkılacak olan binaların mesuliyetini kim alacak? Bu binalarda yaşamını yitiren vatandaşların vebalini kim alacak? Bu nedenle en kısa sürede bu binaların durumları tespit edilerek kentsel dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilmeli ve yeniden imar edilmelidir” diye konuştu.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here