Ali Hasan Şıldak; “Amacımız Asla Ceza Yazmak Değil”

"Aşı yaptırmayan vatandaşlarımız var"

0

 Bandırma Kaymakamlığının önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, başta Bandırma olmak üzere Güney Marmara Bölgesi’nde, son 3 haftada mutasyonlu virüse bağlı şekilde vaka sayılarının arttığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla pazartesi günü, tüm ülke genelinde yeni, kontrollü normalleşme sürecine geçildi. Salı gününden itibaren de dinamik denetim modeli başlatıldı. Bizler de bu dönemde ilimiz nasıl bir dönemden geçiyor? Yakından bir takipteyiz. Burada kaymakamlığımız, sağlık birimlerimiz ve güvenlik en etkili çalışmaları ortaya koymaya çalışıyorlar.

Son 2 haftada, Bandırma, Gönen, Erdek, Manyas ve Susurluk’ta mutasyonlu virüse bağlı olarak vaka sayılarında görülen önemli artış sürdüğünü ifade eden Vali Hasan Şıldak, “Ben iki hafta öncesinde de buradaydım. Bandırma en büyük ilçemiz olması hemde kuzey ilçelerimizin merkezi konumunda bulunması, liman ve sanayi şehri olması nedeniyle baştan beri dikkatle izlediğimiz noktada bulunuyor. Ancak son üç haftadır virüsle mücadele konusunda dikkatle izlediğimiz bir noktada bulunuyor.

Son haftalarda ilimizde genel bir vaka yükselişi sayısı ile karşı karşıyayız. Ancak bu bölgemiz Güney Marmara olarak adlandırdığımız 6 ilçemiz çok daha yüksek bir vaka artışı ile karşı karşıya kaldı. Bunun bazı sebepleri var. Burada mutasyonlu virüs yayılımı söz konusu. Hem bazı sanayi tesislerinde toplu çalışma yapılan birimlerde çıkan vaka sayısının mutasyon etkisi ile hızlı bir yayılımı oldu. Başka ilçelerimize de sıçradı. Bir de Balıkesir’de önceki süreçte vaka sayılarının kontrollü olarak yükselmesi, pik yaşamamızın önlenmiş olması sürdürdüğümüz etkili mücadele sayesinde aşı çalışmalarına kadar pandemi sürecinin başarıyla yürütülmüş olmasının neticesinde toplumdaki bağışıklığın alt seviyede kalması yeni bir yükselişi tetikledi.

Bütün bunları bir arya gelince Bandırma başta olmak üzere, Susurluk,Erdek, Gönen ve Manyas ilçelerimizde son iki haftadır kayda değer artış oldu. Bu artış da daha devam ediyor. Bununla alakalı dinamik denetim modeli kapsamında bütün denetimlerimizi alan çalışmalarımızı artırmış durumdayız. Esnaf odaları, Ticaret Odası, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz ekiplerle yoğun denetim gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yazı İçi
“Aşı yaptırmayan vatandaşlarımız var”

Balıkesir genelinde 4 bin, Bandırma’da ise 500 kişiyle sıkı bir denetim uygulandığını ifade eden Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, amaçlarının ceza yazmak olmadığını, vatandaşlar üzerinde farkındalık yaratmak olduğunu belirterek, “Çünkü mutasyonlu virüs hem çok daha çabuk yayılıyor, hem de hastalığın iyileşme süreci uzun sürüyor. Bandırma ve ilimizdeki hastanelerde yatak sıkıntısı yok. Tabi, hastalığa karşı herkesin çok dikkatli olması ve önlemlerini dikkatle almaları gerekir. Bu arada, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızdan halen aşılarını yaptırmayanlar var. Aşı stokumuz yeterli. Aşı olmayanların, bir an önce aşılarını yaptırmak için randevu almalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

 

Balıkesir’in, halen vaka sayılarına göre “Kırmızı Grup”ta yer aldığına işaret eden Vali Şıldak, “Devlet kurumları olarak en iyi şekilde koordinasyonu sağlayarak uyumlu bir çalışma ile her türlü uyarıyı da yaparak vatandaşlarımıza sesleniyoruz.

Asla amacımız ceza yazmak değil. Denetimlerimizin amacı farkındalık oluşturmak. Esnafımızı daha da sıkıntıya sokmak değildir. Gerek vatandaşlarımızdan gerekse esnafımızdan son bir kez rica ediyoruz. Biraz daha duyarlı olup sabretmeye devam etmeleri gerekiyor. İlimiz kırmızı grupta ne zaman sarıya hatta maviye doğru bir hareket yaparsak işyerlerimiz, okullarımız o zaman açılacak. Aksi takdirde bu şekilde kontrollü hayata devam emek zorunda kalacağız. Biz bunu istemiyoruz. Bütün meslek kuruluşlarımız yerel yönetimlerimiz birlikte hareket ederek vatandaşımızın bir an önce rahatlamasını arzu ediyoruz.

Bu süreci bütün personelimiz ile il geneli ve ilçelerde denetim yaparak sürdürüyoruz. Dikkat edelim. Mutasyonlu virüs bizi yormasın. Vatandaşlarımızın virüse yakalanmalarını istemiyoruz. Bundan sonraki süreçte sanayi tesisleri yöneticileri ve sorumlularının, Covid-19 önlemlerini eksiksiz almaları gerekiyor. Eğer buna uyulmazsa sanayi tesislerinde departman kapatmaları veya üretimin gözden geçirilmesini düşünebiliriz” dedi.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds