“ASFALT OSMAN”

0

Belediye meclisinin son toplantısında çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan belediye Başkanı Av.Tolga Tosun 2021 yılının ASFALT YILI olacağını söylemiş.

Asfalt; hem de “asfalt yılı” denince ne gelir aklınıza!..

Benim aklıma “Asfalt Osman” geldi…

Yani, İzmir Belediye Başkanı Osman Kibar, nam-ı diğer “Asfalt Osman”

1964 yılında belediye başkanlığına seçilen ve 9 yıl bu görevde bulunan İzmir Belediye eski başkanı Osman Kibar, önemli birçok yatırımların yanında İzmir’in nerdeyse tüm yollarını asfaltladığı için kendisine “Asfalt Osman” lakabı takılmıştı.

Konuyla ilgili haberler, röportajlar basında günlerce yer alıyor, belediye başkanının çok güzel reklamı da oluyordu.

Türkiye de bu konu diğer belediye başkanlarının da dikkatini çekince ülke genelinde çoğu belediye asfalt işine önem vermeye başladı.

Bunların içinde Bandırma’da vardı. Şantiye bu konuda yeterliydi. Çoğu belediyede olmayan şantiyede asfalt tesisleri kuruldu. Bunun için bir asfalt makinesi alınmıştı ama kullanan kimse bulunamayınca makine şantiyede garaja çekildi.

Olsun; önceleri hiçbir alt yapı yapılmadan granit parke taşların üzerine dökülen asfalt, tırmıklarla düzeltiliyor, ardında küçük bir de silindir geçince yol asfaltla kaplanmış oluyordu.

İlk ciddi alt yapı Atatürk Caddesi’nde yapıldı. Granit parkeler söküldükten sonra önce beton döküldü, sonra asfalt betonun üzerine dökülünce sağlam bir zemin meydana gelmiş oldu.

Yazı İçi

Şehir merkezinden tee Çınarlı Mahallesi’ne kadar asfaltlanmayan sokak ve cadde kalmamıştı.

Belediye eski Başkanı Hasan Sur neden “ Asfalt Hasan” olmasın dı ki?

Ancak asfalt modası tüm ülke geneline yayılınca kanıksandı ve ilgi dağılınca medyada asfalt haberleri son buldu.

Görüntü ilk günlerde çok güzeldi ama günler geçtikçe mahsurları bir bir çıkmaya başlamıştı.

Özellikle yaz aylarında siyah asfalt güneş ışınlarını mıknatıs gibi çekiyor, aşırı ısınan asfalt sıcağa sıcak katıyordu. Bir kazılan yer öylece kalıyordu. Kısa zamanda sokaklar köstebek yuvası gibi olmaya başlamıştı.

Hadi ana caddeler neyse ama ara sokaklar çok gereksizdi.

Sonraki yıllarda beton parke modası başlayınca ana caddeler hariç, sokaklar asfalt olmaktan kurtarıldı.

“ ASFALT YILI” denince hatırlatayım istedim.

Onun için Belediye Başkanımız Tolga Tosun’un “asfalt Tolga” olmaya özenmesini hiç tavsiye etmem.

YAZAR: Erdem ÖZCAN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds