ATATÜRK ve ANIT AĞACIN SIRRI

Yardımseverliği ve iyi insan oluşuyla tanırdı.

0

Haydarçavuş Mahallesi 29 Sokak’taki bir ağaç gövdesine itina ile raptedilmiş bir plakadaki yazı hep ilgimi çekmiştir. Yazı aynen şöyle: “ANIT AĞAÇ DİKİMİ 1935 Hasan Tahsin Maçin (Çevre Koruma Kurulu)”   Çok isabetli bir karar verilmiş; herhalde bu plaka olmasaydı belki de bu güzelim dişbudak cinsi ağaç çoktan kesilip gitmişti bile…  Bugün 85 yaşında…  Başka merak ettiklerim de var ama benim asıl merak ettiğim tabelada yazan Hasan Tahsin Maçin kimdi?

Bandırma Kültür Platformu yöneticisi Sebahattin Pıravadılı’nın çok önemli bir araştırması Hasan Tahsin Maçın’ı, nam-ı diğer Hasan Tahsin Hoca’yı tanımamıza vesile oldu. Emeğine sağlık, çok teşekkür ediyorum.

Maçinli Hoca, bir Kuvâ-yi Milliye Kurtuluş Savaşı kahramanı, Bandırma ve diğer yerlerde ilkokul, ortaokul ve lisede 44 yıl öğretmenlik yapan değerli bir eğitimci.

Bandırma Şehit Mehmet Günenç Lisesi resim-iş öğretmenimiz Rahmi Maçin’in babası.

Ve hepsinden önemli bir yanı var; büyük önder, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiği ve saydığı bir Kuvâ-yi Milliye kahramanı, değerli bir öğretmendi.

Bir başka fotoğraftaki görüntüyü de ağaçtaki tabela gibi merak ediyordum. 1936 yılında Atatürk’ün Bandırma’ya teşrifleri sırasında karşılayanlardan biri de Cumhuriyetimizin ilk öğretmenlerinden Hasan Tahsin Maçin idi.

O fotoğrafa çok iyi bakınız…

Fotoğrafın dili bize o fotoğraftaki görüntüyü şöyle yorumluyordu:

60-70 kişilik bir kalabalık içinde Atatürk en önde ve Hasan Tahsin Hoca ile el sıkışıyor.

Ama el sıkışma öyle sıradan bir el sıkışma değildi.

Hararetli, neş’e içinde, zevkli bir el sıkışmasıydı bu güzel karşılama…

Bir önemli nokta da; kalabalıkta olanların hemen herkesin şapkası başında dururken sadece Atatürk ve Hasan Tahsin Hoca’nın şapkaları ellerindeydi.

Atatürk dememiş ki, “Ben Cumhurbaşkanıyım… Ben“Atatürk’üm”…

Belli ki, Mustafa Kemal Atatürk, Hasan Tahsin Hoca’yı çok iyi tanıyordu.

Evet, işte Hasan Tahsin Maçin’in özgeçmişi:

Yazı İçi

(!)“Maçinli Hasan Tahsin Hoca (1869-1940)

Balkanlardan Türklerin yerleşim yeri olan Maçin’de doğdu. Ailesi su ve yel değirmenleri inşa ederdi.

1878 Plevne Osmanlı/ Rus harbinden sonra göç ederek Bandırma’ya yerleştiler. İstanbul Dâr-ül Muallimin –i (Yüksek öğretmen okulu) edebiyat bölümünü birincilikle bitirdi.

Padişah II. Abdülhamit’in kızı Fatma Nâima Sultan’ın özel hocası oldu.

Daha sonra Bandırma’ya yerleşti…

Arkeoloji, din, tarih ve Fransızca alanlarında üstat idi.

Bandırma ile diğer yerlerde ilkokul, ortaokul ve lise de 44 yıl öğretmenlik yaptı.

Kurtuluş savaşında Bandırma Kuva-yi Milliyesi’nde büyük yararlıklar gösterdi. İstanbul’un işgali üzerine 16 Mart 1920 tarihinde Balıkesir’de düzenlenen mitingde etkili bir konuşma yaptı.

Yardımseverliği ve iyi insan oluşuyla tanırdı.

Yani Mustafa Kemal Atatürk, Hasan Tahsin Maçin’in elini fotoğrafta gördüğümüz gibi, boşuna hararetli bir şekilde sıkmamış, büyük ilgi göstermemişti…

Kapıdağ Devlet Hastanesi olduğu yer ile eski gazhane arasında kalan bağında vakit geçirir, güzel resim yapardı.

1940 yılında 71 yaşındayken zatürreden hayatını kaybetti.

Atatürk’ün çok sevdiği, Cumhuriyetimizin ilk öğretmenlerinden Kuva-yi Milliye’nin kahraman insanının adı sadece tescil edilen 85 yaşındaki ağacın gövdesindeki tabelada olmamalıydı.

Bir cadde veya bir meydana veya bir okula da adı verilmesi yerinde olur kanaatindeyim.

NOT; HASAN TAHSİN MAÇİN’İN (HOCA) İZMİRLİ GAZETECİ HASAN TAHSİN İLE BİR İLGİSİ YOKTUR.

YAZAR: Erdem ÖZCAN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds