Atıklar kütüphanede hayat buldu

0

Susurluklu öğrenciler, meyve sandığı, ahşap kapı, otomobil lastiği ve kullanılmış paletleri kullanarak ilçenin ilk Sıfır Atık Kütüphanesi’ni kurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın destek verdiği ‘Sıfır Atık Projesi’ Susurluk’ta kütüphaneye dönüştü. Şehit Erbil Arslan Ortaokulu öğrencileri atık malzemelerin faydalı bir şekilde kullanılabileceğini göstermek Sıfır Atık Kütüphanesi’ni kurdu. Kullanılmayan eski okul sıraları, ahşap kapılar, meyve kasaları, kullanılmış palet, ahşap kablo makaraları, kuru ağaç kütükler, kumaş parçaları, çıkma araç lastiği ve araç koltuğu gibi atık malzemeler proje kapsamında öğretmen ve öğrenciler tarafından dönüştürülerek masa, kitaplık rafı, sandalye, sehpa, aksesuar olarak kütüphanede kullanıma uygun hale getirildi. Kütüphanenin tüm ahşap işçiliğini Şeker İlköğretim Okulu Müdürü Ahmet Dikmen ve Şerafettin Tunalı Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Enes Askar kendilerine ait ahşap atölyesinde 20 günde tamamladı.

Yazı İçi
“TAMAMI ATIKLARDAN OLUŞAN KÜTÜPHANE”

Öğrenci ve öğretmenler kütüphanenin boya, dizayn kısmında katkı sağlarken, atık malzemelerle yapılan kütüphane, Susurluk’un tamamı geri dönüşümle hazırlanan ilk kütüphanesi oldu. 754 öğrencinin kütüphaneden faydalanacağının altını çizen Şehit Erbil Arslan Ortaokulu Müdürü Hüseyin Toker, proje sayesinde hem kütüphane amaçlı özgün bir alan kazanıldığını hem de geri dönüşüm kültürünün yaygınlaştığına dikkat çekti. Proje kapsamında atık malzemelerden neler yapılabilir düşüncesiyle hareket ettiklerini kaydeden Müdür Toker, diğer okul ve kurumlardan hurdaya ayrılan malzemelerin okullarında değerlendirilerek öğretmen ve öğrencilerin ellerinde çok güzel bir kütüphaneye dönüştüğünü söyledi.

“HEM OKUMA ALIŞKANLIĞI HEM ÇEVRE BİLİNCİ”

Proje ile sadece bir kütüphane kurmayı değil, aynı zamanda kullanılmayan ve atık malzemelerin nasıl faydalı bir şekle getirildiğini görmeyi amaçladıklarını dile getiren Toker, “Kütüphaneyle çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırmak isterken aynı zamanda sıfır atığa dikkat çekmiş olduk. Böylece aynı zamanda çocuklarımızda çevre bilincini de geliştirmiş oluyoruz. Şeker İlköğretim Okulu Müdürümüz Ahmet Dikmen ve İngilizce Öğretmeni Enes Askar, kendilerine ait özel atölyelerinde ahşap atıklara hayat verdiler. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ait eski bir aracın koltukları ve lastikleri kütüphanede kullanıldı. Çıkma kapılar boyanarak dekore edilerek raflara dönüştü. Öğrencilerimizin bu kütüphanenin oluşumunda büyük katkısı var. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sami Akoğlan’da kütüphanenin yapılış sürecinde öğrencilerimizle birlikte çalışarak onlara destek verdi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds