Milli Ağaçlandırma Günü “ 11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan Yarın Nefes” programı kapsamında ilçemizde fidan dikim etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, çocuk. Genç ve yaşlı çok sayıda vatandaş katıldı.

Bandırma’da 5 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “11 Milyon Fidan Dikim” etkinliğinde Bandırma’da 5 bin fidan toprakla buluşturuldu. Bandırma Orman İşletmesi Müdür Yardımcısı Tayfun Doğan fidan dikim öncesi yaptığı konuşmada Ülkemizin 81 ilinde saat 11.11 de başlatılacak fidan dikme etkinliği ile Guinnes Rekorlar Kitabına aday olduklarını söyledi.

Doğan şunları konuşmasında,“İlçemizde özellikle son aylarda yaşadığımız elim orman yangınlarında kaybedilen ağaçların ve ormanların yerini kamu oyunda bu alanların yeniden ağaçlandırılarak farkındalık oluşturulması adına “Geleceğe Nefes” adlı bir dikim töreni planladık. Ülkemizin 81 ilinde aynı anda saat 11’i 11 geçe başlatmak üzere bir fidan dikme töreni planladık.

Bandırma’da 5 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu

7’den 77’ye Tüm halkımızın katılacağı bu ormancılık ağaç dikim seferberliğinde bu sene farklı bir yolumuz daha var. Guinnes rekorlar kitabına da aday olarak giriyoruz. “
Etkinlikte katılımcılara hitap eden Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Büyük bir Cumhuriyeti, Dünya’nın en büyük 17.nci ekonomisini, Avrupa’nın en büyük 7nci ekonomisini el birliğince yarattık. Ama bunu yaparken de çevre konusunda duyarsız kaldık. Olabilir. Ama son dönemde ülkemizde çevre duyarlılığın arttığını memnuniyetle görüyorum.

Bandırma’da 5 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu

Buna bağlı olarak ta 30-40 yılda orman varlığımızı yüzde 15 arttırmışız.20 milyon hektardan 23’lere doğru yaklaşmışız. Geçen senede Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü olarak Bandırma-Erdek, Gönen ve Marmara Adası’nda 40 bin fidan dikildi. Ormanların artması konusunda elbirliği ile çalışıyoruz. Bugünde amacımız bir farkındalık yaratmak. Bugün sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleriyle katılımıyla ülke genelinde inşallah fidan dikilecek. Belediyemiz, Üniversitemiz , Sivil Toplum Kurulularımız, Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz bugün yanımızda idi. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Törene Belediye Başkanı Tolga Tosun, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri, Onyedi Eylül Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Süleymen Özdemir, mülki erkan, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğrenciler, vatandaşlar katıldı.
HABER: Ahmet PESEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here