BANDIRMA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 99. YIL DÖNÜMÜ  KUTLANDI

0
Bandırma Cumhuriyet Meydanında başlayan Kurtuluş kutlamaları kapsamında ilk olarak devlet kurumlarının Atatürk anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşundan sonra okunan İstiklal Marşıyla başladı.  Burada gerçekleştirilen törenin ardından ilçe protokolü, Barış Manço Kültür Merkezi karşısında kurulan özel alana geçiş yaparak resmi geçit töreni gerçekleştirildi. Törene Bandırma İlçe Kaymakamı Engin Aksakal, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Selahattin Akalp, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, törene katılanlar ve törene katılan vatandaşları selamladılar.

 Kurtuluş Günü nedeniyle günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Belediye Başkanı Tolga Tosun yaptı. Tosun konuşmasında, işgalin son gününde yaşananların kaleme alındığı anıları paylaştı. Tosun konuşmasında “Bandırma’yı düşman işgalinden kurtarmak adına, Ayyıldız Tepede kahramanca savaşarak şehit olan; 80 Mehmetçiğimizi, komutanları Yarbay Hüseyin Vecihi Beyi, Binbaşı Süleyman Bey’i minnet ve rahmetle anıyorum.

 Büyük kurtuluşun, tarihe sığmayan bağımsızlık mücadelemizin Başkomutanı, kurduğu Laik Türkiye Cumhuriyeti ile çağdaşlık ve uygarlık yolundaki büyük önderimiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, dünden bugüne tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet, saygıyla anıyorum. Barışın, kardeşliğin, demokrasinin, kültür ve sanatın kenti, Cumhuriyetimizin yılmaz savunucusu Bandırmamızın, düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

Yazı İçi

 

Konuşmanın ardından, Balıkesir Bakım Mühimmat Eğitim Merkezi Bölge Bando Komutanlığı Bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde; Hava Üssü ve Jandarma Birliklerindeki, askeri araçlar, gaziler,, polisler, okullar, resmî kurumlar, STK’lar, meslek odaları, dernekler, spor kulüpleri ayrıca Bandırma Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi araçlarıyla geçit törenine katılarak halkımızı selamladılar. Töreni izlemeye gelen vatandaşlar ise ellerinde bayraklarla, gurur ve sevinçle Kurtuluş Günü Etkinlikleri ve Geçit Törenini büyük beğeni ile izledi.

Kutlama törenlerine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, AKP Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Bandırma Cumhuriyet Başsavcısı Cüneyt Demirdaş, CHP İl Başkanı Serkan Sarı katıldı.

“İKİNCİ TÖREN AYYILDIZ TEPE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen törenlerin ardından protokol üyeleri Ayyıldız Tepe’de gerçekleştirilecek olan anma törenlerine katıldı. Burada anıta çelenk bırakan protokol üyeleri daha sonra Bandırma’yı düşmandan kurtarmak için kahramanca çarpışan ve bu uğurda can veren; Yarbay Hüseyin Vecihi Bey, Binbaşı Süleyman Bey, 80 şehit ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk için okutulan Kuran-ı Kerin Tilavetini dinledi. Kuran-ı Kerimin okunmasının ardından gerçekleştirilen dua ile birlikte anma programı sona ererken katılan vatandaşlara da pilav ayran ikramında bulunuldu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds