BANDIRMA’NIN İL SERÜVENİNDE 80 PLAKANIN YERİ

0
Bandırma’nın “TARİHİ İL” konusu her yıl 3-5 defa mutlaka gündeme gelir. Bu yıl da böyle oldu. Gerek sosyal medyada gerekse yazılı basında gündemdeki yerini alır. Bende olduğu gibi her Bandırmalı’da da İl hatıraları mutlaka vardır. Konuyla ilgili yazılarım vardı. Neler yazmamışım ki?

Bandırma’nın il macerası, istek ve talebi ilk 1956 yılında zamanın Başbakanı Adnan Menderes’in Bandırma’ya geldiği yıl başlamıştı.

Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran Bandırmalıların ellerindeki pankartlarda il olmak istiyoruz yazılarını görünce ilk sözü “Benden asıl siz fabrika isteyin” olmuştu.

Eh haksızda değildi hani…

Zaman içinde fabrikalarımız da oldu ve il olma şartları da oluştu ama birtürlü il konusunda ilerleme olmadı.

Ne zaman özellikle seçim sath-ı mealine girilir, il olma konusu ısıtılıp ısıtılıp Bandırmalıların önüne konulur…

HEP AYNİ HİKÂYE

2008 yılında AKP İlçe kongresi yapılmıştı ve o kongrede konuşan 2 Balıkesirli milletvekillerinden İsmail Özgün ve A. Edip Uğur; Bandırmalıların üzerinde en hassas oldukları İl olma konusunu açmışlardı.

Bandırmayı çok sevdiklerini ve Bandırma’nın mutlaka il olmasını canı gönülden istediklerini ve daha buna benzer birçok yaldızla sözlerle sanki; “önümüzde mahalli seçimler var ya, bize oy verin Bandırma’yı il yaparız” a getiriyorlardı.

Biz de işte bu eski bayatlamış seçim taktikleri ve vaatlere karşılık Bandırmalıların her seçim arifelerinde söylenen bu sözlere artık karınlarının tok olduğunu konusunda görüş ve düşüncelerimi yazmıştım.

Yazı umduğundan fazla ilgi görünce Bandırma’da bir de 80 nolu plakanın hikâyesi vardı.

Yazmadan olmazdı…

Neydi o hikâye?..

Hem de konuyla ilgili belgesel tadında fotoğraflar vardı arşivimde.

Bandırma ilk İl olma kampanyası 1956 yılında başlamıştı.

Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan zamanın Başbakanı rahmetli Adnan Menderes’in karşısındaki topluluğun elindeki pankratlarda şunlar yazılıydı. ”KAZARA KAZA KALDI KAZAMIZ” “VİLAYET HAKKIMIZDIR VALİ İSTİYORUZ”

Bu isteklere karşı Menderes’in cevabı “Benden vali değil fabrika isteyin” olmuştu.

Gerçekten doğru da söylemişti.

Yani bugünküler gibi yıllar sonra ayni meydanda eski başbakanlardan Süleyman Demirel’in söylediği gibi,“İstediğiniz vali olsun..İl olmak istiyor musunuz? Takın öyleyse seçimden sonra aracınıza 80 nolu plakayı!” dememişti.

DEMİREL BANDIRMA’DA

1994 milletvekili seçimlerine az kala başbakan Süleyman Demirel Balıkesir’den sonra Bandırma’ya gelmişti.

Önce Cumhuriyet Meydanı’ndaki otobüsün üstündekileri bir tanıyalım isterseniz.

Demirel’in hemen yanında Cavit Çağlar, Devlet Bakanı Baki Ataç hemen arkasında İl Genel Meclis Üyesi ve milletvekili adayı Cemal Öztaylan ile Hüseyin Balyalı (Bu seçimlerde milletvekili oldular),DYP Bandırma İlçe Başkanı Muammer Söğütlü, Osman Adsoy ve meydanda hınca hınç bir kalabalık.

Seçimlerde adettir..

Olur olmaz vaatler havalarda uçuşur!..

At atabildiğin kadar!..

Demirel de öyle yaptı:

Ey Bandırmalılar il olmak istiyor musunuuzzzz?”

“İstiyoruzzz…”

Oldunuz gitti..Takın aracınıza 80 nolu plakayı gari…”

Yani ne demek bu?

Yani demek istiyor ki, bize oy verir de kazanırsak Bandırma vilayet olacak…

Ve o Vilayetin il plakası 80 no olacağı için aracı olanların da 10 olan plaka numarası 80 olacak.

Yazı İçi

Olacak idi!..

Bu seçimlerde Balıkesir 7 milletvekili çıkardı ama Bandırma hâlâ il olacak.

Meğerse Demirel Bandırma’ya gelmeden önce Edremit’e ve bazı ilçelere de İl sözü vermiş.

VE 80 NOLU PLAKA

Benim de yönetim kurulu üyesi olduğum Ticaret Odası Başkanı Çetin Sever zamanında; nasılsa il olacağız ya, öyle ya, koskoca başbakan binlerce kişi karşısında söz verdi ya, diye düşündük ve sembolik bir plaka yaptırdık.

80 BT O02 …

Seçimlerden sonra ilk defa milletvekili olan Cemal Öztaylan Balıkesir Valisi ile Ticaret Odası’nı ziyarete geldikleri sırada Kaymakam İbrahim Turanlı, ortada Oda Başkanı Çetin Sever, yanında Balıkesir Valisi ve arka planda ben işte sayfamızda gördüğünüz gibi 80 nolu sembolik il plakasıyla bir de hatıra fotoğrafı çektirdik.

80 plakanın bir başka hikâyesi de vardı…

Bazı Bandırmalılar sevinçlerinden araçlarına 80 plakayı taktırınca trafik polisine yakalanmış.Vatandaş bakmış ceza yiyecek” Ne cazası memur bey; geçen gün baba Demirel otobüsün üstünde konuşurken takın aracınıza 80 plakayı demedi mi”

Polis memuru çok sakin şöyle cavap vermiş sözde,” Evet dedi ama bu plakada mühür yok; yani plaka sahte!!” demez mi.

SAHTE PLAKA ÇÖPE

Gel zaman git zaman….

O fotoğrafta da bu sefer Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman, Meclis Başkanı Sel Erşen, yönetim kuru üyesi Sedat Doru ve Etem Ozar, fotoğrafı çeken de ben…

Diğer arkadaşlar da bizi seyrediyorlar ne yapacağız diye..

80 BT O02 nolu plaka yönetim kurulu odasının başköşesinde duruyor.

Ve artık bu plaka tüm arkadaşları rahatsız etmeye başlamıştı.

“Arkadaşlar dedik, bu plaka burada neden boşu boşuna duruyor? Sahteymiş;madem bir işe yaramıyor, ya bunu güzel bir paket yapıp posta ile ilgili yere yani ilgili zat-ı muhtereme gönderelim ya da çöpe atalım..”

Hangi arkadaş söyledi bilmiyorum,yok dedi posta parasına yazık olur en iyisi çöpe atalım..

Biz de öyle yaptık..

RONA YIRCALI NE DEMİŞTİ?

Ticaret Odası’nın ödül törenleri oluyordu.

Balıkesir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rona Yırcalı konuşmasının sonunu “Bundan sonraki törenini inşallah İL OLMUŞ BİR BANDIRMA’DA YAPARIZ” sözüyle bitiriyordu.

Yönetim Kurulu Üyesi rahmetli İzzettin Yaşbek kulağıma eğildi ve “ İnanma oğlum, burada böyle söylerler, Balıkesir’de başka söylerler” dedi.

Dikkat edilirse Öztaylan hiç il sözü vermez yani onun deyişiyle “olmayacak duaya amin” demez.

Onun için maalesef Balıkesirli milletvekilleri olsun yöneticileri olsun Bandırma’nın il olmasını katiyen istemezler.

Ben de onun için diyorum ki, Balıkesirli sayın milletvekillerine; ikide bir Bandırma’nın il olması konusunu Bandırmalıların gözünün içine baka baka boşuna atıp tutmayın…

Bu vesileyle vefatının 5. yılında, “Dün dündü, bugün bugün” ün mimarı rahmetli Süleyman Demirel’i de rahmetle anmadan geçemezdim…

Seversiniz sevmezsiniz; ama hakkını da verelim.

Zamanında ülkemize büyük yatırımlar olmuştur.” Barajlar Kralı” unvanı boşuna değildir. En ağır eleştirileri sempatiyle karşılamıştır. Meydanı dolduran kalabalığın yüzlerinde hep gülücükler vardır…

Yürümekle yollar aşınmaz” derken tenkit edilmişti….

Peki hakikaten “aşındı mı?

YAZAR: Erdem ÖZCAN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds