Bandırma’ya 20 milyon Avroluk Atık Su Arıtma Tesisi

0

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (BASKİ) nihai faydalanıcısı olduğu Bandırma Entegre Su Projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan Bandırma Atık Su Arıtma Tesisi yapım işinin başlaması nedeniyle Grand Asya Oteli Balo Salonu’nda tanıtım toplantısı yapıldı.

Proje ile bölgedeki doğal kaynakların korunması, deniz kirliliğinin önlenmesi ve sağlıklı içe suyunun yaygınlaştırılması hedeflenmekte olup, ayrıca Marmara Denizi’nin kıyı bölgelerinde meydana gelen ekosisteme zarar veren müsilaj (deniz salyası) oluşumu önemli oranda azaltılarak ekosistemin sürdürülebilir bir şekilde korunmasına doğrudan katkı sağlanacak.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tanıtım toplantısına, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü M.Bülent Üncü, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İzzet Günal AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Doğan ile proje yetkilileri katıldı.

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü M.Bülent Üncü tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Marmara Denizi ve Bandırma için önemli, bir gün olduğunu söyledi. Üncü şunları aktardı:

“Biz burada Avrupa Birliği ile beraber ulusal paylarımızla da finanse ettiğimiz bir 20 milyon Avroluk büyük bir projeye başlıyoruz. Atık Su Arıtma olarak startını vereceğiz. Açıkçası bizim Batı Anadolu’da yürüttüğümüz tek projemiz. Doğu ve Güneydoğu’daki projelerimizin dışında Bandırma’ya ve özellikle Marmara Bölgesine yapacağı katkıyı da çok önemsediğimizi ifade ediyorum.

Yazı İçi

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programımız var. Bu 2007’den bu tarafa devam eden ve Türkiye’nin çevre alt yapısına destek olan bir programdır. Bu pogramda bu güne kadar hibe olarak 1 milyar Avro’dan fazla para kullandık.

Bununla beraber Türkiye’den belediyelerimizin bakanlıklarımızın katkısı ile beraber 11-12 milyar Avro’yu bulan önemli bir yatırım gerçekleştirildi. Bu 50 farklı projeyi işaret eder. Bunların 38 tanesi Arıtma Tesisi, 7 tanesi su temini projesi, 5 katı atık, 1500- 1600 kilometrelik içme suyu hattı. 1200-1300

kilometrelik atık su kollektör hattını gerçekleştirdik bu yardımlar sayesinde” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, biz 2019 da bir araya geldik. Bandırmamızla, Erdeğimizle, Gönenimizle ve 20 ilçemizle.Hepimiz beraber bir katılımcı belediyecilik yapacağız. Şöyle bir vatandaşı dolaşalım STK ları dolaşalım.İlçe Çevre müdürlerini, ile müdürlerini dolaşalım. Bu şehir için ne lazım. Bunların nasıl yapılması lazım, hangi insanla, hangi finansla nasıl yapacağız bir konuşalım anlatsınlar. Yaşayan insanların huzurunu arttıralım, kültürel bir belediye olalım.

Çok önemli bir iş yapıyoruz. İnsanlarımız huzursuz olacaklar, Çünkü riskli bir iş yapıyoruz. Neden, şehrin ana arterlerin hepsindeki organizasyonu yön değiştirmelerini yapacağız. Borularını değiştireceğiz, arıtmanın yönüne doğru götüreceğiz. 2023’e kadar Bandırma’nın içersinde iş makineleri hep çalışacak. Su borularını değiştireceğiz, yağmur su hatlarını denize vereceğiz. “fadelerini kullandı.

HABER: Ahmet PESEN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds