BANÜ Teknopark İçin İmzalar Atıldı

YÜCEL YILMAZ "BANDIRMA'YA ÇOK YAKIŞACAK"

0

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşkesi’nde kurulacak BANÜ-TEKNOPARK için Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyet Protokol İmza Töreni gerçekleştirildi.  Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen imza töreni öncesinde Rektör Yardımcısı, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş bir sunum yaparak teknopark hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir ise toplantıda yaptığı konuşmada, TÜBİTAK Onyedi Eylül Üniveritesi ve Çin ortaklığı ile gerçekleştirilen proje kapsamında Kovid-19 virüsünün nefes yolu ile tespit edilebileceğini söyledi. Teknoparkların ülkelerin ekonomisi, gelişimi için çok büyük bir önem taşıdığını ifade eden Özdemir; “Silikon Vadisi dünyanın gelişimine yön veren pek çok firmanın doğuşuna vesile olmuştur. Ne yazık ki Türkiye bu anlamda biraz geç kaldı. Ama yeni kurulan ve hızla büyüyen bir yapı var. Ve kurulan bu teknoparklar ekonominin gelişimine ciddi anlamda katkı sağlıyorlar. Genç bir üniversite olarak eğitim konusunda başarılı olduğumuzu gururla ifade edebilirim. Hedeflerimizden bir tanesi de üniversitemiz bünyesinde bir teknopark kurmaktı. Üniversite-Sanayi işbirliği alanında bir eksikliğimiz vardı, şimdi bu vesileyle bu eksikliği de tamamlamış olacak ve hedefimize ulaşacağız. Geçen hafta yaptığımız toplantıda kurucu heyetteki paydaşlarımızın da heyecanlı olduğunu görünce mutlu olduk. Bugünkü imza törenine Bandırma, Gönen, Manyas, Erdek, Susurluk ve Marmara Adalar ilçelerinden belediyelerden, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler davet ettik. Teknoparkımızın tamamlanması ve bir an önce faaliyetlerine başlaması için sayın valimizin, sayın kaymakamlarımızın, belediye başkanlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının yardım ve desteklerini bekliyoruz.” dedi.

YÜCEL YILMAZ “BANDIRMA’YA ÇOK YAKIŞACAK”

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’den sonra kürsüye Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz çıkarak, “Rektör Yardımcımız Feyzullah Bey Gebze’de 4 tane teknopark olduğunu söyledi. Ben Bandırma’ya da bunun çok yakışacağını düşünüyorum. Allah bana 2. Teknoparkın açılışına imza atmayı da nasip etti. Balıkesir Üniversitemizdeki teknoparkta çalışmalar devam ediyor. Gönen, Erdek, Manyas, Susurluk bölgesinde araştırma yapılacak çok alan var. Ancak sanayicimize teknoparkı ve bu araştırmaların önemini çok iyi anlatmak gerekiyor. Ben bu teknoparkın da çok başarılı olacağına inanıyorum. Büyükşehir olarak üstümüze düşeni yapmaya hazırız. Hayırlı olsun diyorum.” şeklinde konuştu.

VALİ HASAN ŞILDAK, “BALIKESİR’E İKİNCİ TEKNOPARK”

Yazı İçi

Törende konuşan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Teknoparkların ortak akıl üretilen, bilim esaslı bir yer, adeta gelişim atmosferi sunan yerler olduğunu söyledi. Şıldak, konuşmasının devamında, “Öncelikle bizi davet eden ve kurucu heyette bulunmamıza vesile olan, bu inceliği gösteren Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Süleyman Özdemir’e çok teşekkür ediyorum. Akademisyenlerle sanayiyi bir araya getiren bu projeyi geliştirdiği, sanayicimizi, AR-GE ile üniversiteyle buluşturarak bu girişimle teknoparkı bölgemize kazandırdığı için kendisini tebrik ediyorum. . Bu yüzden ben bu projenin üniversiteye de çok şey kazandıracağını düşünüyorum. Balıkesir’imize 2. Teknopark’ı kazandıran Rektörümüze çok teşekkür ediyoruz. Biz de Valilik olarak, bölgemize değer katan her projeyi olduğu gibi bu projeyi de destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“TÜBİTAK – Üniversite iş birliği ile gerçekleştirilecek ürün kovid-19’u 15 ila 30 saniye arasında tespit edecek”

İmza töreninin gerçekleştirilmesinin ardından çalışmalarına başlanan ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinin de çalışmalara dahil olduğu projeile ilgili bilgi aktaran Rekktör Süleyman Özdemir, TÜBİTAK-MAM tarafından yürütülen projeye Bandırma Onyedi Eylül  Üniversitesinin de ortak edildiğini söyledi. Rektör Özdemir proje kapsamında üniversite Rektör Yardımcısı Prof Dr. Feyzullah Temurtaaş, Dr. Öğretim Görevlisi İlyas Özer ve Dr. Öğretim Görevlisi Onursal Çetin’in TÜBİTAK-MAM tarafından gerçekleştirilecek olan projeye dahil edildiğini belirterek, “Bu proje sayesinde Kovit-19, (Covid-19) virüsünün 15 ila 30 saniye içerisinde tespit edilebileceğini söyledi. Özdemir açıklamalarında;  “Bu proje TÜBİTAK’ta Doç Dr.Cihat Taşaltı hocamız tarafından yürütülecek. Üniversitemiz öğretim görevlileri de  bu projede ortak çalışma yürütecekler. Bu proje sayesinde trafik polislerinin alkolmetrelere benzer bir cihaz üretilecek. Bu cihaz sayesinde Kovit 19 virüsü 15 ila 30 saniye içerisinde nefes yolu ile tespit edilecek.” dedi.

TÜBİTAK da gerçekleştirilecek olan çalışmalara Çin’in Ulusal ve Doğal Araştırmalar Vakfı’nın destek vereceğini bildiren Rektör Özdemir, projenin iki kısımdan oluştuğunu belirterek; “Birinci bölüm elektronik, ikinci bölümü ise sensör kısmı. Yapay zeka ile çalışacak olan cihazın veri işleme, entegrasyon bölümünde hocalarımız çalışacaklar. TÜBİTAK ise sensör bölümünde çalışmaları sürdürürken Çin Ulusal ve Doğal Araştırmalar Vakfı ise örnek toplayarak veri tabanı ve veri analizleri ile projeye destek verecek.” dedi.

Rektör Süleyman Özdemir, çalışmalar sonrasında üretimi gerçekleştirilmesi planlanan cihazın sadece Kovit- 19’un yanı sıra cihaz üzerinde yapılacak olan değişiklikler ile diğer hastalıklarda da kullanılmasının hedeflendiğini söyledi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşkesi gerçekleşen ve Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Erdek Kaymakamı A. Atakan Atasoy, Manyas Kaymakamı Muhammed Kaya, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, Balıkesir İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Mehmet Ali Aşuk, GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender, Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı, Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, Gönen Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Mutlu, Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı, Susurluk Ticaret Odası Başkanı İlker Kurt, Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Çetinkaya ile Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çay’ın katıldığı protokol imza töreninde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Serel, Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş ve Prof. Dr. Celalettin Yanık ile Genel Sekreter Cihangir Boz da hazır bulundu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds