BAŞ ÖĞRETMEMİZ GAZİ MUSTAFA KEMÂL ATATÜRK’ÜN ÖĞRETMENLERİMİZ HAKKINDA SÖZLERDEN BİR DEMET…

“Cumhuriyet sizden ‘FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR’ NESİLLER İSTER.

0
Öğretmen Bir Kandile Benzer..   24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanır ülkemizde. Tebrik mesajları, sosyal medyada etkinlikler, bir dal çiçekle yahut bir hediye paketiyle hatırlanır öğretmenlerimiz. Elbette hiç yoktan iyidir. Yılda bir gün dahi hatırlanmak, sevgi seli oluşturmak, toplumda sinerji oluşturur.  Çünkü toplum olarak bir anlık mutluluklara dahi muhtaç hale geldik. İçerde ve dışarıda o kadar sorunla boğuştuğumuz yoksulluk sınırı altında bir hayat sürmeye mecbur bırakıldığımız bir zaman diliminde; anlık ve günlük mutluluklar dahi sevincimize sevinç katmaktadır.

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün öğretmenlerimiz hakkında sarf ettiği sözlerden bir demet paylaşayım:

* “Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve YENİ NESİL, SİZİN ESERİNİZ OLACAKTIR.”

* “Cumhuriyet sizden ‘FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR’ NESİLLER İSTER.”

* “Öğretmenler! CUMHURİYET, FİKREN, İLMEN, FENNEN, BEDENEN KUVVETLİ VE YÜKSEK SECİYELİ MUHAFIZLAR İSTER. YENİ NESLİ BU NİTELİK VE KABİLİYETTE YETİŞTİRMEK SİZİN ELİNİZDEDİR.”

* “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. ÖĞRETMENDEN, EĞİTİCİDEN MAHRUM BİR MİLLET, HENÜZ BİR MİLLET ADINI ALMA YETENEĞİNİ KAZANAMAMIŞTIR.”

* “Herkesin kendine göre bir zevki vardır. KİMİ BAHÇE İLE MEŞGUL OLMAK; GÜZEL ÇİÇEKLER YETİŞTİRMEK İSTER. BAZI İNSANLAR DA ADAM YETİŞTİRMEKTEN HOŞLANIR.”

* “Öğretmen bir kandile benzer, KENDİNİ TÜKETEREK BAŞKALARINA IŞIK VERİR.”

* “Ordularımızın kazandığı zafer, sizin EĞİTİM ORDULARINIZ İÇİN YOL AÇTI. GERÇEK ZAFERİ SİZ, ÖĞRETMENLER KAZANACAKSINIZ. BUNU BAŞARACAĞINIZDAN KUŞKUM YOKTUR. SARSILMAZ BİR İNANÇLA BEN VE ARKADAŞLARIM SİZİ GÖZETECEĞİZ. SİZİN KARŞILAŞTIĞINIZ TÜM ENGELLERİ KIRACAĞIZ.”

* “Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki Orduya ihtiyaç vardır:

BİRİ VATANIMIZI KURTARAN ASKER ORDUSU, DİĞERİ ULUSUMUZUN GELECEĞİNİ YOĞURAN İRFAN (BİLİM, KÜLTÜR) ORDUSUDUR.” (Gazi Mustafa Kemâl Atatürk)

Yazı İçi

Eğitimli, fikri ve vicdanı hür; eğitim kadrosu olmayan bir ulusun ayakta kalmasının imkânı yoktur. ONLARA, HEM DEVLET, HEM MİLLET OLARAK SAYGIDA, SEVGİDE KUSUR ETMEMEK VE GEÇİM SIKINTISI ÇEKTİRMEMEK LAZIMDIR.

Öğretmenlerimiz, kendini geliştirmek ve geçimini sağlamak adına ekonomik açıdan olması gereken bir seviyede değildir.

İmam Şafi hazretleri; “EĞER BEN İLİM TAHSİL EDERKEN BİR BAŞ SOĞAN DERDİNE DÜŞMÜŞ OLSAYDIM BU İLMİ TAHSİL EDEMEZDİM” ifadesiyle EĞİTİMCİLERİN MADDİ KAYGILARININ İLİM TAHSİLLERİNE ENGEL OLABİLECEĞİNİ İŞARET ETMİŞTİR.

Her yıl sadece öğretmenler gününde hatırlanan ve sembolik birkaç tören, birkaç güzel söz ve belki de bazı duyarlı kimseler tarafından alınacak hediye?

Öğretmenlerimiz her şeye rağmen gene de kendilerine düşen fedakârlıklardan kaçınmadan görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

MİLLET OLARAK ONLARA MİNNET BORÇLUYUZ…

Hazreti Ali (r.a) Efendimiz “BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KIRK YIL KÖLESİ OLURUM” buyurmakla ÖĞRETMENLERİMİZİN NE KUTSAL BİR GÖREV ÜSLENDİKLERİNİ İFADE ETMİŞTİR…

Toplum olarak bize düşen görev de bizi eğiten fedakâr öğretmenlerimizi bir gün değil, her gün hayırla yâd etmek ve gereken saygı ve sevgiyi onlardan esirgememektir.

İYİ Kİ VARSINIZ DEĞERLİ ÖĞRETMENLERİMİZ…

Hayatta olanlara sağlık ve mutluluk; vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum…

YAZAR: Orhan ORGARUN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds