Bor madeni Türkiye için mucize

0

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi(BANÜ) Bor Teknojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi(BORTAM) Müdürü Doç. Dr. Bülent Büyük, bor madeninin Türkiye için mucize bir maden olduğuna dikkat çekti.

Bandırma’nın bor madeniyle bütünleşmiş bir şehir olduğuna dikkat çeken BANÜ BORTAM Müdürü Doç. Dr. Bülent Büyük, bor madenini işleyerek bor karbür malzemesi üretecek Bor Karbür Tesisinin temelinin Bandırma’da atılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Eti Maden içerisinde bulunan bu bor karbür tesisinin 2023 yılında açılması hedeflendiğine değinen Büyük, sadece Bandırma değil, Türkiye için büyük bir yatırım olan tesis sayesinde bor karbürün yurt dışına bir anda bin katı maliyeti fiyatına satılacağına vurgu yaptı. Dünyadaki bor rezervinin yüzde 75’nin Türkiye’de bulunduğunu anlatan Doç. Dr. Büyük, Eskişehir – Kırka, Kütahya- Emet, Balıkesir Bigadiç, Bursa-Kestelek olmak üzere çok ciddi oranda bor kaynağını bulunduğunu ve bor madenin birçok alanda olmak üzere camlarda, zırh malzemelerinde, temizlik alanında, dezenfektanlarda da kullanıldığı belirtti.

“BOR MADENİNİN POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK”
Yazı İçi

Bor madenini işlenmesi ve kullanımının ciddi anlamda yüksek teknoloji gerektirdiğini belirten Doç. Dr. Büyük, “Bor madeninin potansiyeli çok yüksek. Füzelerde yakıtlarda uzay araçlarında kullanılabilir. Bu da zaman içerisinde yüksek teknolojinin gelişimi ile olacaktır. Şu anda Eti Maden Genel Müdürlüğü’nün boru belirli ölçülerde işleyip, satışları mevcut. Borun ton maliyeti işlenmeden daha uyguna satılabiliyor Strateji yöntemi olarak ilk etapta boru satmak zorundasınız. Çünkü dünya ihtiyacını karşılamanız gerekiyor. Bor ticaretinde dünya lideriyiz. Ancak işletme iktisat ve pazarlama konusunda çok iyi planlamalar yapmalıyız.” dedi.

“ŞLAM ASLINDA ATIK DEĞİL”

Eti Maden’in atık sahasında yaptıkları inceleme sonucu şlam içerisinde yüksek oranda ve işenebilir seviyede lityum olduğunu tespit eden Doç. Dr. Büyük “Bor madeninin çıkarılırken bor elementinin yanında farklı elementler de bulunuyor. Bunlardan biri de lityum. Araştırma merkezimiz kurulduktan sonra müdür yardımcımız ile birlikte eti maden ile görüşerek bir proje hazırladık. İnceleme sonucunda şlamın içerisinde ciddi anlamda işlenebilir seviyede lityum olduğunu gördük. Dolayısıyla buradaki atığın içerisinden lityumun alınacağını düşünüyoruz. Lityumun zaman içerisinde ayrıştırılacağını ve yenilenebilir enerjide kullanılarak Türkiye’nin bu alanda başarılara imza atacağını ön görüyoruz. Lityumda elektrikli araçların enerji depolamasında kullanılan olmazsa olmaz bir malzeme. Bandırma’ya kurulacak Marmara OSB’nin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Lityum iyon pillerini geliştirmeye yönelik ciddi büyük firmaların çalışmaları ve Arge’ye dönüştürülmüş yatırımları var. Bu konularda geleceğe büyük yatırımlar yapıyoruz.” diye konuştu.

BORTAM 2019 YILINDA KURULDU

BORTAM’ın üniversite bünyesinde 2019 tarihinde kurulduğuna değinen Büyük, “Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e çok teşekkür ediyorum. Bor, ürün ve türevleri ile ilgili, bölgenin ve ülkenin gelişmesine yardımcı olacak bilimsel ve teknolojik araştırma, geliştirme ve uygulama için gerekli laboratuvar alt yapısını hazırlamak, araştırma çalışmalarına destek sağlamaya çalışacağız. Bu konuda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz” şeklinde konuştu

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds