Bu çocuklara yazık oldu!

0

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)’nin Türkiye genelinde başarıyla uygulanan Romanlara Yönelik Eylem Planı, Bandırma’da kağıt üstünde kaldı. Roman çocuklardan oluşan tiyatro grubunun servis talebi belediye tarafından, otobüs olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Avrupa Birliği(AB) ve Roman Education Fund(Roman Eğitim Fonu) tarafından Zoom üzerinden online toplantı düzenlendi. Roman Eğitim Fonu Proje Müdürü Ioan Tănase modaretörlüğünde gerçekleşen toplantıda AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo ve Roman Eğitim Fonu Direktörü Redjepali Chupi yer aldı. COVID-19 pandemisiyle birlikte artan yoksulluk ve devam eden eğitim, barınma, nefret söylemleri gibi birçok problemin gölgesinde Roman çocukların karşılaştığı zorluklar ve fırsatların değerlendirildiği toplantıda konuşan Çınarlı Çağdaş Gençlik Derneği Başkanı Eyüp Demirezen, Bandırma’da yaşadıkları zorluklara dikkat çekti.

DEMİREZEN: “KILIÇDAROĞLU’NU DİNLEMİYORLAR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerel seçimlerin ardından CHP’li belediyelerin uygulaması için Roman Eylem Planı’nı gönderdiğinin altını çizen Başkan Demirezen, buna istinaden Roman çocuklardan oluşan tiyatro grubu için Bandırma Belediyesi’nden istedikleri servis taleplerinin reddedildiğini söyledi. Hem havaların soğuması hem de gelir seviyesi düşük çocukların mahalleden sahildeki kültür merkezine ulaşımlarının güçlüğü nedeniyle araç talebinde bulunduklarını ifade eden Demirezen, “Haftada iki gün yaptığımız çalışmalar için servis talebimizi dilekçeyle belediyeye ilettik. Ancak şehir içi lojistik desteği verilmediği gerekçesiyle talebimiz kabul edilmedi. Çözüm üretme noktasında hiçbir çaba sarf edilmedi. Devletin aldığı tasarruf tedbirleri de mazeret olarak sunuldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelerden Romanlara destek olunması konusunda özellikle isteği olmasına rağmen ne yazık ki Bandırma’da bu talebe kulaklar tıkalı” dedi.

DEMİREZEN: “BELEDİYE BAŞKANI VE BAŞKAN YARDIMCILARI CHP’NİN ROMAN EYLEM PLANINI OKUSUN”

Belediye’nin Romanların tek sorunun maddi olduğu yanılgısında olduğunun altını çizen Demirezen, “Belediye Başkanı, belediye başkan yardımcıları ve CHP’li belediye meclis üyelerini, CHP’nin hazırladığı 2020-2022 Romanlara Yönelik Eylem Planını okumaya davet ediyorum. Okusunlar ki Romanların ne gibi sorunları var öğrensinler. Yardım kolisi dağıtmakla mahallelerde sorunlar çözülmüyor. Seçim dönemi mahalleye geldiklerinde yüz yüze geleceğiz. Ve gözlerinin içine baka baka bu sorunları bir kez daha onlara anlatacağız” diye konuştu.

DEMİREZEN: “ROMAN EYLEM PLANINDA BANDIRMA BELEDİYESİ SINIFTA KALDI”
Yazı İçi

CHP’nin eylem planı olmasına rağmen Roman çocuklarına destek verilmemesini anlayamadığını belirten Roman Hakları Savunucusu Demirezen, siyasetle manipüle edilen oluşumlar yüzünden iyi çalışmaların önünün kesildiğine inandığını ifade etti. Uluslararası ve ulusal birçok platformda Roman sorunları üzerine konuşmalar yapan Demirezen, eylem planının Türkiye’de birçok CHP’li belediye tarafından başarıyla uygulanmasına rağmen Bandırma Belediyesi’nin sınıfta kaldığını söyledi.

DEMİREZEN: “YETENEK AVANTAJ, YOKSULLUK DEZAVANTAJ”

Sanata yatkın ve maddi imkanları kısıtlı olan Roman çocuklara ücretsiz eğitim alabildikleri bir ortam yaratmaya çalıştıklarının altını çizen Demirezen, “Roman çocukları sanatsal konularda doğuştan yetenekli. Bu büyük avantaj ne yazık ki yoksulluğun yarattığı dezavantaja yeniliyor. Gerekli eğitim alamadıkları için yarı yolda kalıyorlar. Bizde elimizden geldiğince ücretsiz tiyatro eğitimi alabilecekleri bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Farklı şehirlerde tiyatro gösterileri düzenledik. Ancak özellikle kış aylarında çocukları mahalleden kültür merkezine getirmek çok zor.” şeklinde konuştu.

CHUPİ: “16 FARKLI ÜLKEDE ROMAN ÖĞRENCİLERE DESTEK VERİLİYOR”

Roman Eğitim Fonu Direktörü Redjepali Chupi, Roman Eğitim Fonu olarak Avrupa’da 16 farklı ülkede destekledikleri Roman öğrencilerin COVID-19 pandemisi sürecinde yaşadığı zorlukları ve pandemi sonrasında eğitime erişimde yaşanan problemlerin öncelikli ve ciddi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Chupi, geride kalan süreç içerisinde 2017 yılından itibaren Roman çocuklara ve ailelerine verilen desteği şöyle açıkladı: “Roman öğrencileri ve ailelerini günlük yaptığımız faaliyetlerle birlikte 2017 yılından beri destekliyoruz. RMUSP’da yapılan çalışmaların yanı sıra burada 450 Roman öğrenci eğitim görüyor. 160 kadar çocuk okul öncesi eğitime ve ilkokula devam ediyor ve 160 aileye mentörlük sağlanıyor. Lise düzeyinde yer alan 84 öğrenciye burs ve mentörlük, üniversite düzeyinde 20 öğrenciye burs ve mentörlük hizmeti veriyoruz.”

GUTİERREZ: “ROMAN ÖĞRENCİLER EĞİTİMDE CİDDİ ZORLUK YAŞIYOR”

Roman öğrencilerin özellikle eğitimde ciddi zorluklar yaşadığına dikkat çeken AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Angel Gutierrez, eğitim ve istihdama erişim gibi en temel hakları ülkelerin vatandaşlarına sağlaması gerektiğini ifade etti. Gutierrez konuşmasının devamında şu konulara değindi:
“Özellikle yoksul kesimler bunun olumsuz etkilerini ciddi bir şekilde gördü. Roman çocukların okula katılımları, eğitime erişimleri ve temel haklara ulaşımı anlamında çok zorluk yaşadıklarını biliyoruz. Bu anlamda geride kalan süreçte çok ön plana çıktığı gibi dijital araçlara erişim ve yine okulların sunduğu imkanlara erişim konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. 2007 yılından beri üye devletlerle birlikte Türkiye’de yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında eğitim en önemli başlıklardan biri oldu.”

TOPLANTI İKİ OTURUM ŞEKLİNDE DÜZENLENDİ

Avrupa Birliği (AB) ve Roman Eğitim Fonu (REF) tarafından finanse edilen “Avrupa Birliği Bölgesel Aksiyonu: Batı Balkanlar ve Türkiye’de Eğitime Devam Eden Roman Çocuklar ve Roman Gençler İçin Eğitim Fırsatlarının Arttırılması” projesi kapsamında sürdürülebilir bir politika oluşturma amacıyla Türkiye’de birçok kamu kurumu, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşu, REF’in düzenlediği “ulusal politika etkinliği”nde, Okul Öncesi Proje Yöneticisi Fatoş Kaytan, REF RARE Lise ve Üniversite Proje Yöneticisi Tuba Akın, AB Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi Mehmet Caner Demir, ROMACTED Proje Yetkilisi Defne Acar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Temsilcisi Ömer Turan Mazgal ve Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Fatih Kaynar yer aldı.

 

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds