CD-DVD sektörü teknolojiyle evriliyor

0

90 yılların popüler teknolojisi olan CD ve DVD’ye günümüzde ilgi azaldı. “Oscar CD” sahibi Hakan Sertoğlu, “Gelişen teknoloji ile birlikte sektöre rağbet azalsa da müşterilerimizi iyi tanıdığımız ve teknolojiye ayak uydurabildiğimiz için satış yapabiliyoruz.” dedi.

90’larda ve 2000’li yılların başında insanların evinde internet olmadığı için CD ve DVD satan dükkanların çok fazla rağbet görmesinin ardından gelişen teknoloji ile CD ve DVD satan dükkanlar azalmaya başladı. 20 yıldır esnaflık yapan “Oscar CD” sahibi Hakan Sertoğlu Bandırma’da da dükkanların azaldığını ancak teknolojiyle paralel ilerlediklerine dikkat çekti. CD furyası olduğu bir dönemde CD-DVD satışına başladığını belirten Sertoğlu, “İnsanların zamanı keyifli geçirebilmesi için bu dükkanlar oldukça önemliydi. Eskiden binanın altında CD satıcısı vardı. Bu iş biraz çevresel ve ekonomiktir. Bugünlerde en az dükkan kirası 1500 lira olduğu için geçinebilmek çok zor. Az iş yaptığında ise durum kötü bir hal alıyor. Çevre ve güven ilişkisiyle bugünlere gelebildik.” dedi.

“MÜŞTERİLERİMİN TARZINA GÖRE FİLM ÖNERİYORUM”

Müşterilerinin kendisi için çok önemli olduğunu, dostluk ilişkisi kurarak müşterilerini tanıyıp, kişilerin zevkine göre film önerdiğini belirten Sertoğlu, “Her filmi sonuna kadar izlemiyorum ama film hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Çoğu müşterimi tanıyorum ve onların zevkine göre onlara film öneriyorum. Üç aşağı beş yukarı müşterilerimi tanıdığım için onları seveceklerini düşündüğüm tarzdaki filmlere yönlendiriyorum. Onlar da boşa vakit kaybetmesin. Aksiyon seven birine aşk filmi öneremezsiniz. Müşterilerimi hiç yormuyorum.” dedi.

Yazı İçi
“ÇOCUKKEN FİLM ALMAYA GELENLER ŞİMDİ KENDİ ÇOCUKLARINA FİLM ALIYORLAR”

Sabit müşterisi sayesinde değirmeni döndürebildiğinin altını çizen Sertoğlu, “20 yıllık esnaf olunca küçük çocukken CD almaya gelenler, okulunu bitirince, evlenince bile geliyorlar. Hatta şimdi kendi çocuklarına film alıyorlar.” diye konuştu. İlk zamanlar müşterilerin CD kiraladığını bu durumun zamanla satışa evirildiği bilgisini veren Sertoğlu, “CD’yi atan, kıran, çizik içinde getirenler vardı. Bizde gelen CD’yi başkasına verdiğimizde şikayet alıyorduk. Sonra satmaya başladık çünkü sattığımız zaman daha uyguna gelmeye başladı. Gelişen teknolojiyle bu durum zamanla değişti ”dedi.

SSD VE FLASH BELLEKLER, CD VE DVD’NİN YERİNİ ALDI

Günümüzde internet sayesinde istenilen tüm verilere kolayca erişilebildiğinden söz eden Sertoğlu, birçok müziğin ise Youtube, Spotify, vb. gibi uygulamalardan dinlenebildiğini, online dizi platformları olan Netflix, BluTV vb. sitelerden film ve dizi izlenebildiğini söyledi. Sertoğlu, veri depolama için artık SSD ve Flash belleklerin devreye girdiğini belirterek “Bizim durumumuz iyi. Müşterilerimizi iyi tanıdığımız ve teknolojiye ayak uydurabildiğimiz için satış yapabiliyoruz. Şu an müzik CD’lerinin hepsi SSD ve Flash belleklere döndü. CD ve DVD’nin depolama alanlarının yeterli olmaması, silinebilmesinin ve kopyalanmasının zor oluşu ve pratik olmaması değer yitirmesine sebep oldu. Ancak teknolojiye ayak uyduracağız.” şeklinde konuştu.

Haber: Belit PEKTEZEL

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds