Ceviz fidanı üretiminde Bandırma farkı

0

300 dekarlık alanda ceviz fidanı yetiştirmeye başladılar, komşu köylerden toprak kiralayıp bugün 2 bin 500-3 bin dekar arazide üretim yaparak 32 ülkeye ihracat yapıyorlar. Bandırma ilçesinde ve kırsal mahallelerinde üretilen ceviz fidanları, Yunanistan, Bulgaristan , Romanya, Özbekistan,Kazakistan, ve Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu 32 ülkeye gönderiliyor.

Sahil Yenice Mahalle Muhtarı ve ceviz fidanı üreticisi Nuri Varlık bölgede fidancılığını önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Varlık, ” ceviz ambarı “olarak bilinen kırsal mahallelerde aşılı ve sertifikalı ceviz fidanı üretildiğini belirterek, “ Türkiye’nin yaklaşık yüzde 90 civarında üretimi Bandırma’da yapılıyor. Ceviz fidanı üretim alanı son 35 yılda yurt içi ve yurt dışı taleplerin artması sonucu 300 dekardan , 2 bin 500 – 3 bin dekar arazide yapılmaya başlandı. İlçemiz açısından önemli bir gelir kaynağı olan ceviz fidanında, ciddi yetiştiricilik yapan üreticilerimiz var. Bunlar ihracatta yapıyorlar. Türkiye de üretilen ceviz fidanının yüzde 90’ı ilçemizde üretilmektedir. Şu anda yaklaşık 8-10 milyon fidan üretimimiz var. yurt dışına 2-3 milyon fidan ihraç ediyoruz. Buda ülke ekonomisine hem de ilçe ekonomisine ciddi miktarda katkı sağlıyor.

Yetiştiricilerin yanı sıra çevredeki kırsal mahallelerden gelen, aralarında daha çok kadınların ve gençlerin bulunduğu çok sayıda işçi, ekmeğini fidan bağlama , aşılama işinden çıkarıyor.”dedi.

Nuri Varlık, Ağustos ayında başlayan aşılamaya devam ettiklerini aktardı.
Yazı İçi

“Ceviz fidanı yetiştirmeye 35 yıldan bu tarafa devam ediyoruz. Türkiye çapında üretim yaptıktan sonra yurt dışına da pazarlamaya başladık. Her geçen yıl yurt dışı kapasitemizi arttırarak ülke ekonomisine büyük katkıda bulunuyoruz. Mahallemizin arazisi yetersiz geldiğinden dolayı çevre mahallelerden arazi kiralayarak üretimimizi arttırmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı..

Bandırma’nın kırsal mahallelerinden Sahil Yenice, başta olmak üzere Ömerköy, Erikli, Dutliman, Dedeoba, Eski Ziraatlı, Çakıl topraklarında üretilen 10 milyon ceviz fidanının 2 milyon 500 bin adedini Yunanistan, Bulgaristan ,Romanya, Özbekistan,Kazakistan, ve Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu 32 ülkeye ihraç etmeyi beklediklerini Avrupa ile rekabet edebilmeleri için Bandırma’ya bir Doku Kültürü Laboratuarı’nın yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Varlık, ayrıca yurt dışındaki alıcılarına fidanlar büyüyüp ağaç olduktan sonra her yıl bakım için gittiklerini ve kendilerine danışmanlık yaptıklarını, ağacın uzun yıllar yaşaması için neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgi verdiklerini dile getirdi.

HABER: Ahmet PESEN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds