Çeyiz geleneği yok oluyor

0

Susurluk’ta yaşayan Kuzey Organizasyon sahibi Sedef Esen, modernleşmenin her alanda olduğu gibi çeyiz geleneğinde de değişimlere ve yeniliklere yol açtığına dikkat çekti. Esen, “Genç kızlarımızın istekleri değişti, artık çeyiz kültürü yok oluyor.” dedi.

Bayramın ikinci gününden itibaren açılan düğün sezonuyla birlikte alışverişler başladı. Susurluk’ta “Sedef Çeyiz Evi” olarak açılan dükkânı gelen talep üzerine “Kuzey Organizasyon” olarak değiştiren Sedef Esen, yeni evlenen genç kızların çeyiz yapmak yerine hazırını almayı tercih ettiğini belirtti. Anadolu‘da yüzyıllardır devam eden çeyiz geleneğinin ise son yıllarda azaldığının altını çizen Esen, dükkanı ilk açtığında küçük nikah süslemeleri, araç süslemeleri ve çeyiz ürünleri yaptığını ancak günümüzde bunların rağbet görmediğini söyledi. Esen “Talep arttıkça organizasyon işine girdik ve büyüttük. Şu anda iki dükkânımız var. Çeşitli organizasyon ve süslemeler ile işimize devam ediyoruz.” dedi.

“ÇEYİZLİK ANLAYIŞI DEĞİŞTİ”
Yazı İçi

Yıllar önce yeni evlenen kızların en büyük hayalinin iğne oyalı yazma, kanaviçe, bohça ve dantelden oluşan çeyiz yapmak olduğunu ancak günümüzde gençlerin çeyiz geleneğini önemsemediğini vurgulayan Esen, çeyiz kültürünün yok olmaya başladığına dikkat çekti. Esen, “Artık gençler çeyiz düzmüyor. Eskiden çeyiz sermeleri oluyordu. Şimdiki gençler ne gerek var diyor. Namazlık, başörtüsü gibi ürünlerden 10 tane alınıyorsa artık 2 tane alınıyor. Bu sefer hem üretici hem tüketici yok oluyor. Artık çeyiz adına bir şey kalmıyor.” dedi.

MALİYETLERDEN DOLAYI TALEP AZ

Piyasadaki yükselmelerden dolayı insanların alım gücünün düştüğüne değinen Esen, “Müşterilerimiz kına gecesinde dağıtılacak süslerden 150 adet alacaklarsa 50 adet alıyor. İstekler talepler hiç iyi değil.” dedi. Ayrıca e-ticaret ve evden organizasyon süslemesi yapanlardan dolayı kazançlarının azaldığının altını çizen Esen, “Artık insanlar el emeği değil de internette satılan seri üretim ürünleri satın alıyor. Bu işi evde yapanlar ise yolumuza taş koyuyor. Çünkü biz dükkân giderlerimiz dolayısıyla evden çalışanlara göre daha pahalı iş yapıyoruz. Müşteriler de doğal olarak uygun olanı tercih ediyor.” diye konuştu.

Haber: Belit PEKTEZEL

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds