“Cezalar caydırıcı değil”

0

Kadın cinayetleri ve kadına şiddete tepki gösteren Kadınlar Derneği(Kadın-Der) Başkanı Esen Ersoy, “Ya tek tek yem olacağız ya da birleşerek güç olacağız” dedi.

Bandırma Kadınlar Derneği Başkanı Esen Ersoy, verilen cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle kadın cinayeti ve kadına şiddetin önlenemediğine dikkat çekti. “Ne yaparsam yapayım az ceza ile bu suçtan kurtulurum” algısının olduğunu ifade eden Ersoy, “İnsan doğasında takdir ve ceza kavramları ile birlikte eğitim de çok önemlidir. Bütün insanlar eğitilirken ya takdir alır ya da ceza alır. Cezanız eğer yaptığınızı hafifletiyorsa bu sizin onu tekrar rahatlıkla yapabilecek olmanız anlamına gelir.” dedi.

“KADINLARIMIZ GÜVENDE DEĞİL”

19 yaşındaki Hazal Alpyörük karnındaki bebeğiyle birlikte öldürülmesinin insanlığa sığmadığını ifade eden Ersoy, “İmam nikahlı demiyorum çünkü imam nikahını resmi olmadığı için evlilik olarak kabul etmiyorum. Bahanesi her ne olursa olsun bir kadınımız öldürüldü. Hemen akabinde bir kadınımız boşanmak üzere mahkemelik olduğu eşi tarafından bacağından kurşunlandı. Bacaktan kurşunlanmanın bir ihtar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunlar çok üzücü olaylar. Bu olaylarla ilgili tedbirler acilen alınmalıdır” sözleriyle endişelerini dile getirdi.

Yazı İçi
“DİZİ VE TELEVİZYON PROGRAMLARI ŞİDDETİ ÖZENDİRİYOR”

Şiddet içerikli, polisiye temalı, hapishane temalı ve kadına yönelik şiddet temalı dizileri sıklıkla izlemenin istatistiksel olarak insan üzerindeki etkilerinin bilimsel olarak kanıtlandığı iddiasında bulunan Ersoy, “Biz kitap okuyan bir millet değiliz. Ama televizyon izleyen, sohbet programlarını, dedikodu programlarını çok izleyen bir milletiz. Millet olarak eğitimimizi kitaplardan değil dizilerden, filmlerden ve programlardan alıyoruz. Dizilerdeki her ailevi sorunların, mahalledeki sorunların silahla çözümüne karşıyız. Herkesin çekmecesinde bir silah var, herkesin belinde bir silah var. Bunlara özeniliyor. Durum böyle olunca yolun ortasında kişi silahını çıkarıp sizi vurabiliyor. Bu ülkede kadın düşmanlığı söz konusudur. Yolda yürürken sırf canı istedi diye kadına yumruk atan bir güruh var. Canı istedi diye kadının kafasını kılıçla koparan var. Ve bu kişinin akıl sağlığı da yerinde çıkıyor.” dedi.

“KADINLARIMIZ HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Yerelde Kadın-Der olarak kadına şiddet ve farkındalık üzerine yaptığı çalışmaları anlatan Ersoy “Kadınlara artan şiddete karşı kendilerini korumaları için öz savunma teknikleri öğretiyoruz. Burada Rambo Hakan hocamızın eşliğinde kendi bedenlerini nasıl koruyacaklarına yönelik süresiz eğitimimiz var. Biz tartışmayı değil dövüşmeyi tercih eden bir toplumuz. Bunun için de öfke kontrol kursları süresiz olarak devam etmekte. Drama tekniği ile olayın cereyan ettikten sonra yani kişi birine zarar verdikten sonra yaşayacağı tüm olağan senaryoları yaşatıyoruz. Polisler geliyor, sorgulamaya giriyorsunuz. Onlara bir hücreyi ve sıkıntıları yaşatıyoruz. Bu şekilde eğitimlerimiz mevcut. KADES uygulaması ve İstanbul Sözleşmesi hakkında kadınlarımızı bilinçlendiriyoruz. Bunun dışında Emekçi Kadınlar Platformu’nun üyesiyiz. Onlarla birlikte kadına şiddete karşı mücadele ediyoruz.”

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds