CHP’den zamlara tepki

0

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Susurluk İlçe Başkanı Ümit Bekir Barut, son dönemde uygulanan zamları eleştirerek, “Vatandaşlarımızı yaşadıkları yoksulluk buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz” dedi.

Akaryakıt, doğalgaz, elektrik zamlarının yanı sıra kurdaki dalgalanmaların vatandaşları zor durumda bıraktığına dikkat çeken CHP Susurluk İlçe Başkanı Ümit Bekir Barut, KDV indirimlerinin bile derde derman olmadığına değindi. Artan maliyetler nedeniyle fiyatlarda sürekli artış eğilimi olduğunu ifade eden Başkan Barut, bunun en büyük nedeninin ise gıda enflasyonunun yüzde 50’lileri aşması olduğunu söyledi.

“KDV İNDİRİMLERİNİN ZAMANI YANLIŞ”

KDV indirimlerinin ancak fiyatların bu kadar yükselmeden önce yapılması durumunda vatandaşın cebine yansıyabileceğini kaydeden Barut, “Enflasyon yüzde 50’ye dayandı. Gıda enflasyonu yüzde 5O’lileri aşmış. Şimdi yapılan yüzde 7’lik KDV indiriminin çok fazla etkisi olmayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan boşuna yüzde 7’lik KDV indirimine ek olarak marketlerden de ekstra yüzde 7’lik bir indirim beklemiyor. Çünkü vatandaşın cebine yansıyan bir şey yok” dedi. CHP’li Barut, özellikle kiraları aşan elektrik faturalarının kepenk kapattıracak duruma geldiğinin altını çizdi. İktidar temsilcilerine çağrıda bulunan Barut, “Enflasyonla ve gıda fiyatı artışlarına karşı gerçekçi bir mücadele verilmek isteniyorsa iktidarın ülke tarihinin belki de en büyük zammı olan yüzde 127’lik elektrik faturalarını geri çekmelidir” diye konuştu.

“MAAŞ ZAMLARI CEBE GİRMEDEN ERİDİ”

Barut, “Girdi maliyetlerinin bu kadar arttığı, faturalardaki rekor artışlar ve akaryakıta neredeyse iki günde bir gelen zamlar düşünüldüğünde, gıda enflasyonundaki artış kolay kolay dizginlenemeyecektir” sözleriyle gıda enflasyonu konusundaki endişelerini dile getirdi. Asgari ücrete ve emekliye verilen zamların daha cebe girmeden elektrik, doğalgaz, akaryakıt fiyatları karşısında eridiğine dikkat çeken Barut, “İktidar işçiye, memura, emekliye çay kaşığıyla vermiş, kepçeyle geri almıştır. Yaşanan tam da budur. Vatandaşlarımız maaşlarındaki artışları ne yazık ki hissedemediler. Kimse alışverişlerinde ve sosyal hayatlarında rahatlayamadı” dedi.

Yazı İçi
“SUSURLUK ESNAFI KAN AĞLIYOR”

Susurluk’un et üretiminde çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen kasaplardaki fiyatların el yaktığına değinen Başkan Barut, “Etin kilosu 110 – 115 lira. Eti muhafaza etmek için kullanılan dolaplar elektrikle çalışıyor. Elektriğe bu kadar zam yapıp, KDV’deki yüzde 7 indirimle fiyatlar aşağıya çekilmeye çalışılıyor. Maliyetler düşmedi ki esnaf nasıl ucuza satsın. Susurluk esnafı kan ağlıyor. Kredilerle çarkı döndürmeye çalışıyorlar. Köy kahvelerinde bile çay 2 lira oldu. Köylü kahveye çıkmaya korkuyor. Bizim halkımız buna layık değil” şeklinde konuştu.

“SEÇİME HAZIRIZ”

Barut, erken seçimin milletin talebi ve siyasetin gündemi olduğunu söyleyerek, “Biz yapılacak erken seçime dünden razıyız, bugünden hazırız” sözleriyle iddialı konuştu. Vatandaşların erken seçimden ziyade artık ‘derhal seçim’ talebine iktidarın kulak vermesi gerektiğini ifade eden Barut, asgari ücret ve emekli maaşlarındaki artışın olası bir seçime hazırlık olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Başkan Barut, “Yapılacak seçime genel merkezimiz, il ve ilçe örgütleri olarak hazırız. Susurluk CHP İlçe örgütü olarak genel merkezimiz ve il örgütümüzle koordineli olarak çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yarın seçim olacak gibi sandık görevlilerimiz, mahalle görevlilerimiz, kadın ve gençlik kollarımızla sürekli sahadayız. Çalışmalarımızın karşılığını sandıktan iktidar olarak çıkarak göstereceğiz” dedi.

“İBRAHİM DÜRMÜŞ’LE KİŞİSEL SORUNUMUZ YOK”

Gündemi meşgul eden AK Parti Meclis Üyesi İbrahim Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesi konusuna da değinen Başkan Barut, muhalefetin iddia ettiği gibi meclis aritmetiği hesapları yapmadıklarını söyledi. Meclise devam eden bir üye ile ilgili millet ittifakı üyelerinin kanunları uyguladığının altını çizen Barut, görevini yerine getirmeyen Dürmüş’ün herkesi sıkıntıya düşürdüğünü ifade etti. İYİ Partili Belediye Başkanı Nurettin Güney’in karardaki tutumunu değerlendiren Barut, “Belediye başkanımız düşürme kararında çekimser, araştırma komisyonunda ise AK Parti ve MHP’lilerle birlikte evet oyu kullandı. Başkanımızın kendi kararıdır ve millet ittifakı meclis üyeleriyle hiçbir sıkıntısı yoktur. Ancak kendi meclis üyelerinin evet dediği bir yerde başkanın da aynı şekilde davranması daha etik olabilirdi” görüşünü paylaştı.

Haber: Belit PEKTEZEL

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds