Çiftçinin kârı cebini doldurmadı

0

Çiftçinin tarımda geçen yıl kazancının iyi olmasına rağmen artan maliyetlerden dolayı kâr edemediğine dikkat çeken Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Çapraz, “Çiftçimiz üretimden kazandığı kârı masraflara yatırdı. Hiçbir kazanç sağlayamadı.” dedi.

Ulusal Süt Konseyi’nin 15 Mayıs 2022’den itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını (çiğ süt destek primi hariç) litre başına 7 buçuk lira olarak belirlemesi hakkında konuşan Susurluk Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Çapraz, “Yemlere zam gelmezse kurtarır. Süte zam geldi mi illa ki yeme de zam geliyor.” dedi. Dükkânında peynir fiyatlarını yükseltmemesi için toplu sipariş vererek parasını peşin ödediğini belirten “Yeter ki insanlara zam yansıtmayayım. Elimizden geldiği kadar fiyatları yüksek tutmamaya çalışacağız.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ ELİNDEKİ KAZANCINI YİNE MASRAFLARA VERECEK”

Çiftçinin kazandığını mazot ve gübreye yatırmak durumunda kaldığının bilgisini veren Çapraz, “Fiyatlar da çok pahalı olduğu için hiçbir kazanç sağlanamadı.” dedi. Yapılan masraflara göre önümüzdeki yıl mısır ve buğday fiyatlarının da çok yüksek olacağını öngören Çapraz, çiftçinin kazancının yine mazot ve gübreye gideceğini ve kâr elde edilemeyeceğini söyledi. Mazotun fiyatlarının üretimi ciddi anlamda olumsuz etkilediğini belirten Çapraz, “Şu anda bir çiftçinin en küçük traktörü 250 bin lira olmuş. Bizim traktörümüz olmazsa biz iş yapamayız. Mazotumuz olmazsa motoru kullanamayız, üretim yapamayız. Üretim yapamazsak da ülkede sıkıntılar başlar. İnşallah bunun için bir önlem alınır.” dedi.

Yazı İçi
“ÜRETİCİLERİN GEÇİNEBİLMESİ İÇİN KRİZ DÜZELMELİ”

Mustafa Çapraz fahiş fiyatların üretim yapan çiftçiyi çok fazla etkilediğini vurgulayarak şu şekilde konuştu, “Çiftçinin şu anda belini büken şey mazot, gübre ve yem fiyatlarıdır. Her şey aslında mazottan başlıyor. Her gelen ürün bize nakliye ile geliyor. Ben Konya’dan bir ürün getirdiğimde 3 bin lira fiyat alırken şimdi 7 bin lira artı KDV koyuyorlar. Durum böyle olunca gelen ürün ister hayvansal madde olsun ister gıda olsun ürün ya da çuval başına yansıyor.”
Savaştan dolayı arpa ithalatının durduğunun bilgisi veren Çapraz, “Arpayı biz ithal getirip üyelerimize uygun veriyorduk. Piyasada 250 lira olan arpa flekesini biz 160 liraya verdik.” dedi. Devletin birliği desteklediğinin altını çizen Çapraz, “İhale 4 bin 500 liradan bitmişti, devlet bize 2 bin 300 liradan verdi. Biz de bunu işletip üyelerimize uygun bir şekilde veriyoruz.” diye konuştu.

“HAYALİM MANDIRA KURMAK”

Dört yıldır Susurluk Süt ve Süt Üreticileri Birliği’ne başkanlık yapan Mustafa Çapraz, 846 üyesi bulunan birliğin 14 Mayıs’ta tek liste ile seçime gidileceğini açıkladı. Çapraz, başkanlığa seçildiğinde birliğin durumunun kötü olduğunu ancak yönetim kurulu ile birlikte çalışarak zamanla düzen kurduklarını belirtti. Çapraz, “Şu anda ‘Süt Birliği Satış Noktası’ adı altında satış yaptığımız bir dükkân açtık süt satışı, peynir satışı, çay, pirinç, bulgur, tatlı gibi ürünler satıyoruz. Fiyatları piyasa değerinde değil de kârımızı daha düşük tutarak Susurluk halkına daha kaliteli ürünü daha uyguna veriyoruz.” dedi. Hayalinin Süt Üreticileri Birliği adına mandıra kurmak olduğunu söyleyen Çapraz, “Mandıra kurup sütümüzü kendimiz işlemeyi istiyorum. Ben aldığımda ürünlerin hiçbiri yoktu. Yavaş yavaş oturduk. Şartlar ne gösterir bilemeyiz ama seçimden sonra daha büyük hedeflerimiz var.” şeklinde konuştu.

Haber: Belit PEKTEZEL

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds