“Çiftçiyi pancar ekimiyle barıştırmak istiyoruz”

0

Bölgedeki pancar üretiminin az olduğuna dikkat çeken Susurluk Şeker Fabrikası Müdürü Kürşad Erdoğan, “Üretimdeki maliyetleri düşürerek bölge çiftçisini, pancar ekimiyle barıştırmak istiyoruz” dedi.

Bir dönem özelleştirme kapsamında olan ve 3-4 yıl kapalı kalan Susurluk Şeker Fabrikası, 2018’den itibaren yapılan yatırımlarla yeniden ülke ve bölge ekonomisine kazandırıldı. Temeli 1954 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından atılan, açılışını 1955 yılında Başbakan Adnan Menderes’in yaptığı Susurluk Şeker Fabrikası yetkilileri, bölgede şeker pancarı üretiminin arttırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için harekete geçti.
Susurluk’taki fabrikanın Türkiye’nin en fazla şeker üreten fabrikalardan biri olmasına rağmen bölgede şeker pancarı üretiminin çok az olduğuna dikkat çeken Şeker Fabrikası Müdürü Kürşad Erdoğan, bölge çiftçisini pancar ekimiyle barıştırmak istediklerine vurgu yaptı.

“ÇİFTÇİLERİMİZDEN PANCAR ÜRETİMİ YAPMASINI İSTİYORUZ”
Yazı İçi

Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın, “Yerli Üretime Milli Değer” sloganıyla pancar üretimini ön plana taşıdığına değinen Müdür Erdoğan, şekerin ekonomiye katma değer sağlayan milli bir strateji ürünü olduğunu söyledi. Pancar avans baz alım fiyatında düzenlemeler olduğu bilgisini paylaşan Erdoğan, 800 lira olan ton başı fiyatının bin liraya yükseltildiğini ifade etti. Kota tamamlama primlerinin de iki katına çıkartılarak 50 lira olarak güncellendiği müjdesini veren Erdoğan, “Şeker Fabrikası’nın dumanının tütmesi için çiftçilerin pancar üretimi yapması istiyoruz. Devlet varken çiftçi üretim maliyetinde, insanlarımız ise şekerde sıkıntı çekmeyecektir.” dedi.

“HEDEFİMİZ 150 BİN TON PANCAR İŞLEME”

2022-2023 Yılı Üretim Kampanyası döneminde 150 bin ton pancar işlemeyi hedeflediklerine dikkat çeken Erdoğan, kaliteli pancar üretimini arttırmak için İl Tarım Müdürlüğü ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile işbirliği yapıldığını, ayrıca bölgedeki çiftçilerle sık sık bir araya gelerek AR-GE sahalarının belirlendiğini dile getirdi. Yaklaşık yüz dönümlük bir arazide pancar üretimini arttırabilmek için çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Erdoğan, bölgede belediye başkanları, ziraat odaları ve sivil toplum örgütleriyle uyumlu bir şekilde çalıştıklarına değindi. Erdoğan, 2022-2023 Yılı Üretim Kampanyası döneminde hedeflerine ulaşmaları durumunda Susurluk Şeker Fabrikası’nın Türkiye’nin göz bebeği konumuna geleceğini, yalnızca Susurluk ve yöresine değil, Türkiye ekonomisine de büyük katkılar sağlayacağını vurguladı.

“RUSYA UKRAYNA SAVAŞI ŞEKER STOKLARINI ETKİLEMEDİ”

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın şeker stoklarını etkilemediğinin önemle altını çizen Erdoğan, yeni sezona kadar raftaki talebi karşılayacak şekerin olduğuna ve Raf Fiyat Garanti adını verdikleri yepyeni bir sistem (RFG Sistemi) ile sahaya çıktıklarını söyledi. Türkşeker’in vatandaşın şekeri raftan daha uygun bir fiyat ile alabilmesi için, elindeki şeker stokunun önemli bir kısmını RFG (Raf Fiyat Garanti) Sistemine ayırdığını ifade eden Erdoğan, “Halkımızın şeker problemi olmayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim” dedi.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds