Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Yıldız, Aksaray’da yaşanan ‘otizmli çocukların yuhalanması’ haberinin ardından konu ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Bandırma Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezinden Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Yıldız: ‘Otizmin farkındayız ve onların yanındayız’ başlıklı sosyal medya paylaşımında: “Bugün bir kaynaştırma öğrencisi ile birlikte okula göndermeye çekinen veli, ilerde çocuğun gözlük takarsa veya sivilcesi tüm yüzünü kaplarsa, boyu fazla uzun veya çok kısa kalırsa; kendi çocuğuyla da dalga geçilecek bir öğrenci topluluğu yarattığını görmezden geliyor” dedi.

AYRIMCILIĞA DUR DEMELİ

Uzm. Dr. Deniz Yıldız, Aksaray’da bir okulda yaşanan otizmli öğrencilerin okulda istenmemesi ve velilerin otizmli çocukları yuhalaması olayının çok üzücü olduğunu söyleyerek konu ile ilgili şunları belirtti: “İnsan toplumsal bir varlıktır. Var olabilmemiz için öteki ile sağlıklı bir iletişim kurmamız gerekir.  Her ben (öz) toplumsal ve iletişimsel bir varlık olması nedeni ile hem “ben” hem de “öteki”dir.  Çünkü insan başkasının başkası, ötekinin ötekisidir.  İnsan başkasının başkası olduğu gibi, kimi zaman da kendisinin ötekisidir.

Kendisiyle tartışan, kendisini eleştiren kişiler, özünde ötekini taşıyabilen kişilerdir. Dolayısıyla BEN oluş ile öteki oluş bir aradadır. Ağaç yaşken eğilir. Nasıl bir toplum istiyorsanız öyle geliştirirsiniz çocuklarınızı, değil mi? Bugün bir kaynaştırma öğrencisi ile birlikte okula göndermeye çekinen veli, ilerde çocuğun gözlük takarsa veya sivilcesi tüm yüzünü kaplarsa boyu fazla uzun veya çok kısa kalırsa; kendi çocuğuyla da dalga geçilecek bir öğrenci topluluğu yarattığını görmezden geliyor. Öteki olmak çok da zor değil şu dünyada! Daha iyi bir birey yetiştirmek için kaynaştırma öğrencilerinin ayrımcılığına DUR demeli…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here