Dikkat Kene Ölüme Neden Olabilir

Yeşil alan zararlısı kene ölüme yol açabilir

0

Aylarca süren evde kalma döneminin ardından normalleşme ile birlikte doğaya, açık havaya ilgi daha da arttı. Koronavirüs sebebiyle kişilerin kapalı mekanlara daha mesafeli olduğu bugünlerde özellikle parklar, bahçeler ve piknik alanları dolup taşıyor. Uzun süreler vakit geçirilen yeşil alan sevenlerin ise minik bir düşmanı var: Kene. Yazın gelmesiyle, yaşadığı toprak altından çıkan kenelerin ısırma vakalarına sıkça rastlıyoruz. Üstelik sadece köy ya da kırsal alanda değil, kene ısırması kentte yaşayanlar için de tehlike arz ediyor.

 Yaz aylarında sıkça vakit geçirilen piknik alanları, çocuk parkları ve benzeri yerlerde özellikle dikkatli olmak gerekiyor. Kene ısırırken, anestezik madde salgıladığı için acı hissedilmiyor ve fark edilmiyor. Bu sebeple kene ısırığının tehlikeli olduğunu ifade eden Dr. Koray Akay, ölüme dahi yol açabilecek bu durumdan korunmak için aşağıdaki bilgileri paylaştı:

Kenenin ısırdığını nasıl anlarız?

Kişinin tenine ya da kıyafetine yapışan keneler, oldukça küçük oldukları için çoğu zaman fark edilmeden sessizce vücuda mikroplarını bulaştırırlar. Kene tarafından ısırılma sonrası (1-3 gün) görülen belirtiler, aşırı derecede halsizlik, kas ve baş ağrısı, ateş, bulantı, kusma, ishal, yorgunluk ve boğaz ağrısıdır. Bu belirtiler ile beraber ısırmanın olduğu ilk günlerde, göğüs bölgesi ve yüzde kızarıklıklar ve gözlerde kanlanmalar ortaya çıkabilir. Kişi eğer bu belirtileri yaşıyorsa ve keneyle temas edeceği bir ortamda bulunmuşsa acilen bir doktora görünmeli.

Yazı İçi
Vücudunda kene gören kişi ne yapmalı?

Vücudunun herhangi bir yerinde kene olduğunu fark eden kişi hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Çünkü keneyi elle çıkarmaya çalışmak kenenin içindeki zehirli salgının kana karışmasına ve bu durumun ölümcül sonuçlanmasına neden olur. Bu nedenle; kene vücuttan çıkarılırken ezilmemeli, başı kopartılmamalı, parçalanmamalı, ısı ve kimyasal herhangi bir madde uygulanmamalıdır. Kene doktor tarafından, cımbız benzeri bir nesne yardımıyla vücuttan çıkarılmalı, sonrasında da ısırılan bölgeye antiseptik bir madde uygulanmalıdır.

Kene ısırmasına karşı korunmak için nasıl önlemler alınabilir?
  • Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarına giderken mümkün olduğunca kapalı giysiler tercih edilmeli,
  • Pantolon paçaları mümkün olduğunca kapalı olmalıdır.
  • Kenelere çıplak elle kesinlikle temas edilmemeli,
  • Keneler ezilmeye veya çıkarılmaya çalışılmamalı
  • Çocukları ısırması halinde panik olmamalı, çocuk rahatlatılmalı ve hemen bir doktora görünmelidir.
  • Riskli bölgelere giderken böcek kaçırıcı (Repellent olarak da bilinir) losyon aerosol krem uygulanabilir.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds