“Dışa bağımlı politikadan vazgeçilmesi gerekiyor”

0

Susurluk’ta “Lütfet” işletmesi sahibi Halil Güler, Türkiye’de uygulanan hatalı tarım politikaları sonucu ülkenin birçok stratejik üründe ithalata bağımlı hale geldiğine dikkat çekti. Güler “Girdi ve ürünlerde dışa bağımlı politikalardan vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

“Tarımın yeniden ayağa kalması için tarım konusunda eğitim alınmalı”

Üniversitede Uluslararası İlişkiler bölümü okumasının ardından yaklaşık iki yıldır Susurluk’ta annesi ile birlikte kasap dükkânı işleten Halil Güler, işlenmiş et, pastırma, füme, paket tavuk, sucuk, kıyma, kuşbaşı, antrikot, bonfile ve kuzu gibi çeşitlerin satışını gerçekleştiriyor. Bölgede hayvancılığın fazla olması sebebiyle bu işe girdiğini ve belirten Güler, etleri Susurluk’taki kesimcilerden ya da satılık hayvan bulduğunda mezbahada kestirerek temin ettiğini söyledi.

“ÜRETİM OLMADAN OLMAZ”

Güler, Türkiye’de tarımın yeteri kadar desteklenmediğini, üretim ve nüfus kıyaslaması yaptığında ülkenin kendi kendine yetebilme ihtimalinin çok düşük olduğunu şu şekilde aktardı. 83 milyon insanın yaklaşık 10 milyonu göçmen, 40 milyon kadarı da turist olduğunun bilgisini veren Güler, “Türkiye’nin bunlara yetecek kaynağı maalesef ki yok. Yem sanayi yüzde 350 büyürken bizim sektörümüz ne yazık ki büyüyemiyor.” dedi. Yem fiyatlarındaki dalgalanmaların, hayvan fiyatını otomatikman etkilediğini ve devletin yüzde 10 KDV’sinin hiç olduğuna da değine Güler, “Biz de ürünleri satarken üzerine kar koyuyoruz. Devlet sadece esnaf kefaletten cüzi miktarda bir kredi sağlıyor. O da esnafa yetmiyor.” diye konuştu.

Yazı İçi
“ARTAN MALİYETLERDEN DOLAYI KARIMIZ YOK”

Fiyatları geçen ocak ayıyla kıyasladığında yaklaşık yüzde 50, yüzde 100 fiyat farkı olduğunu vurgulayan Güler, “Daha önce gelmesi gereken ancak gelmeyen zam, hayvana birden geldi. Dana kesim fiyatı Susurluk’ta ortalama 85-90 lira. O fiyata zaten kemikli bir şekilde alıyoruz. Kemiğin firesi var. Sinirleri de yenmiyor.” diye konuştu. Bu masrafların üzerine bir de enerjiye gelen zamları da eklendiğinden bahseden Güler, “Bunların üstüne bir de elektrik masrafları var. Zaten dükkânı en çok yoran şey elektrik masrafı ve dükkân kirası. Şu devirde esnaf olmak çok zor. Art arda gelen zamlar sonrasında vatandaş da başta et vb. ürünleri satın almakta zorluk yaşıyor.” dedi.

“DIŞA BAĞIMLI POLİTİKADAN VAZGEÇİLMESİ GEREKİYOR”

Esnafın fiyatlar konusunda artık öngörü bile yapamadığını belirten Güler, Türkiye’de fiyatların anlık değişebileceğini ve giderek artacağını şu sözler ile vurguladı. “Biz her yönden dışarıya bağımlı bir ülkeyiz. Gübre dışarıdan geliyor, Rusya fosfor vermiyor. Ukrayna-Rusya savaşı devam ettikçe buğday ülkeye gelemeyecek. Bunlar doğal olarak fiyatları etkileyecektir.” Ekonominin statik değil, dinamik olduğunu ve ülkenin gelişmesi için gıdanın da gelişmesi gerektiğini vurgulayan Güler, “Hububatta kriz olunca etin fiyatı otomatik olarak artıyor. Hububattaki fiyatta bir istikrar olsa, çiftçi ona göre ekecek ve et fiyatları da ön görülebilir olacak.” dedi.

“TARIMDA EĞİTİM FAKTÖRÜ ŞART”

Tarımın kamu yönetimi ile güçlendirilmesi ve Tarım Bakanlığı’nın yeniden yapılandırılması gerektiğine vurgu yapan Güler, “Belki Türkiye’nin üretimi 2-3 milyon ton artabilir. Ama bilinçsizlik var. Devlette hayvan rakamları yanlış yazılıyor. Nasıl sağlık mesleğin bir lisesi varsa Tarım Bakanlığı’nda çalışacak insanın da eğitim alması gerekiyor. Tarım liseleri açılmalı. Temelden başlayıp o mertebeye ulaşmalılar.” diye konuştu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds