Kibar Holding şirketlerinden Türkiye’nin en büyük ketçap sos ihracatçısı Assan Susurluk ilçesinde kurulu bulunan Assan Gıda mevsimin ilk domateslerinin fabrikaya gelişiyle üretim sezonunu açtı.

Bir noktada günde 4 bin 500 ton domates leyebilme kapasitesine sahip olan Assan Gıda, günde 1,5 milyon ürün üretebiliyor. Geçen yıl başlattığı 6 milyon avroluk yatırımının ilk bölümünü tamamlayan Assan Gıda, dünya standartlarında bir tesise kavuştu. Assan Gıda, 4 kıtada 30’un üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.

ÇİFTÇİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Assan Gıda’nın Susurluk’taki tesisinde düzenlenen domates sezonu açılış törenine Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kibar Holding CEO’su Tamer Saka, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kibar, Assan Gıda Genel Müdürü Hakan Koçoğlu, Assan Gıda Fabrikalar Direktörü Mustafa Erdoğan, Kibar Holding ve firma yöneticileri ve çalışanlar ile bölgeden pek çok çiftçi katıldı. Assan Gıda’nın kuruluşundan bu yana her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirdiği törende, son 3 yıldır taahhütlerini eksiksiz yerine getiren çiftçiler de ödüllendirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here