Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda istifa etti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifasını istediği belediye başkanları arasında yer alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, gerçekleştirdiği basın toplantısında, görevinden ve partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Basın toplantısında kısa bir konuşma yapan Edip Uğur, bu güne kadar gerçekleştirdiği icraatlarını anlatmayacağını belirterek, “Üzgünüm, kırgınım ama huzurluyum. Benim artık AK Parti’de görev yapma olasılığım kalmadı. Hem partiden hem Belediye Başkanlığı görevimden istifa ediyorum” dedi.

İşte o konuşma:

“SAYGIDEĞER HEMŞERİLERİM,
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLARAK BUGÜN, 3,5 YILDA YAPTIĞIMIZ, 10 YILA SIĞMAZ İCRAATLARIMIZ HAKKINDA KONUŞMAYACAĞIM. İCRAATLARIMIZ BASIN TOPLANTISI YAPTIĞIMIZ AVLUDA VE ŞU KONGRE SALONUNDA GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE HALKIMIZIN TAKDİRİNDEDİR.

ÜLKEMİZ, EN BAŞTA FETÖ’DEN DEAŞ’A, PKK’DAN DHKP-C’YE KADAR BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ZARAR VERMEYE ÇALIŞTIĞI BİR COĞRAFYADA OLUP, YEDİ DÜVELE KARŞI MÜCADELE ETTİĞİMİZ KRİTİK BİR SÜREÇDEN GEÇMEKTEDİR.

DÜNYADAKİ GELİŞMELER, KRİZLERE GEBE SÜREÇLERİ MAALESEF BESLEMEKTEDİR. ÖYLE Kİ; BUNUN SİYASETE VE EKONOMİK GİDİŞATA YANSIMASI KAÇINILMAZDIR.

TAMDA BU ZAMANDA VE BU ORTAMDA YEREL YÖNETİMLER ODAK ALINARAK, BENİMDE İÇİNDE BULUNDUĞUM BAZI BELEDİYE BAŞKANLARININ İSTİFALARI İSTENİLMEK SURETİYLE DEĞİŞİMDEN, GELİŞİM UMULMAKTADIR. KİM NEDERSE DESİN, AK PARTİ YEREL YÖNETİM PRATİĞİ İLE GENEL YÖNETİM BAŞARISINI YAKALAMIŞ BİR SİYASİ İKTİDARDIR. İKTİDARIMIZIN SİHİRLİ KELİMELERİ DE HERZAMAN “GÜVEN VE İSTİKRAR” OLMUŞTUR.
KAMUOYUNDA “SEÇİMLE GELEN, SEÇİMLE GİDER” PRENSİBİMİZ SANKİ RAFA KALDIRILMIŞ,“EMİRLE GİDER” ŞEKLİNDE ANLAŞILMAYA BAŞLANMIŞTIR. NETİCE İTİBARİYLE;
“MİLLET İKTİDARINDAN”,
“DEVLET İKTİDARINA MI” DÖNÜŞÜYORUZ? YENİDEN BAŞA MI DÖNÜYORUZ? SORULARINI SORMAK İSTİYOR VE ENDİŞEMİ İFADE ETME İHTİYACI DUYUYORUM. CUMHURİYETİMİZİN 94. YILINDAYIZ.
BU MİLLET DEVLET AĞIRLIĞINI BİLİR.
SİYASET BU AĞIRLIĞI HAFİFLETMEK İÇİNDİR. İSTİYORUZ Kİ DEVLET İRADESİ, YENİDEN MİLLET İRADESİ’NİN ÖNÜNE GEÇMESİN.

SİYASET, YÖNETME SANATIDIR. YASALARIMIZ DEVLETİ YÖNETME İRADESİNİ VE KARAR ALMA YETKİSİNİ YALNIZCA SİYASİLERE VERMİŞTİR.
SİYASETİN ANCAK DEMOKRASİ İLE VAROLDUĞU UNUTULMAMALIDIR.
DEMOKRASİNİN ARIZALI OLDUĞU ORTAMDA SİYASETİN NEFES ALMASI KOLAY DEĞİLDİR. DOLAYISIYLA ESAS OLAN DEMOKRASİDİR; DEMOKRASİ AÇIĞI HERZAMAN CARİ AÇIKTAN DA, BÜTÇE AÇIĞINDAN DA ÖNEMLİDİR.

BİZ SİYASET YAPAN İNSANLARIZ…
DÜNKÜ TÜRKİYE’DE DE BUGUNKÜ TÜRKİYE’DE DE BUNU BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİK. AK PARTİ SİYASİ HAYATA ADIM ATARKEN; KURUCU İL BAŞKANI OLARAK GÖREV VERİLDİ,

BUNU ÜSTLENDİK…MİLLETVEKİLİ OLARAK YASAMA FAALİYETİNDEN,GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞINA KADAR PARTİMİZDE ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER ALDIK.
PARTİMİZİN KASASI BİZE TESLİM EDİLDİ. EN ÜST KARAR MEKANİZMALARINDA GÖREVLENDİRİLDİK.

BELEDİYE BAŞKANI OLMAMIZ İSTENDİ; BUNU DA ÜSTLENDİK.
HİÇBİR KADEMEDE GÖREVDEN GERİ DURMADIK. HER NOKTADA VERİLEN GÖREVİ BAŞARIYLA YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞTIK. SON UYGULAMALARLA GELDİĞİMİZ NOKTADA, ŞİMDİ SORMAK İSTİYORUM? ORTAYA ÇIKAN MANZARADA BÜROKRASİ SİYASETİN ÖNÜNE, DEVLET, MİLLETİN ÖNÜNE,
VE EN ÖNEMLİSİ SADAKAT, LİYAKATİN ÖNÜNE GEÇMİŞ GİBİ GÖRÜNMÜYOR MU? DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

NETİCE DE GÖREVE DEVAM İMKÂNI, BİZLER İÇİN MAALESEF ORTADAN KALDIRILMIŞTIR.

“METAL YORGUNLUĞU” ADI ALTINDA
BU DEĞİŞİM VE YENİLENME SÜRECİ
AK PARTİ’DE BİR OTOFAJİYE DÖNÜŞMEKTEDİR. İLETİŞİM ÇAĞINDA ANKARA İLE İLETİŞİM VE İSTİŞARE KANALLARI SAĞLIKLI İŞLEMEMEKTEDİR,
YEREL İLE MERKEZ ARASINDAKİ İRTİBAT ARACILARLA SAĞLANAMAMAKTADIR. BU DURUM BÜTÜN AK PARTİLİ BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN BÖYLEDİR VE GEÇERLİDİR. ŞİMDİ KENDİ ADIMA ŞUNU SÖYLEMELİYİM;
YOLSUZLUĞUNUZ YOK…
USULSÜZLÜĞÜNÜZ YOK…
BAŞARISIZLIĞINIZ YOK…
FETÖ BAĞLANTINIZ YOK…
VE FAKAT EVİNİZE AİLENİZE KADAR ULAŞAN BASKILAR, TEHDİDE VARAN MÜDAHELELER VAR. BU, KATLANILACAK BİR DURUM OLMANIN ÖTESİNE GEÇMİŞTİR. DOLAYISIYLA AK PARTİ’DE SİYASET YAPMA İMKÂNIMIZ MAALESEF ORTADAN KALDIRILMIŞTIR. GELİNEN BU DURUMDA PARTİMDEN VE BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVİMDEN AYRILMA NOKTASINA GELMİŞ – GETİRİLMİŞ BULUNMAKTAYIM. TEK ENDİŞEM BAŞLAMIŞ OLDUĞUMUZ PROJE VE İCRAATLARIN AKİM BIRAKILARAK,
İNSANIMIZIN BEKLENTİSİNİN BOŞA ÇIKARILMASIDIR.

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI;
HATIRLAYACAKSINIZ BUNDAN ÖNCEKİ AÇIKLAMAMDA VEDAVE VEFA VURGUSU YAPMIŞTIM. ŞİMDİ BÜTÜN VARLIĞIMLA KÜLLİ İRADEYE TESLİM OLARAK; CÜZ’İ İRADEMLE MİLLETİME VEFA GÖSTERİYOR, PARTİME VE BAŞKANLIK GÖREVİME BURADA VEDA EDİYORUM.

İNANCIM İTİKADIM GEREĞİ,
OLANDA HAYIR VARDIR.
ÜZGÜNÜM, KIRGINIM VE FAKAT HUZURLUYUM..
ÇÜNKÜ VİCDAN RAHATLIĞIYLA BU KARARI ALMIŞ BULUNUYORUM.
BUGÜNE KADAR ALDIĞIM BÜTÜN GÖREVLERDE BALIKESİR SEVDALISI OLARAK ŞEHRİME, HEMŞERİMLERE, HİZMET ETME GAYRETİ İÇİNDE OLDUM. HEPİNİZE, BÜTÜN HEMŞEHRİMLERİME,
SİYASET YAPTIĞIM YOL ARKADAŞLARIMA, ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMA VE BU UZUN MESAİ YILLARINDA BANA DESTEK OLAN AİLEME TEŞEKKÜR EDİYOR, ALLAH’AISMARLADIK DİYORUM.”

30.10.2017
Ahmet Edip UĞUR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here