Elektrik maliyeti kiraları aştı

0

Susurluk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aydın Sait, elektrik maliyetlerinin esnafın kira giderini bile geride bıraktığına dikkat çekti.

Susurluk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aydın Sait, elektrik, akaryakıt ve doğalgaza yapılan yüksek zamların geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Sait, “Zam gelmesin tabii ki de demiyoruz ama esnafın, vatandaşın, sanayicinin taşıyabileceği gibi olmalı. Elektrik maliyeti, kira giderlerini aştı” dedi. Zamlarda bir düzenlemeye gidilmemesi durumunda esnafın sonunun karanlık olduğuna değinen Sait, işsizliğin ve kepenk kapatmaların sayısının artabileceğine dikkat çekti.

ESNAF İÇİN ÖZEL BİR ADIM ATILMALI
Yazı İçi

Karma esnaf odası başkanı olarak kahvecisinden, kasabına, pazarcısından, kırtasiyecisine kadar birçok esnaf temsilcisiyle bir araya geldiğini anlatan Sait, esnafın elektrik faturalarındaki zamları kendilerine şikayet ettiğine değindi. Elektrikteki kademeli tarifenin hem vatandaşı hem de esnafı oldukça zorladığını anlatan Sait, 150 kilovatsaatlik barajın, yoğun itirazlar sonrası 210 kilovatsaate çıkarılsa da esnaf için özel bir adım atılması gerektiğini dile getirdi.

ESNAF ÇÖZÜM BEKLİYOR

Pandemi sürecinde ekonomik anlamda büyük sıkıntıya düşen esnafın zamlar karşısında haddinden fazla yıprandığına vurgu yapan Başkan Sait, “Artan girdi maliyetleri, asgari ücret, elektrik, akaryakıt ve her şeye gelen zincirleme zamlarla esnafımız çok zor bir sürece girdi. İktidar dünyadaki krizi bahane ediyor. Muhalefet ise sadece sorunları gündemde tutuyor. Çözüm üreten kimse yok. Esnaf çözüm bekliyor. “Hükümetimizden derhal elektrik zamlarını geri çekmesini acilen talep ediyor ve yaşanabilir, nefes alabileceğimiz sürdürülebilir bir esnaf destek paketinin çok acil ama çok acil hayata geçirilmesini talep ediyoruz. ” diye konuştu.

ZAMLARDA GERİ ATILMAZSA KÜÇÜLME KAÇINILMAZ

Zamlarda geri atılmaması durumunda esnafın küçülmeye gitmesinin kaçınılmaz olduğuna değinen Sait, “Esnaf maliyetleri azaltmak için önce işçi çıkartacak. En son çıkış yol bulamazsa kepenk kapatacak. Kasap, kahveci, büfeci lokantacı dolabını, terzi ütüsünü, kırtasiyeci tabelasını çalıştırmasın mı? Esnaf gelen elektrik faturası karşısında şaşkına dönüyor. Şu anda elektrik faturaları, kira giderlerini aşmış durumda. Vatandaşın gelir düzeyi düşünce zaten ayağını çarşıdan kesti. Şimdi esnaf daha az müşteriye çalışıyor. Bir taraftan da maliyet yükü var. En azından enerji giderlerinde indirim uygulanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds