“Enerji krizinde çözüm kamulaştırma”

0

Türkiye’de yaşanan enerji krizinin temelinde özelleştirmeler olduğuna dikkat çeken Enerji-İş Sendikası Genel Başkanı Ekim Devrim Yıldıran, “Elektrikte yeniden devletin piyasa yöneticisi olduğu, dağıtımının devletin elinde olduğu bir sisteme acil geçmek zorundayız” dedi.

Yeni yılda enerji fiyatlarında yaşanan rekor seviyedeki dalgalanmalar, OSB’lerde elektrik kesintisi uygulaması, Isparta’da meydana gelen elektrik kesintisinin üstüne Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş enerjide alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Enerji-İş Sendikası Genel Başkanı Ekim Devrim Yıldıran, enerji kriziyle boğuşan Türkiye’nin kurtuluş reçetesinin, enerjide kamulaştırma olduğunun altını çizdi.

“ENERJİDEKİ SORUN ÇOK CİDDİ”

Devletin enerjide dağıtım ve üretimi özelleştirmesinin sancıları sürerken, elektrik iletiminden sorumlu TEİAŞ’ı da özelleştirme kapsamına alarak büyük bir yanlışa imza attığını dile getiren Yıldıran, özelleştirmelerin devam etmesi durumunda fiyatlardaki yükselişin önüne geçilmesinin imkansız olacağına değindi. Enerji piyasasındaki tekelleşme ve hammaddede dışa bağımlılığın önüne geçilmesinin yolunun kamulaştırmadan geçtiğini anlatan Yıldıran, yaşanan sorunların küçümsenmeyecek kadar ciddi olduğunu kaydetti. Enerjinin en az su kadar temel bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Yıldıran, özelleştirme sevdasının devam etmesi durumunda Türkiye’nin yüzde 25’inin elektriğe ulaşımda sorun yaşayacağını vurguladı.

Yazı İçi
“ISPARTA’NIN KARANLIĞA MAHKUM EDİLMESİNDEN DERS ALINMALI”

Kar amacı güderek çalışan özel sektörün yatırımdan kaçtığına dikkat çeken Yıldıran, “1980’lerden başlayarak hızla özelleştirilen enerji sektöründe üretici ve dağıtıcı şirketler, sabit sermaye yatırımlarını en az da tutmaya çalışarak, öncelikle var olan sabit sermayeden en yüksek karı üretme çabasıyla hem kapasite gereken hızla artmadı, hem de var olan alt yapı eskimeye, kırılganlaşmaya başladı. Isparta’nın günlerce Ortaçağ karanlığına mahkum edilmesi bunun sonucu. Umarım yetkililer bu manzaradan bir ders çıkarırlar. Aksi takdirde bu manzarayla kitlesel olarak daha fazla karşılaşabiliriz” diye konuştu.

“HES VE RES’LERE YATIRIM ARTTIRILMALI”

Rusya- Ukrayna arasında yaşanan krizin savaşa dönüşmesiyle enerji piyasalarının da olumsuz etkilendiğinin altını çizen Yıldıran, Türkiye’deki enerjideki kurulu gücün yüzde 37’sinin doğalgazla üretim yapmasının büyük risk olduğunu vurguladı. Olası bir doğalgaz dağıtımının durdurulması durumunda OSB’lerde yaşanan enerji krizinin yeniden yaşanabileceğine değinen Yıldıran, Türkiye’de baraj tipi HES ve RES’lere yatırımın arttırılması gerektiğini söyledi. Linyit bakımından çok zengin kaynaklara sahip bir ülke olduğumuza önemle dikkat çeken Yıldıran, bu kaynakların doğru kullanılması durumunda enerjide dışa bağımlılığın azalacağını vurguladı.

“ÖZELLEŞTİRMELER BİR AN ÖNCE DURDURULMALI”

Türkiye’nin bilgi birikimi, teknoloji ve insan alt yapısının bu yatırımları yapmaya müsait olduğunu ifade eden Yıldıran, “Sorun kangren haline gelmeden tek çözüm enerjide kamulaştırma. Kendi kaynaklarımızı kullanarak çok daha fazla üretim yapmalıyız. Şu an özelleştirme sürecinde olan 11 tane santral var. Onların özelleştirilmesi durdurulmalı ayrıca yeni elektrik santrali açacak özel firmalara da izin verme prosedürleri çok daha zorlaştırılmalı” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds