“Engelsiz bir Susurluk yaratalım”

0

Susurluk Engellileri Koruma Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Gezer, yaşamın her alanında engelli bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için fırsatlar sunulması gerektiğine dikkat çekti.

10 yıl önce kurulan Susurluk Engellileri Koruma Dayanışma Derneği, hem engelliler hem de ailelerinin dertleriyle dertleniyor. Dernek Başkanı Serpil Gezer, Susurluk ve kırsal mahallelerinde yaşayan engelli ve engelli aileleriyle birebir görüşmeye özen gösterdiklerini ve sorunlarına çözüm üretmeye çalıştıklarını söyledi. Engellilerin sadece Susurluk’ta değil neredeyse tüm şehirlerde erişilebilirlik anlamında sorunlar yaşadığına dikkat çeken Başkan Gezer, “Susurluk’ta hala engelli tuvaleti yok. Ayrıca belediye de dair olmak üzere kamu kurumlarına, bankalara girebilmeleri çok zor. Akülü aracı olan engellilerimiz için şarj ünitesi de ne yazık ki yok. Bu eksiklikler ne yazık ki sadece Susurluk’ta değil birçok il ve ilçede böyle” diye konuştu.

“ENGELSİZ YAŞAM İÇİN FIRSATLAR YARATILMALI”

Engellilerin, her birey gibi kimseye muhtaç olmadan hayatlarını devam ettirebilmelerinin en temel insan haklarından biri olduğunun önemle altını çizen Başkan Serpil Gezer, “Yaşamın her alanında engelli vatandaşlarımıza günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için fırsatlar sunulmalı, onların da bu kentte, özgürce yaşayabilmeleri sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. Yaptıkları birçok etkinlikle farkındalık yaratmaya çalıştıklarına değinen Gezer, engelsiz bir Susurluk yaratılırsa engelsiz bir büyükşehir yaratılabileceğine vurgu yaptı.

“ÖNCE ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM GEREKİYOR”
Yazı İçi

Engellilerin hayatın her alanına tam erişiminin sağlandığında engellilik halini hafifleteceğine dikkat çeken Gezer, “Elverişli fiziksel bir çevre ile insanların eşit biçimde hayata katılmalarını sağlamak bir lütuf değil, kamunun, bizlerin asli görevidir. Bu çerçevede, herkes için kapsayıcı bir hayatın sağlanması, şehirlerin engelsiz şehirlere dönüşmesi için el birliğiyle çalışmalıyız. Elbette, bu işin ilk adımı, gerçek bir zihinsel dönüşümün temelini atmaktır” dedi.

“TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN MUCİZELERE İMZA ATAN ENGELLİLER VAR”

Tüm zorluklara rağmen engellilerin büyük mucizelere imza attığını ifade eden Başkan Gezer, “En son iki kolu olmayan ampute milli yüzücü ve ressam Yunus Akgün’ü Susurluk’ta misafir ettik. Yaşama azminin tüm engelleri nasıl aştığını Yunus’un hayatında ve tablolarında görmek mümkün. Yeter ki gerekli imkanları yaratalım. Yunus’lar bizim içimizde de var” şeklinde konuştu. Susurlukluları engelli park yerlerine karşı duyarlı olmaya davet eden Gezer, “Bu konu ne yazık ki göz ardı ediliyor. Gerek kamuda gerekse de şehir içindeki park yerine vatandaşlarımız gelişigüzel araçlarını bırakıyor. Bu konuda dikkatli olalım” diyerek vatandaşların bu konuya hassas yaklaşmaları çağrısında bulundu.

“DERNEĞİMİZE YAPILAN YARDIMLAR ASLA BOŞA GİTMEZ”

Dernek olarak her türlü desteğe ihtiyacı olduklarını kaydeden Gezer, “Yardımlar ve destekler konusunda çok şeffafız. Derneğin bankada olan parasından asla derneğin çayı, kahvesi, temizliği gibi harcamalara para kullanılmaz. O para sadece desteğe ihtiyacı olan engellilerimize ve ailelerine ulaştırılır. Derneğin yardım amaçlı yatırılan parası kuruşu kuruşuna bizim emanetimiz. Hayır yapmak isteyen vatandaşlarımızı dilerlerse direkt olarak ihtiyaç sahibi engelli ve engelli ailelerimizle buluşmalarını sağlayabiliriz. Hayırseverlerimiz şunu bilsin ki ekonomik olarak yaptıkları yardımlar asla boşa gitmeyecek ve ihtiyaç sahibine ulaşacaktır. Engellilerin her konuda yardımına koşabilmek için ekonomik desteğe ihtiyacımız var” dedi.

“43 KIRSAL MAHALLEDE ENGELLİ VE ENGELLİ AİLELERİYLE BULUŞTUK”

1 ay önce Susurluk’un 43 mahallesinde engelli ve engelli aileleriyle ilgili bir saha çalışması yaptıklarına dikkat çeken Gezer, “Başkan Yardımcımız Ayten Akoğlan ve Yönetim Kurulu Üyemiz Emine Kaplaner kırsaldaki engellilerimizin sorunlarıyla ilgili köy köy gezdi. Muhtarlarla birlikte engelli ve engelli ailelerine ulaşarak sorunlarını dinledi. Yaklaşık 120 aileyle birebir görüşüldü. Ne yazık ki durum içler acısı. Özellikle ekonomik anlamda çok büyük zorluklar çeken aileler ve engelliler var. Bu konuda da ayrıntılı bir çalışma yapmayı planlıyoruz” dedi.

 

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds