Erdek Belediyesi ve Bandırma Dağcılık Arama Kurtarma Derneği (BANDAK) tarafından oraklaşa yapılan organizasyon kapsamında 560 atletin katılımı ile gerçekleştirilen maraton tamamlandı.

Erdek’te Yapılan Kyzikos Maratonu Sona Erdi

Maratonun ilk gününde 22, 56 ve 85 kilometreden oluşan üç etap ve 14 kategoride atletler ter döktü. Sabahın erken saatlerinde Erdek Cumhuriyet meydanından start alan atletler Kapıdağ Yarımadası içerisinde oluşturulan zorlu parkuru tamamlayarak tekrar Cumhuriyet Meydanında bitiş noktasına ulaştılar.

Erdek’te Yapılan Kyzikos Maratonu Sona Erdi

Maraton ile ilgili açıklamalarda bulunan Organizasyon Komitesi Üyesi Kadri Civan, yaptığı açıklamada, organizasyonun gerçekleştirilebilmesi için yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını söyledi. Civan açıklamasında;”Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz organizasyon ile 22 kilometrelik Apostol koşusu, 56 kilometrelik Kirazlı Mansatırı ve 85 Kilometrelik Kyzikos Ultra Maratonnun planlamasını yaparak bu günde gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz bu organizasyonla Kapıdağ Yarımadasının güzelliklerini dünya ve Türkiye kamuoyuna göstermek istedik.

Erdek’te Yapılan Kyzikos Maratonu Sona Erdi

Burada çok eski Milattan Önceki döneme ait tarihi olan Kyzikos antik kentini tanıtmak hemde spor bilincini geliştirmek maksadıyla organizasyonu yaptık” dedi. Civan açıklamasında ultra maratonların 40 kilometre ve üzerindeki doğada koşulan parkurlardan oluştuğunu söyledi.

Yarışmaya Ortadoğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) katılan ve yarışmayı tamamlayan İlke Tan ise yarışma sonrasında ilk kez bir maratona katıldığını ifade ederek, “Daha önce koşulara da katılmıştım. Ancak bu koşu çok çok iyiydi. Doğa ile iç içe bir parkurda koştuk. Hiç yorulmadım.” diye konuştu.

Erdek’te Yapılan Kyzikos Maratonu Sona Erdi

Maratonun 85 Kilometrelik parkurunu koşmaya sabahın erken saatlerinde başlayan ve yaklaşık sekiz saate parkuru koşarak Muammer Mirsal ile birlikte bitiş çizgisine ulaşan Ali Düztaş ise “Bir yere kadar çok zorlandık. AArkadaşımı gördükten sonra rahat bir koşu gerçekleştirdim ve ipi beraber gögüsledik” diye konuştu.
Yarışmaya 22 kilometre kategorisinde katılarak birinci olan Gazi Muammer Mirsal ise yaptığı açıklamada,” Hayatımda ilk kez ultra maratona katıldım.
Mazarası ve doğası çok güzel parkurdu” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here