Eserler Artık Müze’ye Sığmıyor

0

Etütlük eserlerle birlikte 10 bine yakın tarihi eserin bulunduğu ve bahçesiyle birlikte 4 bin 500 metrekare olan Bandırma Arkeoloji Müzesi gelen eserlere dar gelmeye başladı.

Antik Çağ’dan Yakın Çağ’a kadar bölgemizde bulunup gün yüzüne çıkarılan özellikle Kyzikos ve Daskyleion’da çıkan ağırlıklı olarak Pers ve Roma dönemine ait eserlerin sergilendiği Bandırma Arkeoloji Müzesi Müdürü Ali Atmaca, Bandırma müzesinin çok yetersiz ve artık müze olmanın neredeyse hiçbir şartını taşıyamaz hale gelmiş olduğunu söyledi.

Yerleşim alanının çok küçük, en az 25 dönümlük bir yer olması gerektiğine işaret eden Müdür Atmaca konuyla ilgili şöyle konuştu.”Müze içinde bulunması gereken sosyal alanların çoğu yok. Kaliteli bir müzede olması gereken; laboratuar, ön mevkilere ulaşım yolları, özel birim atölyeleri, tarihi alanlara kazı yapılan mevkilere ulaşım araç ve gereçleri bulunmuyor. Bunların yanı sıra, lokanta, konferans salonları, atölye, teşhir alanlarının da bulunması gerekiyor.”

Yazı İçi

Depoda önemli eserlerin olduğunu ancak bunların yer yetersizliği nedeniyle gereğince sergilenemediğini belirten Müdür Ali Atmaca, “Müzeler insan kültürlerinin ve doğal dünyanın maddi kanıtları ile her türden öğrenen eğitimci ve araştırmacıyı bir araya getirerek anlayışların gelişimini ve ilerletilmesini sağlayan entelektüel kurumlardır. Mesleki yetkileri özellikle çoğu zaman duyulmayanlar olmak üzere çok sayıda sesi dinlemelerini sağlar.

Müze, toplumu tarihsel öneme sahip nesnelerin bakımı ve yayılması yoluyla ifade eden aktif bir alandır. Müze birbirleriyle bağlantı kurup birbirlerinden öğrenmenin yeridir. Müze bilinmeyenlerle empati kurar. İnsanlar, topluluklar ve ekosistemler müzede diğer varlıkların ve kültürlerin hikâyelerini öğrenebilir; bu bakımdan yapılacak çok iş var.” dedi.

Ziyaretin ücretsiz olduğu Bandırma Arkeoloji Müzesi saat 10.00-16.00 arasında ziyaret edilebiliniyor.

HABER: Erdem ÖZCAN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds