Eski mezarlıkta şehitlerin izi sürülüyor

0

Balıkesir Büyükşehir ve Bandırma Belediyesi, iki üniversiteden destek alarak 40 dönümlük eski mezarlıkta şehitlerin izini sürmeye başladı. Mezarlığın 160 yıllık tarihindeki ilk akademik çalışma olacak.

Şehrin ortasında kaderine terk edilen eski mezarlığın makus talihi değişiyor. 1940 yılında meydana gelen tarihimizin en büyük deniz facialarından biri olan Trak Vapuru ve Çanakkale Şehitleri’nin yattığı iddia edilen eski mezarlıkta kayıp şehitleri bulmak için çalışma başlatıldı. Balıkesir Büyükşehir ve Bandırma Belediyesi, koordinasyonunda Ege Üniversitesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi işbirliğiyle ilk adım atıldı. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bandırma Şube Başkanlığı da çalışmaları yakından takip ediyor.

MEZARLIK TARİHİNDEKİ EN KAPSAMLI ÇALIŞMA

Profesör, öğretim üyesi, sanat tarihçisi ve mimarlardan oluşan uzman ekip mezarlığı karış karış gezerek ilk incelemelerini yaptı. Bilinen tarihi yaklaşık 160 yıl öncesine dayanan, 40 dönümlük alanda şehit varlığını araştırmak için jeoradar çalışması da yapılacak. Mezarlığın tarihinde yapılacak ilk akademik çalışmada şehit varlığının araştırılmasının dışında, mezar taşlarının tanzimi yapılarak açıklamaları yazılacak. Mezar taşlarının teşhire yönelik sergileneceği mezarlığın içindeki boş alanlar aydınlatılarak oturma alanları ve yürüyüş yollarıyla daha güvenli bir hale getirilmesi planlanıyor.

BAŞA: “KOORDİNELİ ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR”
Yazı İçi

Mezarlıkta bilimsel araştırmaların yapılacağını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanı Koray Başa, “Mezarlıktaki taşların dizilmesi için iş gücü sağlamamız hem de tarihsel araştırmaları koordineli bir şekilde yürütmemiz gerekiyor. Bandırma Belediyesi ve yerel gazetelerin arşivlerini de inceleyeceğiz. Geriye dönüp şehir planlama taraması yapmak gerekiyor. Ne kadar taş teşhir edilecek ve ne kadar bir bölge lazım bu soruların üzerinde yoğunlaşacağız” şeklinde konuştu.

KARAKOYUN: “ŞEHİTLERİMİZİN İZİNİ SÜRÜYORUZ”

Mezarlıkta olduğu iddia edilen şehitlerin izinin sürülmesi konusunda yapılan çalışmaları takdirle izlediklerini belirten Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bandırma Şube Başkanı Ecevit Karakoyun, 60 yıldır defin işleminin gerçekleşmediği mezarlıkta 1940 yılında meydana gelen faciada yaşamını yitiren Trak Vapuru ile Çanakkale Savaşı şehitlerinin yattığının iddia edildiğini söyledi. İddiaların ancak yapılacak akademik çalışmalarla ortaya çıkacağına inandığının altını çizen Karakoyun, “Dernek olarak hem Trak Vapuru şehitlerimizin hem de Bandırma’daki harp hastanesine tedavi için gelip burada hayatını kaybeden Çanakkale Şehitlerimizin izini sürmek için çalışmaları yakından takip ediyoruz. Çanakkale Alan Başkanlığı’ndan yaptığımız araştırmada Bandırma’da harp hastanesi olduğunu biliyoruz. Tedavi olurken şehit olan askerlerimizin eski mezarlığa gömüldüğü yönünde iddialar var. Mezarlığın tarihindeki en kapsamlı çalışma olacak” diye konuştu.

AKADEMİSYENLER MEZARLIKTA İZ SÜRDÜ

Eski mezarlıktaki inceleme gezisine Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Metin Ok, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanı Koray Başa, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi-Tarihi Kültürel Miras Şube Müdürlüğü’nden Y.Mimar Koray Karabulut, Ege Üniversitesi-Edebiyat Fakültesi-Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vehbi Günay, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi-Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi-Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ömür Ceylan, Prof. Dr. Şaban Doğan, Prof. Dr. Cahit Telci, Prof. Dr. Ersel Çağlıtütüncügil, Doç. Dr. Murat Esen, Sanat Tarihçisi Erol Bodur ve Mimar Tekin Sarıtekin katıldı.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds