Balıkesir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine yönelik olarak Balıkesir’de gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında yakalanarak gözaltına alınan ve adli makamlara sevk edilen 20 kişinin tutuklandığı bildirildi.

Balıkesir Valiliğinden yapılan açıklamada; ” 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan soruşturma kapsamında örgüte mensup “Yeni Ümit Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği”nin örgüt adına faaliyet yürüterek usulsüz yöntemlerle örgüte finans kaynağı sağladığı tespit edilerek şüpheliler hakkında “FETÖ-PDY üyesi/yöneticisi olmak ve Nitelikli Dolandırıcılık” suçlarından tahkikat yapılmış, yapılan tahkikatın ardından o dönem adli mercilere sevk edilen şüphelilerin tamamı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır”

“29 Şüpheli Yargılandı”

14 Mayıs günü bahse konu dosyanın gerçekleştirilen karar duruşmasında 29 şüpheliden
8’i hakkında “10 yıl ile 14 yıl 7 ay” arasında, 9’u hakkında “6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay” arasında, 3’ü hakkında “2 yıl 1 ay” cezaya hükmedilmiştir.

3 şüpheli hakkında beraat kararı verilmiş, başka soruşturmalardan tutuklu veya firar konumunda olan 6 şüphelinin dosyası ise tefrik edilerek ilgili soruşturmalara gönderilmiştir.
Yapılan duruşma sırasında mahkemede bulunan A.E., S.N.Y. ve V.D. adlı 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, 10 yıl ve üzeri ceza alan B.K., G.D., İ.A. ve C.L. adlı 4 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkartılmış olup 10 şüpheli hakkında ise istinaf mahkemesine yapılacak itiraz süreci tamamlandıktan sonra yakalama kararı çıkartılacaktır.
Firari durumda olan şüphelileri yakalama çalışmaları devam etmektedir” denildi.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here