GAZİ ATATÜRK, DEVLET ADAMLIĞINA İYİ BİR ÖRNEKTİR…

0

Gazi Atatürk’ten öğrenilecek günümüzde halen öğrenilecek bir çok şeyler var. Gazi Atatürk, döneminin en saygın devlet adamlarından biri idi. HİÇ BİR YURT DIŞI GEZİSİ YAPMADIĞI GİBİ PEK ÇOK YABANCI DEVLET ADAMINI MAKAMINDA KABUL ETMİŞTİR!

Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki dönemde bir karış toprağa göz dikene de asla da hiç izin vermemiştir!

O tarihlerde İtalya’da Mussolini dönemi idi.

“Gazi Atatürk’ün emrine girdikten sonra da Mussoli’ninin tehditleri devam etti. Atatürk bir cevap olsun diye Ege’de bir manevra tertip etti. Bu manevra Aydın ve İzmir taraflarında yapıldı. Manevrada bende vardım. Manevralar bittikten sonra Atatürk, İzmir’den Çanakkale’ye karayolu ile gitmek istedi. O vakit İzmir Valisi olan Kazım Paşa ve diğer yetkililer ‘PAŞAM GİDEMEZSİNİZ, İLERİDE BATAKLIK VARDIR’ dediler.

Paşa başlangıcından itibaren maniayı (engeli) sevmeyen bir adamdı. ‘YOK ÖYLE ŞEY, GİDECEĞİZ’ dedi ve gittik. Ayvalık’a geldik. Ayvalık’ta bir bahçeli lokantada akşam yemeği yedik. Etrafımıza halk toplandı. Zaten Gazi Atatürk gittiği yerde halkı gördü mü mutlaka konuşurdu. Vatandaşlar karşımızda bir komşumuz var, bu komşumuz gözünü bize dikmiş sizin oturduğunuz yerleri istila etmek ister. Fakat siz biliyorsunuz, yakın zamanda buraları düşman istilasından kurtardık.

Yunanistan küçücük bir devlet idi. O Kurtuluş Savaşını Yunanistan ile yapmıştık. Yunanistan ile yaptığımız savaşta küçük görülmemelidir. Çünkü arkasında İngiltere, Fransa ve sütün Avrupa devletleri vardı, onları besliyorlardı.

Türkiye’yi parçalamak istiyorlardı. Buna rağmen, biz muvaffak olduk, topsuz, tüfeksiz onları denize döktük. Şimdi ise büyük bir devleti sevk etmek istiyorlar üzerimize, gelsin de ona da ders verelim.”

“Yugoslav Başbakanı bir tarihte Türkiye’ye gelmişti. Ankara’da kaldıktan bir süre sonra İstanbul’a dönüyordu. Ben de aynı trende idim. Kendisi, ‘Osmanlı Devleti’nin son devirlerinde eğer Türkiye’de Gazi Atatürk gibi değerli bir devlet adamı olsaydı, Balkan Harbi olmazdı’ dedi. Övünmek hakkınızdır, BÜYÜK BİR LİDERE SAHİPSİNİZ.”

Yazı İçi

“Başka bir yaz günü İngiltere Kralı Edward, Madam Simpson isimli bir Amerikalı hanımla Akdeniz’e gelmişti. Oradan İstanbul’a gelmek istedi. Sefir hükümete haber vermiş.

Bu haber gelince Gazi Atatürk’e duyuruldu. Atatürk’ün yanında bazı siyaset ve devlet adamları ‘NİÇİN GELİYO, GELMESİNE MANİ OLSAK MI, OLMASAK MI? Gibi bazı sözler söylemeye başladılar. Atatürk bunun üzerine, ‘GELSİN, TARİHTE İLK DEFA BİR İNGİLİZ KRALI TÜRKİYE’YE GELİYOR, DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİR’ dedi ve ekledi: ‘DAHA DÜN DENECEK BİR ZAMAN EVVEL BİZİ YOK ETMEK İSTEYEN BİR DEVLETİN KRALI ŞİMDİ BİZİ ZİYARETE GELİYOR. BUNUN ANLAMI ÇOK BÜYÜKTÜR’ dedi.”

Yine Cemal Kutay anılarında Churcill’in “EĞER ATATÜRK HAYATTA OLSAYDI, II. DÜNYA HARBİ OLMAZ ve 50 MİLYON İNSAN ÖLMEZDİ” dediğini anlatır.

Ahmet Şükrü Esmer anlatıyor “Atatürk, Milli Mücadele’de Sovyet yardımlarından yararlandı fakat Lozan’da Boğazların Statüsü konusunda Sovyetlerin görüşünü kabul etmedi. Sovyetlerle dostluğu korumakla birlikte Lozan’dan sonra da Batı ile ilişkileri geliştirdi. Sadece bir tarafa bağlı kalmakta sakınca gördü.”

(Nazmi Kal, Atatürk’ten Duymadığınız Anıları, kitabından derlenmiştir.)

Dış politikada izlediği yöntemler, Türk milletini ve de devletini yüceltmiş, Batı’ya karşı saygın bir konuma getirmiştir.

Bu yönleri ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, devlet adamlığına iyi bir örnektir.

YAZAR: Orhan ORGARUN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds