GAZİ ATATÜRK’ÜN DIŞ POLİTİKA ÇİZGİSİNDEN UZAKLAŞMAK…

0

Hiç Zaman Kaybetmeden Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün Bizlere Gösterdiği İlke Ve Görüşlerine İyice Sığının! 2017 yıllarında Katar ile komşuları arasında yaşanan krizde Türkiye’nin ortaya koyduğu politika bir mağdurun yanında olmaktan mı kaynaklanıyordu, yoksa Türk Dış Politikasının gereği olan bir menfaat ilişkisi bağlamından mıydı? Öyle ya koskoca bir İSLÂM ÜLKESİ BİR ANDA TECRİT (Soyma. Bir tarafta tutma, ayırma.) edildi, aç susuz bırakıldı, buna göz mü yumsaydık diyenler o günlerde vardı.

İyi de apar topar Türk askerini Katar’a gönderip üstelik bölgenin güvenliğini sağlamak gibi ütopik laflar üretmenin, Katar’ın susuz-gıdasız bırakılmasıyla ilgisi ney idi?

Arap coğrafyasını ısrarla ve sürekli karıştıran elin, o bölgede huzuru ve istikrarın olmamasını istediği çok açıktı.

O günlerde Suriye’ye karşı birlik olup, onlarca terör örgütünü destekleyenler bugün namluyu bir birine çevirmiş durum dayken. Bir birlerine “VAY SENİ GİDİ TERÖR DESTEKÇİSİ!” diye hiç de hakaret etmediler.

Bir taraftan ülkesinde Ortadoğu’nun en büyük askeri üssünü Amerika’ya tahsis eden ve bu üsten kalkan savaş uçaklarının Müslümanların üzerine bomba yağdırmasına izin veren bir ülkenin diğer bir taraftan İran’a kuyruk sallamasını reel bir DIŞ POLİTİKA GERÇEKLİĞİ İÇİNDE ASLA VE ASLA AÇIKLAYAMAZSINIZ!

Böyle bir ülkeye asker göndererek olası bir savaşta askerlerimiz savaşın tam ortasında bırakmanın da AKILLA MANTIKLA BİR İZAHINI HİÇ TE YAPAMAZSINIZ!

Bütün o günkü olayların tek sebebi vardır:

Gazi Atatürk’ün dış politika çizgisinden uzaklaşmaktır.

Gazi Atatürk’ü ve onun engin deneyiminin ve “SAVAŞ TECRÜBESİNİN” ortaya koyduğu “YURTTA SULH CİHANDA SULH” ilkesini küçümser bir tavrın sonu bizi IRAK’TA, SURİYE’DE, KATAR’DA batak üstüne bataklığın içine sürüklendik!

Atatürk, dış politika ilkelerini çok daha net bir şekilde belirlemişti:

BİR: Komşularınızın içişlerine karışmayın.

İKİ: Rusya’yı hiç tahrik etmeyin.

Yazı İçi

ÜÇ: Arap ülkeleriyle tarihi, sosyal ve kültür ilişkilerinizi geliştirin. Fakat aralarındaki anlaşmazlıklara hiç de karışmayın!

DÖRT: Batının emperyalist emellerine hiç de alet olmayın!

Ömrünü Araplar arasındaki ihtilafların merkezinde geçirmiş, Şerif Hüseyin’in ihanetiyle kaybettiğimiz topraklarda kalan son orduyu Anadolu’ya çekmiş, Rusya’yla hem savaşı hem barışı yaşamış, Batının nasıl emperyalist güç olduğunu hayatı boyunca her an tecrübe etmiş bir ismi dinlemeyip, kulak tıkayıp, küçümseyip kendi başınıza derinliksiz ve çapsız ve de ufuksuz bir politika ile yola çıkarsanız sonuç olarak bu ortaya çıkar!

AKP İKTİDARI OLARAK ATATÜRK NE DEMİŞSE ONUN DEDİKLERİNİN TAM TERSİNİ YAPTIK!

* Komşularımızın içişlerine karışmayı marifet saydık. Sonuç olarak ortalık kan revan.

* Rusya ile gereksiz yere kavga ettik 2017 yılından beri domates diye Rus turistler diye çırpınıyoruz.

* Arap ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklarda arabulucu olmak, ağabeyi pozisyonunda hareket etmek yerine, her türlü bir takım itilafların içine içine balıklama atladık, Sonucunda şimdi işin içinden hiç çıkamıyoruz!

Son madde olan emperyalizmin emellerine alet olduk mu olmadık mı konusunu ise açıkça tartışmaya bile gerek yoktur.

Hem alet olduk hem de edevat!

Gazi Atatürk o günlerde yaşasaydı Katar krizinde Türk askerini anında Katar’a gönderip bütün bölge ülkelerinin tepkisini çekecek bir atak yapmak yerine bütün bölge ülkeleriyle BARIŞ ve İSTİKRARI sağlayıcı “AĞABEY” rolünü üstlenirdi.

Bence o günlerde ve hali hazır mevcut olan bu günlerde GAZİ ATATÜRK’E sığınmaktan başka bir çaremiz yoktur..!

YAZAR: Orhan ORGARUN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds