GAZİ MUSTAFA KEMÂL ATATÜRK’ÜN KOMUTANLIĞINDA ŞANLI TÜRK ORDUSU…

57 Yıllık Ömrü Vatanı Ve Milleti İçin Çok Büyük Mücadeleler Çekerek Geçti..

0

Vatanı Ve Milleti İçin Geçen Bir Ömür!

İşgal altındaki tüm devletlere örnek teşkil eden bir Kurtuluş Mücadelesi veren ve Cumhuriyetimizin yegâne mimarı Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ü ölümünün 82, yıl dönümünde, saygı, sevgi ve rahmetle bütün halkımız olarak anıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önderi Gazi Mustafa Kemâl Atatürk, 57 yıllık yaşamında milletinin ve vatanın bağımsızlığı için girdiği her mücadeleyi askeri ve siyasi dehasıyla zaferle taçlandırdı.

Büyük Önder Gazi Atatürk, 1881’de Selanik’te dünyaya geldi. İstanbul’a gelerek 1899’da girdiği Harp Okulu’nu 1902’de teğmen rütbesiyle bitiren Atatürk, Harp Akademisinden de 1905’te kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. 1905’te Şam’da 5. Ordu emrine atandı. Atatürk, 1907’de merkezi Makedonya’nın Manastır şehrinde bulunan 3. Ordu Karargahı’na atandı. 1909’da İstanbul’daki 31 Mart Vakası’nı bastıran Hareket Ordusu’nda görev yaptı. Atatürk, İtalya’nın 1911’de Trablusgarp’a asker çıkarması üzerine Tobruk’a gönderildi.

Tobruk ve Derne’de Türk kuvvetlerini başarıyla yönettikten sonra binbaşı rütbesiyle 1912-1913 yıllarında Balkan Savaşı’na katılan Atatürk, Edirne’yi Bulgaristan’dan geri alan kolorduda görev yaptı.

Çanakkale’de Üstün Başarı..

Gazi Atatürk, 1913’de Sofya’da ataşeliğe atandı. Ateşe olarak görev yaptığı sırada, Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine 1915’te Esat Paşa komutasındaki 3. Kolordu’ya bağlı Tekirdağ’da oluşturulacak 19. Tümen Komutanlığına atandı. Gelibolu Yarımadası’na asker çıkaran ve Conkbayırı’na ilerleyen düşman birlikleri Atatürk’ün komutasındaki 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzuyla geri çekildi.

Atatürk, “ANAFARTALAR KAHRAMANI” olarak büyük bir ün kazandı. Atatürk, Conkbayırı taarruzu sırasında göğsüne isabet eden şarapnel parçasının göğüs cebindeki saati parçalayarak hayata dönmesi sonucu mutlak olan bir ölümden kurtuldu.

Doğu Cephesi’nde 16. Kolordu Komutanlığına atanan Atatürk, 1916’da Rus saldırılarını durdurarak Bitlis ve Muş’u düşmandan geri aldı ve bu cephede generalliğe terfi etti. 1917’de Filistin ve Suriye’de görevli 7’nci Ordu Komutanlığı’na atanan Atatürk, aynı yıl Veliaht Vahdettin ile Almanya’ya giderek Alman Genel Karargahı ve Alman savaş cephelerinde incelemelerde bulundu. 1918’de yeniden görevlendirildiği Suriye cephesinde 7’nci Ordu Komutanıyken, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra İstanbul’a döndü. Ülkeyi düşman işgalinden kurtarmak amacını gizli tutarak, Ordu Müfettişliği görevi ile İstanbul’dan ayrıldı.

Tam Bağımsızlığa Giden İlk Adım..

Karadeniz yoluyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemâl, 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayımladı. Osmanlı Hükümeti’nin verdiği görevden ve askerlikten istifa ederek, 23 Temmuz 1919’da Erzurum’da, 4 Eylül 1919’da Sivas’ta toplanan kongrelerin başkanlığını yaptı.

Bu kongrelerde, “Düşman işgaline karşı milletin vatanı savunacağı, bu amaçla geçici bir hükümetin kurulacağı ve bir milli meclisin toplanacağı, Manda ve Himayenin kabul edilmeyeceği” kararları alındı ve açıklandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), onun çabalarıyla 23 Nisan 1920’de Ankara’da tarihi görevine başladı. Gazi Mustafa Kemâl Atatürk, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi.

Yunan Ordusu’nu Bozguna Uğratıldı..

İtilaf Devletleri’nin yardımıyla İzmir’i işgal eden Yunan kuvvetlerinin ilerlemesi, 1921’de Birinci ve İkinci İnönü savaşlarıyla durduruldu. Yunan ordusunun 23 Ağustos 1921’de yeniden taarruz etmesiyle Sakarya Meydan Muharebesi başladı. Atatürk, birliklere, “SAVUNMA HATTI YOKTUR, SAVUNMA SATHI VARDIR. O SATIH BÜTÜN VATANDIR. VATANIN HER KARIŞ TOPRAĞI VATANDAŞIN KANIYLA ISLANMADIKÇA TERK OLUNAMAZ” emrini verdi.

Yazı İçi

Yunan ordusu bozguna uğratılarak, Başkomutan Mustafa Kemâl Paşa’nın yönettiği Türk Ordusu, Sakarya Meydan Muharebesi’ni zaferle sonuçlandırdı. 22 gün süren bu savaşta Yunan ordusu çok ağır kayıplara uğratıldı.

Bu zafer nedeniyle Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’e, TBMM tarafından “MAREŞAL” rütbesi ve “GAZİ” unvanı verildi.

Atatürk’ün komutanlığında Türk ordusu, vatanı düşman işgalinden kurtarmak için 26 Ağustos 1922’de karşı saldırıya geçerek Büyük Taarruz’u başlattı. Gazi Mustafa Kemâl Paşa’nın yönettiği,

30 Ağustos 1922’deki Dumlupınar (Başkomutan) Meydan Muharebesi’nde Türk ordusu, Yunan ordusunun büyük kısmını yok etti. Bozguna uğrayarak kaçan düşman kuvvetlerini izleyen Türk Ordusu, 9 Eylül 1922’de İzmir’e girdi.

Anadolu’yu düşman istilasından kurtaran büyük askeri zaferlerin ardından 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı ve İtilaf Devletleri işgal ettikleri Türk topraklarından çekildi.

Lozan Antlaşması..

İsmet İnönü başkanlığındaki Türkiye heyeti ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya ve Yugoslavya arasında 24 Temmuz 1923’te LOZAN ANTLAŞMASI İMZALANDI.

Büyük Önder, Lozan Antlaşması’na ilişkin, “Bu antlaşma, TÜRK MİLLETİ ALEYHİNE, ASIRLARDAN BERİ HAZIRLANMIŞ VE SEVR ANTLAŞMASI’YLA TAMAMLANDIĞI ZANNEDİLMİŞ BÜYÜK BİR SUİKASTIN YIKILIŞINI İFADE EDER BİR VESİKADIR.” Değerlendirilmesinde bulundu…

Kurtuluş Savaşı’nın ardından TBMM tarafından 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilirken, Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’de Cumhurbaşkanı seçildi. 1938’deki gerçekleşen vefatına dek arka arkaya 4 kez Cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten Cumhurbaşkanı oldu…

57 Yıllık Ömrü Vatanı Ve Milleti İçin Çok Büyük Mücadeleler Çekerek Geçti..

Yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla yöneten ender bir komutan olarak değil, aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimlerle de, dahi bir devlet adamı olarak tarihe geçen Mustafa Kemâl Atatürk, 57 yıl süren yaşamında, milletin ve vatanın bağımsızlığı için hiç durmaksızın yılmadan çalıştı ve tüm girdiği mücadelelerden zaferler ile çıktı.

Askeri ve siyasi dehasıyla Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran Gazi Mustafa Kemâl Atatürk, 10 Kasım 1938’de 57 yaşındayken Dolmabahçe Sarayı’nda saat 9’u 5 gece hayata gözlerini yumdu.

1923’den 1938’e kadar bir dizi inkılâbı gerçekleştirdi. Dolmabahçe Sarayı’nda 10 Kasım 1938’de vefât eden Atatürk, Ankara’ya daha sonra da oradan Anıtkabir’e nakledildi.

Ölümünün 82’nci yıldönümü vesilesiyle, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve Silah Arkadaşları olmak üzere, bu topraklar uğruna kanlarını döken tüm Şehitlerimizi rahmetle anıyor, Gazilerimize de minnet ve şükranlarımızı sunarız…

YAZAR: Orhan ORGARUN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds