Hatalı tarım politikaları esnafa patladı

0

Maliyet artışlarının yiyecek içecek sektörünü etkilemesi en çok esnafı zor durumda bıraktı. Bandırma Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hamit Levent Gürer; “Esnafımız bu mücadeleyi kaldıramayıp kepenk kapatıyor ya da işyerini devretmeye gidiyor. Önümüzdeki süreçte istihdam azalacak ve işsizlik artacak.” dedi.

36 yıldır Bandırma Lokantacılar Esnaf Odası Başkanlığı görevini üstlenen ve Bandırma’da yiyecek içecek sektörünün bir temsilcisi olan Hamit Levent Gürer, maliyet artışları ve enerjiye gelen zamlar sebebiyle esnafın geçirdiği en durgun Ramazan’ın yaşandığını dile getirdi. Yükselen fiyatlara dikkat çeken Gürer; “40 yıllık bir esnafım ben hiç böyle bir fiyat artışı görmedim. Ramazandan bir hafta önce pazardan aldığımız domatesin fiyatı ile 3 hafta sonra aldığım domatesin fiyatı arasında 7 lira kadar artış var. Bu aradaki fark fazla anormal bir hal aldı.” ifadesinde bulundu.

ESNAF KEPENK KAPATIYOR

Artan fiyatların yiyecek içecek sektörüne direkt yansıdığını belirten Başkan Gürer, esnafların kar edemedikçe kendi sermayesinden harcayarak açığı kapatmaya çalıştıklarını söyledi. Bu durumun bazı esnafları kalitesiz ve düşük maliyetli ürün kullanma yoluna ittiğini dile getiren Gürer; “İşletmelerin kalitesiz ürün kullanmak zorunda kalması tüketiciyi ileriye dönük hastalıklarla karşı karşıya bırakıyor. Bütün bunların sonucunda yiyecek içecek sektörü zarar görüyor ve yavaş yavaş yok olma yolunda ilerliyor. Bütün bunlar bir yana yiyecek sektörü endüstrileşmeye başladı. Doğallıktan uzaklaşarak sentetik ürünleri tüketmek zorunda kalıyoruz. İleride doğal ürün bulamayacaksınız. Endüstrileşme ve maliyet artışları sebebiyle yiyecek içecek sektöründeki esnafımız bu mücadeleyi kaldıramayıp kepenk kapatıyor ya da işyerini devretmeye gidiyor. Önümüzdeki süreçte istihdam azalacak ve işsizlik artacak.” açıklamasında bulundu.

“HATALI TARIM POLİTİKALARININ SONUÇLARINI YAŞIYORUZ”
Yazı İçi

Üretime değer verilmediği sürece fiyatların daha da artacağını ve dolayısıyla yiyecek sektörünün etkileneceğini öngören Hamit Levent Gürer; “En büyük hatamız üretmiyor olmamız. Üretim toplumundan çıkıp tüketim toplumu olduk. Dünyanın en verimli topraklarına sahip ülkelerden biri olarak kendi kendine yetebilecek bir ülkeydik. Fakat dışa bağımlı olduk. Türkiye’de geçmişte uygulanan hatalı tarım politikalarının sonuçlarını yaşıyoruz. Bu kötüye gidiş daha da artacak. Köylerdeki yaşamın ve üreticinin büyük şehirlere yerleşmesi üretici kesimi tüketiciliğe yöneltti. Çocuklarını okutma niyetiyle şehre gelen köylüler geri topraklarına dönmedi. Bu sebeplerden dolayı tarım yapan insan sayısı azaldı.” şeklinde açıkladı.

“TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ”

Üretimin artmasıyla maliyet fiyatlarının düşeceğini ifade eden Gürer; “Dünyanın iyi ülkelerine baktığımızda devletin üreticiyi süspanse ettiğini görüyoruz. Tarım politikası olarak üreticiyi desteklediklerini ve kendi işini yapmaları için teşvik ettiklerini görüyoruz. Üretim arttıkça dışa bağımlılık azalır ve maliyet fiyatları düşer. Taşıma suyla değirmen dönmez. Aynı politikaların ülkemizde de uygulanması gerekiyor. Ülkemizdeki tarım politikalarını bugün düzeltmeye başlasak ancak 4-5 sene sonra randıman alırız. Üreticiyi, çiftçiyi tarıma teşvik etmemiz gerekiyor. Büyükşehirlerimizi ferahlatmamız ve kırsaldaki yaşamı desteklememiz gerekiyor.” önerilerinde bulundu.

”İŞLETME RUHSATLARINI MESLEK ODALARI VERMELİ”

Devletin işletmeleri ve üreticileri desteklemesi gerektiğini öne süren Başkan Hamit Levent Gürer; “Açtığı işletme ile alakası olmayan insanların bu tarz işyerleri açmasına sınırlama getirilmeli. İşletme ruhsatlarını meslek odaları vermeli. Bu işin ehli olarak bizler denetim altında bu ruhsatları gerçekten bu işi yapmaya yetkinliği olan insanlara vermeliyiz. Bu işlem denetim altında olmalı ki işletme açmak isteyenler de meslek odaları tarafından mağdur edilmesin. Türkiye’de bir meslek haritası çıkarılması gerekiyor. Hangi mesleğe ne kadar ihtiyaç var nerede ihtiyaç var bu verilere göre hareket edilmeli. Mevcut sistemde hem istihdam sorunu yaşanıyor.” diye konuştu.

Haber: Nur Uysun

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds