Hayatı bir masal

0

7 yıl önce evlat edindiği iki kızı Özlem Gül’e masal dünyasının kapılarını araladı. Masal yazıp, anlatmaya başlayan Gül, çocuk ve yetişkinleri hayal gücünün büyülü evreninde yolculuğa çıkarıyor.

Bir varmış bir yokmuş diye başlayan, zamanın evvel, mekanın muhayyel, develerin tellal, pirelerin berber olduğu büyülü bir yolculuğa davet ediyor Masalcı Özlem Gül. İstanbul’daki yoğun iş yaşamını geride bırakıp, doğup büyüdüğü Susurluk’un Demirkapı Köyü’ne yerleşen Masalcı Gül, dedelerinin ve ninelerinin masallarından yoksun kalan yetişkin ve çocuklara masallar anlatıyor ve masal anlatıcılığı üzerine eğitimler veriyor. Evlat edindiği iki kızı sayesinde masallarla tanışan ve masal dinlemeden büyüdüğünü anlatan Gül, “Kızlarım sayesinde tanıştığım masallar hayatımın eksik parçasıymış. Bu yaşamıma dair en büyük keşfim oldu.” dedi.

“YETİŞKİNLERİN MASALLARA ÇOCUKLARDAN DAHA FAZLA İHTİYACI VAR”

Yetişkinlerin masallara çocuklardan daha fazla ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Masalcı Gül, “Zannederler ki insanlar büyüdükçe, masallara kulak vermez olurlar. Öyle değil. Büyükler de masallara ihtiyaç duyar. Hem de çocuklardan daha fazla. İçimizde bizi sürekli sorgulayan yargıçlar var. Sorunlarımızı sürekli halının altına süpürüyoruz. Modern toplum düzenin yarattığı duygusal anlamda açlık çeken birer köleye dönüşüyoruz farkında olmadan. İnanılmaz bir stres yüklemesi var üzerimizde. Yetişkinler ister Keloğlan, ister Kırmızı Başlıklı Kız, isterse de Hansel ve Gratel dinlesin fark etmiyor. Masalın içine girdiğinde kendi gerçekleriyle yüzleşiyor. Darmadağın oluyorlar. Zaman zaman ağlayan büyükler oluyor.” diye konuştu.

Yazı İçi
“MASALLAR GELECEĞE ATILAN TOHUMLAR”

Masalsız büyüyen bir kadın olarak susuzluğunu yazdığı ve anlattığı masallarla giderdiğini kaydeden Gül, masalların geleceğe atılan tohumlar olduğunu sözlerine ekledi. Çocukları sayesinde tanıştığı masalların gücüne inandığının altını çizen Gül, yetişkin bir bireyin, hiçbir şey öğrenmek istemese bile gerçek dünyanın yorgunluğundan ve kaosundan uzaklaşmak için hayallerin gerçek olduğu dünyada düş kurmak isteyebileceğine vurgu yaptı. Masalların çocukların ve yetişkinlerin içinde yatan korkularla yüzleşmelerine katkı sağladığını ifade eden Gül, “Masal kahramanları bu korkular ile yüzleşip onu yenerek bizimde ileride karşılaşacağımız korkularla yüzleşip içimizden atacağımızı gösteriyor” dedi.

“MASALLARIN BÜYÜSÜNÜ HERKESE ULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUM”

Geleneksel toplumda varlığını sürdürebilen masalların, günümüz toplumunda yok olmaya başladığını üzülerek gözlemlediğini ifade eden Masalcı Özlem Gül, “Bizler modern yaşam içerisinde hayatı o kadar çok ayrı ayrı yaşıyoruz ki insanlar birbirlerini anlamıyorlar artık. Eskiden köylerde ortak masallar anlatılırdı ve herkes dinliyordu. Bu da bir birliktelik ve bir olma hali yaratıyordu işte bu yüzden masalların büyüsünü çocuk, büyük, genç, yaşlı ayırmadan herkese ulaştırmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.

“HAYAL DÜNYASINDA YAŞAMAYI SEVİYORUM”

Ünlü masal anlatıcısı Judith Liberman ve Ayşegül Dede’den masal anlatıcılığı konusunda özel eğitimler aldığını ifade eden Gül, Yıldız Teknik Üniversitesi Masal ve Masal Anlatıcılığı sertifika programına da katıldığını söyledi. Gül, “Masal yazıyorum, masallarıma cingıllar yapıyorum, masal anlatıyorum ve masal anlatıcılığı eğitimi veriyorum. Yazarken ve anlatırken büyük bir heyecan duyuyorum. Hayatım adeta bir masal. Hayal gücünün uçsuz bucaksız dünyasında yaşamayı ve hissetmeyi seviyorum”

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds