Hem üretip hem kazanıyorlar

0

Susurluklu kadınların emeklerine değer katmak ve üretip kazanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan ‘Ömür Üreten Kadınlar Kooperatifi’ projesi aralıksız devam ediyor.

 

Susurluk emekçi kadınlar, ‘Ömür Üreten Kadınlar Kooperatifi’ projesiyle hem üretiyor hem aile bütçesine katkı sağlıyor. Kadınlar, takıdan, kapı süsüne, bez çantadan, ayran bardağı maketine kadar çok çeşitli ürünler yaparken, ‘Yöresel Dibekçi Kadınlar’, ve ‘Yöresel Ayran Şehri Susurluk” temalı bebekler büyük ilgi görüyor. Kadınların emeklerine yer açmak için projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Susurluk Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Sarı, kooperatif konusunda deneyimli olan Sındırgı ve Ayvalık Belediyeleri’nin çalışmalarını incelediklerini söyledi.

“KADINLAR İÇİN GÜÇLER BİRLEŞTİ”

Susurluk Belediyesi tarafından eski öğretmenler lokalinin eğitim ve üretim için kadınlara tahsis edildiğinin altını çizen Sarı, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile bir protokol yapıldı. Binayı Susurluk Belediyesi, iç tefrişatını Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kadınların eğitimini de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü üstlendi” bilgisini paylaştı.

“KADINLAR PANDEMİDE BÜYÜK BİR FEDAKARLIK GÖSTERDİ”

Kadınların özellikle pandeminin en yoğun yaşandığı dönemlerde ürettikleri maskelerle Susurluk’un imdadına yetiştiğinin altını çizen Sarı, “Bir kadın girişimi olarak belki de ilk defa bizim kadınlarımız maske üretti. Belediyemiz ve Kent Konseyimiz bu maskeleri halkımıza, kamu kurumlarına ücretsiz olarak dağıttı. Bu dönemde sağlık personelimiz ve belediyemiz işçileri için, tulum ve siperlik üretimi de gerçekleştirildi” diye konuştu.

“SUSURLUK’TA PROTOKOL HEDİYELERİ KADINLARDAN”
Yazı İçi

Kadınların ürettikleri ürünlerin ekonomiye döndürülmesi için Belediye Dinlenme Tesisleri’nin yanı sıra Yasa Dinlenme Tesisleri, Festiva Outlet, Atatürk Parkı’nda Ömür Üreten Kadınların üretim yerinde ve belediye şirketi Subel’in e-ticaret sitesinde satıldığına değinen Sarı, özellikle ‘Yöresel Dibekçi Kadınlar’ ve ‘Yöresel Ayran Şehri Susurluk’ temalı bebeklerin Susurluk Kaymakamlığı, Susurluk Belediyesi ve Has Tavuk firması tarafından protokol hediyesi olarak tercih edildiğine dikkat çekti.

“KOOPERATİF ONAY AŞAMASINDA”

Projenin kooperatifleşmesi çalışmalarının aralıksız devam ettiğinin önemle altını çizen Sarı, “Kooperatifin üyelerinden birinin belediye olması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı onayı gerekiyor ve onay aşamasında. Kooperatifimiz yedi kurucu ortak belirlenerek onaya sunuldu. Bu üyeler tamamen gönüllülük esasıyla ve kooperatiften maddi bir beklentisi olmayan, sadece kadınlarımıza destek olacak ve onların kooperatifleşme sürecine katkı sağlayacak kadınlardan oluşmuştur. Belediyemiz ve projeye inanan Belediye Başkanımız Nurettin Güney kadınlarımıza her türlü desteği veriyor” dedi.

“KADINLARI DAHİL ETMEK İÇİN MAHALLE MAHALLE GEZECEĞİZ”

Kırsal mahalledeki kadınları da projeye dahil edebilmeyi çok istediklerini anlatan Sibel Sarı, bu nedenle belediye, kent konseyi ve Ömür Üreten Kadınlarla birlikte kırsal mahallelerde tanıtım gezilerine başladıklarını vurguladı. Kadınları emeğin bir parçası yapmak için mahalle mahalle gezerek projeyi anlatacaklarına değinen Sarı, “İlk durağımız Göbel’di. Yaptıklarımızı anlattık, kırsal mahallede yaşayan kadınlarımızın neler yapabileceğini dinledik. Kooperatifimiz resmileştikten sonra gıda üretimine de başlayacağız. Salça, turşu, erişte üreteceğiz, tarlada domates, biber, belki de lavanta yetiştireceğiz” diye konuştu.

“KOOPERATİFLER BÜYÜK BİR DAYANIŞMA ÇEMBERİ”

Kadın nüfusunun dünyanın yarısı kadar olmasına rağmen iş gücüne katılımda erkeklerin kat kat gerisinde olduğunu ifade eden Sarı, kooperatiflerin kadınların güçlerini birleştirmelerine imkan sağladığını söyledi. Sarı, “Kooperatifler kadınların yetenekli oldukları, el becerilerini özgürce yapabildikleri ve bundan da ekonomik olarak faydalanabildikleri bir güç birliği. Kendi başlarına üstesinden gelemeyecekleri işleri aşan, açamayacakları kapıları açan bir dayanışma çemberi.

Susurluklu tüm kadınlara sesleniyorum. Gelin Ömür Üreten Kadınları ziyaret edin, onlara destek olun, katılmak isterseniz katılın. Unutmayın, bir kadın dünyayı değiştirebilir”

Kadınlarımız için her türlü desteği vermektedir. Ve en önemlisi Başkanımız bu projeye inanmıştır. Kadınlarımız “Ömür Üreten Kadınlar” projesi ile, hem meslek edinmekte, hem aile bütçelerine katkıda bulunmakta , hem de sosyal hayata katılmaktadır.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds