İNMEMİŞ TESTİS SORUNUNDA ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Tedavi Edilmezse Kısırlığa Neden Olabilir.

0
El muayenesiyle tespit edilerek ameliyatla başarılı şekilde tedavi edilebilen inmemiş testis sorununda erken teşhis çok önemli.   Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Perihan Topçu inmemiş testis sorunun tanı ve tedavisi hakkında bilgi verdi: “ İnmemiş testis,erkek çocuklarda görülen cerrahi bir hastalıktır. Bebek anne karnında gelişimini tamamlarken testisler,böbreklerin hemen altında oluşurlar ve doğumdan bir süre önce kasık kanalından geçerek torbaya yerleşirler.Testislerin bu inişi yapamayıp torbaya yerleşmemesine inmemiş testis denir.Her 100 çocuktan 3 çocukta testisler inmemiştir. Erken doğan bebeklerde ise daha sıktır‘‘ dedi.

Inmemiş testisin tanısının çok kolay olduğunu belirten Op.Dr.Perihan Topçu, Normalde dikkatli bir ebeveyn bebeğinin altı açtığında iki testisin de torbada olduğunu rahatlıkla farkeder.Eğer şüphe varsa bir çocuk cerrahisi uzmanı veya çocuk üroloğu tarafında yapılan basit bir fizik muayeneyle tanı konabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken ve inmemiş testisden ayırdedilmesi gereken bir durum vardır.Bazen muayene sırasında skrotumda görülen testis zaman zaman yukarı kaçarbilir ki buna utangaç testis veya mobil testis denir. Bu inmemiş testisin bir varyasyonu olup genellikle cerrahi tedavi tedavi gerektirmez.Daha nadir olarak ise, fizik muayenede testis hiç ele gelmeyebilir. Bu durumda iki şey söz konusudur.Ya testis karın içinde kalmıştır ya da testis hiç gelişmemiştir.Bu durumda da testisin karın içinde olup olmadığı laporoskopik olarak incelenir ve şayet varsa torbaya indirilir‘‘ dedi.

Yazı İçi
Tedavi Edilmezse Kısırlığa Neden Olabilir.

İnmemiş testisin erken tanı ve tedavisi çok önemli olduğunu belirten Topçu, Burada amacımız, bu çocuklarda ilerde kalıcı olarak gelişebilecek testis fonksiyon kayıplarını ve hastalıklarını önlemektir. İnmemiş testis tedavi edilmediğinde ileride çocuklarda, üreme fonksiyonlarında azalma veya kayıp ya da testis kanseri gelişebilir. Ayrıca testis kendi etrafında dönerek çürüyüp yok olabilir veya yanlış yerde duran testis herhangi bir travmaya maruz kaldığında kolaylıkla yaralanabilir. Yine bu çocuklarda beraberinde kasık fıtığı gelişebilir. Ayrıca testisin eksik olmasından dolayı çocukta psikolojik ve kozmetik sorunlar görülebilir’’ dedi.

Esas Tedavi Cerrahidir

Perihan Topcu hastalığın tedavisi hakkında şu bilgileri verdi; “İnmemiş testisin esas tedavisi cerrahidir.Testislerin inişi doğumdan sonra da devam ettiği için İnmemiş testislerin yarısı bebek 6 aylık olunca kendiliğinden torbaya inmiş olur.İnmeyen testisler ise 6 ay ile en geç 1.5 yaş arasında mutlaka tedavi edilmelidir.İnmemiş testis ameliyatı basit bir ameliyat olup ameliyat sonrası birkaç saat gözlenen hastalar eve gönderilir.İnmemiş testisde, ameliyattan değil aksine ameliyata geç kalmaktan korkmalıyız” diye konuştu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds