İthalat ve ihracatta sıkıntı olabilir

0

Coğrafi avantajıyla Marmara ticaretinde kilit bir durak olan Çelebi Bandırma Limanı’nın tarım ürünleri ihracatı ve ithalatında Rusya ve Ukrayna başta gelen ülkeler arasında yer alıyor. Rusya-Ukrayna savaşı ithalat ve ihracatta sıkıntılara yol açabilir.

Toplam yük hacminin yüzde 55’i dökme katı yüklerinin oluşturan Çelebi Bandırma Limanı’nın yüzde 90’ı ise buğday, soya fasulyesi, arpa, mısır, buğday kepeği, ayçiçeği küspesi ve yağlık ayçiçeğinden oluşuyor. Türkiye’nin genel olarak bu ürünlerde ithalatı 18 milyon ton olarak biliniyor. Bunun da yüzde 51,1’i Rusya’dan, yüzde 22,5’i Ukrayna’dan olmak üzere yüzde 73,6’sı bu iki ülkeden ithal ediliyor. Bu ürünlerin Bandırma Limanı’ndaki ithalatının yüzde 46’sı Rusya’dan, yüzde 25,4’ü Ukrayna’dan olmak üzere bu iki ülkeden yapılan ithalat toplam yüzde 71,4’ü buluyor. Şu an Rusya’da Kavkaz ve Novorossiysk limanları açık olup yük gelişi devam ediyor ancak Kerç Boğazı’nın kapalı olması nedeniyle Azak Denizi’nden yük gelemiyor.

Yazı İçi
“RUSYA VE UKRAYNA ARASINDAKİ GERGİNLİK TURİZM SEKTÖRÜNÜ ETKİLEYEBİLİR”

Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü işgalin, yaz sezonunda Türkiye’ye gelen turist sayısını da ciddi şekilde etkileyeceği bekleniyor. 2021 yılında, Türkiye’ye toplam 29,4 milyon turist gelirken, bunun yüzde 16’sını Rusya’dan, yüzde 6,8’ini ise Ukrayna’dan gelen turistler oluşturmuştu. Böylece bu iki ülkeden gelen turistlerin oranı yüzde 22,8’i bulmuştu. Turist sayısındaki azalma, ev dışı tüketimi azaltıyor. Bu da, hayvansal üretimi düşürdüğünden dolaylı şekilde yem maddelerine ihtiyacı düşürüyor. 4 Mart’ta alınan kararla Ticaret Bakanlığı’na et, yumurta, un, irmik, yağ gibi birçok üründe gerekirse ihracatı yasaklama yetkisi verilmesine karşın bu yetki kullanılmadı.

“YENİ DÖNEMDE İKİ ADET DEVASA VİNÇ DEVREYE SOKULACAK”

2021 yılında toplam 3 milyon 690 bin 477 ton dökme katı, 554 bin 087 ton dökme sıvı, 673 bin 198 ton genel kargo geldi. Dökme yük, proje yük, genel yük ve Ro-Ro gemilerine liman hizmetleri sunan olan Çelebi Bandırma Limanı’nda, 13 bin 144 ton proje yükü işlem görürken, 7 bin 169 TEU konteyner yükü geldi. Yine geçen yıl limana Ro-Ro ile 181 bin 199 araç geldiği öğrenildi. Ayrıca 2022 sezonunda 125 ton kapasiteli iki adet MHC vinç alınacağı öğrenildi. İkisinin değeri toplam 10 milyon dolar olan vinçlerden biri haziran, diğeri ise temmuz ayında devreye alınacak.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds