Balıkesir’de, Roma dönemine ait olduğu belirlenen ve değeri 800 bin TL olarak belirlenen tarihi eserleri alıcı kılığındaki Jandarma ekiplerine satmak isteyen üç kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Jandarma’ya Satmak İsterken Yakalandılar

Edinilen bilgilere göre Roma dönemine ait “Güneş Saati” eserin de bulunduğu bazı tarihi eserlerin satılmaya çalışıldığı şeklinde ihbar aldı. Alınan ihbar üzerine harekete geçen ekipler alıcı kılığına girerek satıcılar ile eserleri almak üzere pazarlık yaptı.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda, H.B., T.B. ve A.B. isimli şahıslarla irtibata geçen ekipler Susurluk ilçesi Sultançayır mahallesinde Bursa-Balıkesir Devlet Karayolu kenarında faaliyet gösteren bir işletmenin bahçesinde buluştular.

Jandarma’ya Satmak İsterken Yakalandılar

Buluşmanın ardından satıcılara kimliklerini açıklayan Jandarma ekipleri tarafından içerisinde üç kişinin bulunduğu araçta arama yaptılar. Yapılan aramalarda Roma dönemine ait olduğu tespit edilen ve piyasa değeri 800 bin TL olan Güneş Saati, ele geçirilerek muhafaza altına alındı.

Araçta yapılan aramaların ardından şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda ise 1 Adet seramik çömlek,2 Adet 7,65 mm çapında ruhsatsız tabanca, 5 adet 7,65 mm çapında tabanca fişeği, 1 Adet kurusıkı tabanca, 1 Adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirilerek muhafaza altına alındı. Şüpheliler haklarında hazırlanan evrak ile birlikte adliyeye sevk edildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here