“Kaçak alkolden ölümler artacak”

0

Alkole gelen zamların kaçak içkiye yönelimi arttıracağına dikkat çeken Bandırma Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hamit Levent Gürer, “Son bir ayda ülkemizde 72 kişi sahte içkiden hayatını kaybetti. Zamlar geri alınmazsa ölümlerde artış kaçınılmaz olacak” dedi. Gürer ayrıca 11 Ocak’ta gerçekleştirilecek genel kurullarına Türkiye Lokantacılar Pastacılar Federasyonu Başkanı Sayit Karabağlı’nın katılacağını açıkladı.

 

Bandırma Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hamit Levent Gürer, sigara ve alkolden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’nin yüzde 47,38 artmasını eleştirdi. Başkan Gürer, zammın kaçak içkiye yönelimi arttıracağını, dolayısıyla ölümlerde artış olabileceğine dikkat çekti. 1 Ocak’ta Türkiye’nin zam yağmuruyla uyandığının altını çizen Gürer, elektrikten doğalgaza, sigaradan alkole gelen zamlarla birlikte can çekişen esnafın, bir darbe daha aldığını sözlerine ekledi.

“ESNAFIN ZAMLARIN ALTINDAN KALKMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Esnafın zamların altından kalkmasının mümkün olmadığını kaydeden Başkan Gürer, zamlarla sigara ve alkol kullanımının önüne geçilmesinin imkansız olduğunu dile getirdi. Enflasyon üzerinde sigara ve alkole yapılan orantısız zam artışının olumsuz sonuçlarının sadece ekonomik değil sosyal olarak da büyük yaralar açacağının altını çizen Gürer, “Metil alkolden elde edilen kaçak alkol yapımına yönelim artacak bu da kaçak alkolden ölümleri daha da yükseltecektir. Fiyat artışlarının özellikle bu ürün grubunda doğrudan kaçağa yönelimi artırdığı unutulmamalı. Zam ile alkol ve sigara satışlarının önüne geçilmez.” dedi.

“ESNAF BORÇ BATAĞINDA”

Pandemi döneminde zor dönemler geçiren esnafın, elektrik ve doğalgaz zamlarıyla sarsıldığının altını çizen Başkan Gürer, “Söylemeye dilim varmıyor ama esnaf kıyımı yaşanıyor” sözleriyle yaşanan zorluklara dikkat çekti. Gürer, “Pandemi de çekilen krediler ödenemiyor. Borç batağındayız. BAĞ-KUR’unu, vergisini ve iş yerinin kirasını ödeyemeyerek zor günler geçiren esnafımızın, bu zamların altından kalkması mümkün değil. Ne yazık ki Türkiye ekonomik anlamda çok iyiye gitmiyor” diye konuştu.

Yazı İçi
“PANDEMİ PAKET SERVİSİNİ ARTTIRDI”

Salgın sürecinde değişen tüketici alışkanlıklarıyla paket siparişi talebinin arttığına vurgu yapan Gürer, “Kriz nedeniyle Bandırma’da 150 esnafımız kepenk kapatırken, paket servis hizmeti veren aperatifçi üye sayımızda çok ciddi artış oldu. Odaya kayıt için gelen 10 üyeden 7’si aperatifçi. Fast food alışkanlıkları nedeniyle yeni nesil sulu yemeği bilmiyor. Türkiye ve Bandırma’da lokantacılık sektörü her geçen gün bitiyor” dedi.

“MESNETSİZ İDDİALARA İTİBAR ETMİYORUM”

Oda seçimleri öncesi ortaya atılan mesnetsiz iddialara itibar etmediklerinin önemle altını çizen Başkan Gürer, “Salgın sürecinde oda olarak üyelerimizi ziyaret etmemişiz. Salgın Denetim Ekibinde odamızı temsilen oradaydım. Tek tek dolaşıp üyelerimizi hem bilgilendirdik hem de sorunlarını dinleme fırsatı bulduk. Bu süreçte esnafımızın yaşadığı sorunları her platformda yüksek sesle dile getirdik. Cumhurbaşkanlığına, İçişleri Bakanlığı’na yazılar yazdık. Söz uçar belge kalır. Yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte üyelerimiz için bugüne kadar hiçbir menfaat gözetmeksizin hizmet ettik, bundan sonra da etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“FEDERASYON BAŞKANI KARABAĞLI GENEL KURULA KATILIYOR”

8 yıl federasyonda birlikte görev yaptıkları Türkiye Lokantacılar Pastacılar Federasyonu Başkanı Sayit Karabağlı’nın genel kurula katılacağını belirten Başkan Gürer, “Federasyon Başkanımız pandemi ve ekonomik koşullar nedeniyle yaşam savaşı veren yiyecek içecek sektörü konusunda önemli açıklamalarda bulunacak. Zaman birlik zamanı. Üyelerimizi genel kurulumuza davet ediyorum” dedi. Bardağın boş tarafına odaklananların niyetlerini bildiklerini ifade eden Başkan Gürer, “Bizim mücadelemiz koltuk sevdası değil. Bunu hala anlamayanlar, odayı rant kapısı olarak görenler var. Derdimiz mekan, makam, koltuk değil. Bu güne kadar Hem Ankara hem Balıkesir’de aldığımız görevlerle hem üyelerimizi, hem Bandırmamızı başarıyla temsil ettik. Üyelerimizin bize verdiği yetki hizmet için. Tecrübemizle yerelde ve genelde esnafımız için mücadele etmeye devam etmek için yeniden adayız” diye konuştu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds