“Kadın cinayetleri politiktir”

0

Kız Çocukları Umudumuz Derneği(KIZÇODER) Başkanı Fatma Sibel Salı Karabacak, “Sonu gelene kadar, daha kalabalık ve daha yüksek sesle “Şiddete Hayır” demeye devam edeceğiz.” dedi.

Kadın cinayetlerinin toplumun kanayan yarası olduğuna dikkat çeken KIZÇODER Başkanı ve CHP Belediye Meclis Üyesi Fatma Sibel Salı Karabacak, 19 yaşındaki Hazal Alpyörük’ün karnındaki bebeğiyle birlikte vahşice katledilmesinin herkesi derinden etkilediğini söyledi. Karabacak, “İki canımız gitti. Yüreğimiz acıdı. Acımızı yaşayıp yasımızı tutarken başka bir kadın arkadaşımız vuruldu. Şiddet şekil değiştirerek devam ettik. Kadına yönelik şiddet, bir kişinin cinsiyetine dayalı olarak o kişiyi hedefe alan şiddet biçimi olarak tanımlansa da, kadına yönelik şiddet fiziksel, psikolojik ve ekonomik gibi çeşitli biçimlerde ortaya çıkıyor. Örneğin Hazal, sevgililer gününü bahane eden celladından görürken bu şiddetin en ağır biçimini, bir başka kadın evinde eşinden, bir başkası işyerinde amirinden, bir başkası apartmanda komşusundan görebiliyor. Yani şiddet kadına yönelik de olsa, erkeğe yönelik de olsa toplumun geneline sirayet eden bir sorun olmaya devam ediyor.” dedi.

Yazı İçi
“KADINLARI KORUMAYA YÖNELİK ÖNLEMLER YETERSİZ”

Şiddetin hangi koşullarda, nasıl ve neden gerçekleştiği, öznesinin kim olduğu, toplumsal ilişkilerle olan bağlantısı ve tarihselliği göz önüne alındığında şiddetin ve özel olarak kadına yönelik şiddetin bireysel değil, toplumsal bir mesele olduğu ortaya çıktığını belirten Karabacak, erkek şiddetinin kadın cinayetleri konusunun ve bu durumla bağlantılı olarak kadınların korunması meselesi, temel bir devlet politikası olarak ele alınması gerektiğini vurguladı. Karabacak, kadın cinayetlerinin artmasını konusundaki düşüncelerini şu şekilde aktardı:
“Hükümetin kadınları korumaya yönelik aldığı önlemler ya da şiddete yönelik politikaları yetersiz ve sorunun temelden çözülmesi açısından hatalıdır. Alınan ve uygulanan kararlar politiktir. Hiçbir haklı gerekçe ortada yokken, İstanbul Sözleşmesi’nden bir kişinin imzası ile çıkmak dahi, bu taraflı politik tutumun en yakın ve en acı örneğidir. Sonuçta, devlet kadına karşı şiddeti önlemek için her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Toplumsal cinsiyet eşitliğini, toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırmak için politikalar üretmelidir.”

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds