KALIN BAĞIRSAK KANSERİ NEDİR? RİSKİ AZALTMANIN YOLLARI NELERDİR?

KOLOREKTAL KANSER RİSKİNİ AZALTAN BESİNLER KEFİR

0

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansına göre dünyada her 5 kişiden biri yaşamı boyunca kansere yakalanmaktadır. Yine 8 erkekten 1’i ve 11 kadından 1’i ise kanser nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. Türkiye Sağlık Bakanlığı Kanser İstatistiklerine göre 2020 yılında ülkemizde en sık görülen ilk 5 kanser türünden biri kolorektal (kalın bağırsak) kanseridir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Hande Güngör konu hakkında bilgi verdi.

Aşırı kilolu veya obez olmak, fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi, alkol-sigara kullanımı ve fiziksel olarak aktif olmamak kolorektal kanserin risk faktörleri arasındadır.

Amerikan Kanser Derneği kolorektal sağlığı korumaya yardımcı beslenme önerilerinde;

+ Sağlıklı kiloda kalmak ve bunu sürdürmek,

+ Farklı renklerde, taze sebze-meyve ağırlıklı beslenmek,

+ Posa içeriğinden zengin besin tüketimini artırmanın önemini belirtmekle beraber;

İşlenmiş et ve kırmızı et tüketimini azaltmak,

Rafine şeker ve yüksek karbonhidrat içeren besin tüketimini sınırlamak,

Sigara-alkol tüketiminin bırakılmasını önermektedir.

KOLOREKTAL KANSER RİSKİNİ AZALTAN BESİNLER
Yazı İçi
KEFİR

Probiyotik içeriğiyle hastalık oluşumuna zemin hazırlayan enzimlerin aktivitelerini düşürerek antikanserojenik etki gösteren kefir kolon hücrelerinde tümör oluşumunu azaltmaktadır.

SOĞAN-SARIMSAK

Soğan-sarımsakta bulunan, suda çözülebilen polisakkaritlerden inülinin prebiyotik etkisi sağlıklı kolonosit hücrelerinin büyümesini destekler, metastazın azalmasını destekler.

ÇAY-KAHVE

Çay ve kahvede bulunan biyoaktif bileşenlerden polifenoller, kolerektal kanserine karşı koruyucudur. Yapılan çalışmalarda kahve tüketiminin erkeklerde kolon kanserini azalttığı ancak kadınlarda ise rektal kanseri arttırdığı saptanmıştır.

ZERDEÇAL

Antioksidan, antiinflamatuar ve antikarsinojenik etkisi olan zerdeçalın kimyasal bileşeni kurkuminin kolorektal kanserden koruyucu ve iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

BARBUNYA-BADEM-BEZELYE

Kurubaklagiller, kuruyemişler, taze sebze ve meyveler posadan zengindir. Çözünür posa antitümör etkisiyle çözünmez posa ise kanserojen bileşenlerin emilimini önemli ölçüde azaltarak kolon kanseri gelişme riskini azaltmaktadır. Grubunun en yüksek posa içeren besinleri olan barbunya, badem ve bezelye başta olmak üzere diyet lifi içeren tüm besinlerin tüketimi artırılmalıdır.

1-31 Mart Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı’nda kolon sağlığını korumaya yardımcı olan besin tüketimini artırarak bağırsak sağlığını güçlendirebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds