KİMDİR BU?

0
* II. Dünya Harbi’nin başlaması (1939)
* Uşak’ın Kurtuluşu (1922)
* Özbekistan’ın İstiklâli (1991)
* Dünya Barış Günü
Bugün Koltuk Uğruna Kırk Yıllık Sakalından Vazgeçebilen, Yarın Başka Şeyler İçin De Milletinden Vazgeçebilir!
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün Bir Hatırası..

Ata, yanındaki valinin kulağına eğilip sorar;

– Kimdir bu?

Vali yanıt verir:

– Efendim, kendisi ŞIH’tır. Yörede çok hatırlısı vardır.

Yazı İçi

Gazi Atatürk, Şıh’ı yanına çağırır ve “BAK BANA, İMANIN ÖLÇÜSÜ SAKALIN BOYUNDA DEĞİLDİR. ŞUNU RİCA ETSEM DE EN AZINDAN PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V.) Kİ GİBİ KISALTSAN.“ der ve eliyle de boyun altı hizasını gösterir.

Şıh “EMRİN OLUR PAŞAM” diyerek yerine çekilir. Aradan uzun bir zaman geçer bir akşam, Gazi Atatürk Amasya’daki Şıh’ı hatırlar ve Vali’yi telefonla arayıp durumu sorar.

Vali nasıl söyleyeceğini bilememekle birlikte, Şıh’ın sakalında ve bıyığında en küçük bir kısalma bile olmadığını, aksine kimselere el sürdürmediğini anlatır.

Atatürk telefonu kapatır. Kâğıt’ı kalemi eline alır ve az sonra nazırını (bakanını) çağırıp yazdığı yazıyı Amasya Valiliği’ne tebliğ etmesini ister.

Ertesi gün Amasya’dan bir haber gelir ki, Şıh efendi Ata’yı görmek için Ankara’ya yola çıkmış, Şıh gelir, Ata’nın karşısına çıkar. Sakal tamamen kesilmiş, sinek kaydı bir traş olunmuş, saçları kısaltılmış, kılık kıyafet baştan sona değiştirilmiş, bambaşka görünüme bürünmüştür.

Atatürk’ün mesai arkadaşları, bu ani değişimi anlayamaz ve Ata’ya sorarlar “AMAN PAŞAM, O ŞIH Kİ SAKALINA EL DAHİ SÜRDÜRMEZDİ, SİZ NE ETTİNİZ DE KÖKÜNDEN KESMESİNİ SAĞLADINIZ?”

Ata gülümser, sonra da yanındakilere dönüp:

“Dün akşam, Amasya Valiliği’ne bir yazı gönderdim ve Şıh’ı Afyon Valiliği’ne atadığımı bildirdim” der.

Ardından da yeni bir yazı hazırlayıp bu yazıyı da Şıh’a vermesini söyler. Yazıda aynen şunlar yazmaktadır:

“İnancın ölçüsünün sakalda olmadığını anladığına sevindim Vali’lik meselesine gelince BUGÜN KOLTUK UĞRUNA KIRK YILLIK SAKALINDAN VAZGEÇEBİLEN, YARIN BAŞKA ŞEYLER İÇİN MİLLETİNDEN DE VAZGEÇEBİLİR. Seni böyle bir ikileme mahkum bırakmayalım” der…

YAZAR: Orhan ORGARUN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds