Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde, ‘Tarla Günü’ etkinliği

0

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce (TAGEM) Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde,’Tarla Günü’ etkinliği kapsamında buğday ve arpa hasadı yapıldı. 30’uncu yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlik Enstitüye ait buğday tarlasında gerçekleştirildi.

Edinilen duanın ardından kurban kesilerek başlayan etkinlikte biçerdöverler tarlalarda hasada başladı. İlk biçerdöveri TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Aydın ve Enstitü müdürü Erdinç Veske birlikte kullanarak hasadı başlattı.

7 bin 100 dekarlık alanda hububat ekimi yapıldığı enstitüde, bunun 5 bin 500 dekar alanında ise özel sektör is birliği ve sözleşmeli üretim modeliyle 11 farklı arpa ve buğday çeşidinin yetiştirildiği öğrenildi.

Yazı İçi

TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ilhan Aydın, burada yaptığı açıklamada, etkinliğin düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Aydın, Türkiye’nin tohumculuk alanında ihracatçı bir ülke olduğunu belirterek söyle konuştu: “Türkiye 1 milyon 154 bin ton üretimiyle bazı kalemlerde net ihracatçı bir ülke durumundadır. Özellikle buğday basta olmak üzere Ankara, Eskişehir,Konya , Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Sakarya’daki araştırma enstitülerimizde buğday ıslahı çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Ülkemizde 10 milyon tonlardan 20 milyon tonlara çıktı, sadece Türkiye için değil dünyadaki birçok ülkeye tohum satıyoruz. Özel sektörde çok güçlü şekilde 900’ü aşkın firmamız ürettikleri tohumları yurt içi ve dışına satıyorlar. Tohum konusunda daha da ileri gitmeyi hedefliyoruz.”

Etkinliğe, Bandırma Belediye Bakan Yardımcısı Metin Ok, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) İlçe Başkanı Mehmet Doğan,Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)Meclis Üyesi Erol Çakır ile Enstitü Müdürü personeli katıldı.

HABER: Ahmet PESEN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds