Meclis savaşları AK Parti’ye yaradı

0

Susurluk’ta fitili ateşlenen meclis üyesi savaşlarından karlı çıkan AK Parti oldu. Mart ayı meclis toplantısında üyeliği düşürülen Bağımsız Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Basri Ersan Kırbaş, Balıkesir İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararının ardından AK Parti’ye geçti. Üç yıl sonra Cumhur İttifakı ilk kez meclis çoğunluğunu elde etmiş oldu.

Balıkesir 2. İdare Mahkemesi, Bandırma Belediye Meclisinde devamsızlıkları gerekçe gösterilerek üyelikleri düşürülen AK Partili Fahri Atlı, Zeynep Özdemir, Ramazan Yaşar ve bağımsız Basri Ersan Kırbaş’ın açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verirken sürpriz bir gelişme yaşandı. İYİ Parti’den seçildikten sonra istifa eden Kırbaş, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından AK Parti’ye geçti. Anımsanacağı gibi Susurluk Belediye Meclisi ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi AK Partili İbrahim Dürmüş’ün üyeliği de düşürülmüş, Dürmüş de yürütmeyi durdurma kararı ile meclise dönmüştü. Kırbaş’ın AK Parti’ye geçmesiyle meclis aritmetiği değişmiş oldu. Cumhur İttifakı 3 yıl sonra meclis çoğunluğunu elde etmiş oldu. Buna göre Büyükşehir Belediye Meclisi aritmetiği 47 Cumhur İttifakı, 46 Millet İttifakı olarak yeniden şekillendi.

DOĞAN: “AK PARTİ AİLESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR”

2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti’den Bandırma Belediye Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi seçildikten sonra istifa eden Basri Ersan Kırbaş, Balıkesir Ak Parti İl Başkanlığı’nda İl Başkanı Ekrem Başaran, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Doğan’ın da katıldığı tören ile Ak Parti’ye üye oldu. Törende konuşan Ak Parti Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Doğan, Ak Parti ailesinin gün geçtikte büyümeye devam ettiğini söyledi. Doğan, “Bugün ailemize Büyükşehir Belediyesi’ndeki Bağımsız Belediye Meclis Üyemiz Basri Erkan Kırbaş’da katıldı. Ailemiz her geçen gün güçleniyor. Kendisine de buradan teşekkür ederek ailemize hoş geldiniz diyorum” dedi.

KIRBAŞ: “BALIKESİR’E HİZMET ETMEYİ DÜŞÜNENLERLE BİRLİKTE OLMAK İSTEDİM”

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Basri Ersan Kırbaş “Üç yıldır Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ve Bandırma Belediye Meclisi’nde görev yapıyorum. Bandırma Belediye Meclisi’nin etik olmayan, hizmeti engellemek için aldığı karar sonucu işletilen hukuki süreç neticesinde adalet yerini buldu. Bu süreçte şunu gördük ki, asıl amaç halkımıza hizmet etmekten ziyade hizmeti engellemekmiş. Yargımız kararını verdi ve doğru olan, asıl olan yani hak edenler kazanmış oldu. Yücel Yılmaz başkanımız parti ve ilçe ayırımı gözetmeksizin “Hizmet” üretmek için çabalarken diğer taraf yani muhalefet hizmeti engellemek için çaba sarf ediyor. Mecliste iki taraf oluştu. Ben hizmet tarafını tercih ediyorum. Bizler ilçelerimiz ve şehrimiz için seçilmiş kişileriz. Ancak bunun yerine büyükşehir meclisini suni gündem konularıyla, kavgalar ve tartışmalar çıkararak meclisi kilitleme ve hizmetleri engelleme siyasetinin bir parçası olmak istemiyorum. Ben, hizmetleri engellemek için ekip kuranlarla değil, burada Balıkesir’e ve Bandırma’ya hizmet etmek için, gönül birliği yapmak istiyorum. İnşallah bundan sonra hep birlikte şehrimize hizmet edeceğiz, bu hizmetin bir parçası olacağız” dedi.

BAŞARAN: “SÖZDE DEMOKRASİ SAVUNUCULARININ OYUNU BOZULDU”
Yazı İçi

Halkın tercihlerini yok sayan sözde demokrasi savunucularının oyununa yargının dur dediğini ifade eden Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, Balıkesir’de sanal gündemlerle algı peşinde koşanların, demokrasiyi engellemeye çalışanların amaçlarına ulaşamadıklarını söyledi. AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran açıklamasında; ”Siyasetin ve şehrimizin gündemini sanal hadiselerle meşgul etme gayreti içerisinde olanlara bugün çok güzel bir cevap vermiş oluyoruz. CHP ve İYİ Partili Belediyelerin demokrasi dışı aldıkları kararlar neticesinde hukuktan beklediğimiz cevaplar geldi. Kazanan adalet oldu, demokrasi oldu. Düşürülen meclis üyelerimizle ilgili yürütmeyi durdurma kararları neticesinde Büyükşehir Belediye Meclis aritmetiği bugün daha da güçlenmiş bir şekilde devam ediyor.

BAŞARAN: “PAZARA KADAR DEĞİL, MEZARA KADAR AK PARTİ”

Meclisimiz bundan sonra şehrimize hizmet yolunda kararlarını daha güçlü alacak. Bugüne kadar da karar almaya devam ediyordu. Hiçbir hizmet aksamıyordu. Fakat dediğim gibi sanal gündemlerle sıkıntı bütün Türkiye gündemine taşınmaya çalışıldı. Biz buna engel olduk. Hukuk buna engel oldu. Hak yerini buldu. Bu yaşanan sürecin ardından Basri Kardeşimiz AK Parti’ye katılma kararı verdi. Biz kendisine hoş geldin diyoruz. Bizim Partideki prensibimiz; pazara kadar değil mezara kadar AK Partili olmak. Bundan sonra nasip olursa, Allah ömür verdiği sürece, sağlığımız sıhhatimiz elverdiği sürece hep beraber bu dava için koşturacağız. Onlar belediye meclisi üyeliği olarak üzerine düşenleri yapacaklar, biz siyasetin gereklerini yapacağız. İnşallah Balıkesir daha güzel, daha yükseklerde hak ettiği yerlere ulaşacak diye düşünüyorum, temenni ediyorum. Basri kardeşimize tekrar hoş geldiniz diyorum. Hayırlı olsun. Kendisini tebrik ediyorum” dedi.

YILMAZ: “AK PARTİ HER GEÇEN GÜN GÜÇLENİYOR”

3 yıldır Balıkesir’e en iyi hizmeti vermek, Balıkesir’i marka şehir yapmak için çalıştıklarını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bugün burada Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz Basri Ersan Kardeşimizin aramıza katılmasıyla yaşanan çok güzel bir gelişmeye tanıklık ediyoruz. AK Parti’miz her geçen gün güçleniyor, Balıkesir güçleniyor. Çünkü 2019 meclis aritmetiğindeki koltuk sayılarına göre biz salt çoğunlukla ilgili sıkıntılı bir süreç yaşamadan bugüne kadar geldik. Ama ocak ayından itibaren hem Susurluk’ta hem de Bandırma’da ucuz bir siyasetin sonucu olarak meclis üyelerini düşürme kararı gerçekten Balıkesir gündemini meşgul etti.

YILMAZ: “BALIKESİR’İMİZE DAHA İYİ HİZMET EDECEĞİZ”

Ama bu süreç yargının verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile şehrimize zarar vermeden sonuçlanmış oldu. Basri kardeşimiz bu süreçte tarafları ve yapılan işleri net bir şekilde gördüğünü, Ak Parti’mize katılmak istediğini beyan etti. Böylece meclis aritmetiği tekrar güçlendi. Yürütmeyi durdurma kararları meclisin aynen devam edeceğini, arkadaşımızın bize katılmasıyla şuan Cumhur İttifakı olarak mecliste hiçbir sıkıntı yaşamadan Balıkesir’e daha iyi hizmet etme imkanına kavuşacağımızı gösteriyor. Güzel hizmetler için Balıkesir daha da güçlenerek yoluna devam ediyor” dedi.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds