“Meyve ve sebze el yakacak”

0

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, üretim maliyetlerinin artmasının önümüzdeki süreçte sebze ve meyve fiyatlarında büyük artışa sebep olacağını söyledi.

Son günlerde dünya piyasasında yaşanan artışın ülkemize fazla yansımasıyla gübre ve akaryakıt fiyatları anormal şekilde arttı. Gelen zamlar ve artan maliyetler, zirai alanda hem üretici hem de satıcıyı kötü etkiledi. Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, sorunlara dikkat çekerek üretimdeki maliyet yükselmesinin meyve ve sebze fiyatlarında artışa sebep olacağını söyledi.


“AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ÇİFTÇİYİ ZORA SOKTU”

Türkiye’nin ekonomik gidişatının üretim yapan çiftçileri kötü etkilediğine değinen Dönmez; “Dünya piyasalarında bir artış var ve fiyatlar yükseliyor. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gıda sektöründe bize etkileri illa ki oluyor. Üretim önemli pandemi ile beraber her şey üç katına çıkınca, gıdanın ve üretimin önemini anladık. Gelen zamlar ve akaryakıt fiyatlarındaki artış çiftçilerimizi zora soktu. Mazot fiyatlarının artışı da oldukça kötü etkiledi. Tam yazlık mahsulün ekileceği, mazota ihtiyaç olduğu zamanda akaryakıta gelen zamlar çiftçiyi üreticiyi çok kötü etkiliyor.”dedi. Üretim yapmanın çok zor hale geldiğini söyleyen Dönmez, yeni Tarım Bakanı ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den bu konuda çiftçinin desteklenmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Yazı İçi
“ÜRETİMİN DÜŞMESİ FİYATLARDA ARTIŞA SEBEP OLUR”

Üretim maliyetlerinin artışı üzerine fiyatların tüketiciye yansımasının yüksek olacağını ve artan gübre fiyatlarının verimi düşüreceğini öngören Süleyman Dönmez; “Bizim Bandırma çevresindeki topraklarımız iyi yağış alıyor ve bunun verime katkısı mutlaka var. Fakat artan fiyatlar sebebiyle gübre kullanamayan dolayısıyla gübresiz ekim yapan üreticilerimiz hasatta verim düşüklüğü yaşayacak. İlaç fiyatları da dolar kuruyla aşırı derecede arttı. Üretimin verimsiz olması ve düşüşe geçmesi fiyatlarda artışa sebep olur. Bunu ileride göreceğiz.” ifadesinde bulundu.

“DESTEKLEME MODELLERİNİN DEĞİŞMESİ LAZIM”

Çiftçinin kaliteli üretim yapması için gerekli her ihtiyacını karşılayamaması, üreticiden tüketiciye üründen yararlanan herkesi etkileyeceğinin önemle altını çizen Ziraat Odası Başkanı Dönmez; “Türkiye biraz daha desteklenirse çiftçilikte daha iyi seviyelere gelir. Bu konuda hükümetimizden destekleme modellerini değiştirmesini ve verdiği desteğin artmasını talep ediyoruz. Direkt gübre fabrikalarına, bayilerine çiftçiyi sübvanse ederek bir miktarını ödemeleri gerekiyor. Mazotta da aynı şekilde çiftçinin kullanacağı mazotun ÖTV’ sini düşürmeleri hatta bir miktarının sübvanse edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Küçük işletmeler ve aile ziraatı yapanların farklı modellerle desteklenmesi gerekiyor. Üretenin doğru desteklenmesi taraftarıyım. Üretmezsek olmaz, üretmemiz lazım.” önerilerinde bulundu.

Haber: Nur Uysun

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds